Přejít k hlavnímu obsahu
Starání se o kytaru je základní věc, kterou by měl ovládat každý kytarista bez ohledu na to, jak dobrý je to hráč
Starání se o kytaru je základní věc, kterou by měl ovládat každý kytarista bez ohledu na to, jak dobrý je to hráč
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #37: 10 důležitých rad na závěr

Starání se o kytaru je základní věc, kterou by měl ovládat každý kytarista bez ohledu na to, jak dobrý je hráč. Aby kytara vydržela co nejdéle v dobré kondici, je třeba ji neustále kontrolovat, servisovat nebo správně skladovat. V celém seriálu článků jsem se snažil podrobněji přiblížit, jak o kytaru pečovat, proč se musí seřizovat, na co je dobré si dát pozor či co se dá na samotné kytaře měnit a vylepšovat. V následujících deseti bodech uvádím stručný přehled toho nejdůležitějšího.

Péče o kytaru je obecně poměrně opomíjenou oblastí. Kytaristé se většinou rádi věnují přímo hraní. Dát kytaře tu správnou péči ovšem znamená, že díky tomu bude ve skvělé kondici, čímž může každý kytarista podávat ty nejlepší výkony a soustředit se na rozvoj své hry. Při zanedbání péče o nástroj naopak hrozí, že bude hra nepohodlná a hraní nebude zábavné. Proto se z vlastní zkušenosti kytarového technika pokouším o tuto osvětu, aby každý věděl, jak s kytarou pracovat.

Díky kosmetice může vypadat kytara dlouho jako nová

1. Kytarová kosmetika

Péče o kytaru vychází především z udržení nástroje a jeho částí v dobré kondici. Tomu významně pomáhá kytarová kosmetika. Na každou část kytary si můžete pořídit přípravky, které o ní pečují. Důležité je zmínit pravidelnou impregnaci nelakovaných hmatníků, což jsou většinou ty palisandrové a ebenové. Tím, že hmatník není chráněn vrstvou laku, je náchylný na působení okolních vlivů, zejména sucha. Když hmatník vysychá, může se začít deformovat nebo praskat. Není hezký ani vizuálně. Impregnace do něj dostane potřebné látky, aby byl optimálně vyživován a chráněn.

Když po každém hraní otřete struny po celé délce jemným hadříkem, odstraníte z nich nečistotu nebo drobné odlomky kůže, které by se jinak dostávaly do vinutí a strunu dále poškozovaly. Speciálními přípravky můžete struny očistit a otřít, jsou poté chráněné a na omak příjemné. Ruce po ošetřených strunách rychle bez odporu kloužou a vy můžete hrát rychleji.

Dále existují přípravky na čistění těla a laku kytary, které v sobě mají většinou i antistatickou složku, takže na kytaru nějakou dobu po ošetření nesedá prach. Vhodné je udržovat v čistotě i hardware, zejména kobylky u elektrických kytar. Pokud jsou například červíky pro nastavení dohmatu zanesené špínou a poškozené rzí, je pak nutná jejich výměna.

S novými strunami perfektně doladíte oktávy

2. Nové struny

Aby kytara dobře zněla, potřebuje k tomu nové struny. Ty mají optimální vlastnosti, oplývají čistým zvukem, dlouhým dozvukem, perfektním laděním a v neposlední řadě se na ně příjemně hraje.

Staré opotřebené struny neumožní kytaře nijak vyniknout, všechny kladné zvukové vlastnosti upozadí. Zvuk ztrácí detaily a výšky, struny mají tendenci drnčet a nejdou optimálně vyladit v oktávách. Vizuálně se na nich tvoří fleky, tmavnou a nemají hladký povrch.

Při běžném hraní doporučuji struny měnit například po třech měsících. Pokud hrajete opravdu intenzivně, můžete měnit i po 14 dnech. Pokud hrajete příležitostně, je vhodné používat struny s delší životností. Struny totiž stárnou i když se na ně nehraje. Působí na ně vlhkost nebo prach.

Vnímejte detaily zvuku své kytary po výměně strun. Tím docílíte toho, že časem snadno uslyšíte, kdy je vhodná doba na výměnu strun. Vždy je dobré měnit celou sadu strun. Pokud vyměníte jen jednu strunu, bude jedna nová a ostatní už nějakou dobu hrané, tudíž nebude zvuk vyvážený.

Pravidelný servis je základ

3. Pravidelný servis na míru

Dřevo je materiál, který neustále pracuje, reaguje na okolní vlivy jako je teplota, vlhkost nebo roční období. Jejich působením mění své vlastnosti, například objem. To se projevuje ve změnách propnutí krku nebo ve změně stavu přední desky u akustických kytar. I nepatrná změna může znamenat značnou odchylku od optimálního nastavení. Změní se dohmat, struny mohou na určitých místech hmatníku začít nepříjemně drnčet atd.

Dále na změny v nastavení působí jiná tloušťka strun. Krk se nastavuje vždy podle aktuálního pnutí strun. Pokud se síla strun změní, změní se i jejich tah a tím i průhyb krku, který je nutné přenastavit.

To jsou časté příčiny toho, že se vám zničehonic může stát, že je hra na kytaru nepohodlná, není dobrý zvuk apod. Servis tedy funguje jak preventivně, kdy odhalí začínající problémy či změny v nastavení, tak i v tom smyslu, že díky kvalitnímu seřízení se vám na kytaru bude hrát velice pohodlně, bude mít skvělý zvuk a nastavení bude podle vašich představ.

Důležitý je servis na míru. Kytarový technik si vyslechne vaše požadavky, nechá vás kytaru přehrát, abyste mu ukázali, kde na hmatníku máte problémy, co vám vad, popřípadě co byste rádi vylepšili. Netrapte se tím, že neumíte přesně vyjádřit, co byste chtěli vylepšit. Rozhodně se nestyďte ptát se na jakékoli otázky. Technik potřebuje vědět co nejvíce detailů, aby mohl kytaru nastavit přesně podle vás. To pak do značné míry ovlivní váš pocit ze hry. Je veliký rozdíl hrát na kytaru, která není seřízená a na kytaru, která je nastavená přesně podle jejího majitele. Na takovou kytaru snadno vydržíte hrát o mnoho déle a progres ve vaší hře bude stále citelnější.

Doporučuji navštívit servis například při každé výměně strun. Kytara se v servisu zkontroluje a seřídí. Popřípadě se odstraní nedostatky, které při pravidelném servisu budou většinou malé. Princip je stejný jako se zubařem, čím déle ho odkládáte, tím více problémů může nastat.

Díky zvlhčovačům můžete kytaru dostat opět do optimální kondice

4. Hlídání vlhkosti

Optimální vlhkost, při které by měla být kytara skladována, je 45 – 55 %. Stejná vlhkost je prospěšná i pro lidské zdraví. Jak již bylo řečeno, dřevo neustále pracuje a reaguje na vlhkost. V našich podmínkách je většinou problém sucho, zejména v topné sezóně. Kytary mohou seschnout i za pouhých několik dní. U akustických kytar je problém markantnější, protože se u nich po seschnutí hroutí přední deska, se kterou se propadá i kobylka a sní i struny. Dohmat je tedy velice nízký, struny poté drnčí. Objevuje se deformace krku v místech, kde se napojuje na tělo kytary. Mohou se odlepovat žebra, kobylka nebo praskat lepené spoje. Na hmatníku se seschnutí projevuje tím, že jsou z jeho stran ostré hrany pražců, které přečnívají (když dřevo seschne, zmenšuje svůj objem, ale pražce mají velikost vždy stejnou, proto po stranách vyčnívají).

Dobrá zpráva je, že se dá kytara zvlhčením opět uvést do výchozího stavu. Ne vždy se to ale podaří stoprocentně, mohou zůstat drobné deformace, a hlavně náchylnost na další seschnutí.

Proto je vhodné používat vlhkoměr buďto v místnosti, ve které máte kytaru umístěnou nebo přímo v kufru. A v případě sucha používat zvlhčovače. Při přílišném vlhku se používají vysoušeče.

I takto může dopadnout kytara, která není chráněná kufrem

5. Kytaru je vhodné skladovat v pevném obalu či kufru

Pokud na kytaru nehrajete, doporučuji jí uložit do obalu, ideálně do kufru. Je v něm chráněna před pády, a hlavně není tolik vystavená vlivu vlhkosti.

Kytara má v kufru své vlastní stálejší mikroklima, které pokud se udržuje v hodnotách 45 – 55 % vlhkosti, bude prospívat. Pokud bude kytara uložená týdny ve stojanu nebo na zdi, bude vystavená výkyvům teplot a vlhkosti při větrání, bude na ní sedat prach a nic jí nechrání před pádem.

6. Kontrola elektroniky a výměna snímačů

U elektrických kytar je důležité pravidelně kontrolovat elektroniku. To aby se vám nestalo, že kytara náhle přestane hrát nebo optimálně fungovat v nevhodnou chvíli.

Kontrola je jednoduchá, stačí vyzkoušet všechny polohy přepínače snímačů, protočit všechny potenciometry, jestli správně fungují, při zastrčeném kabelu do samice jack s ním jemně zacvičte. Pokud se ozve praskání nebo se přerušuje signál, je lepší potenciometr či samici vyměnit.

Elektrické kytary mají svůj zvuk významně ovlivněn snímači. Jejich výměnou můžete kytaru dostat na jiný kvalitativní či zvukový level. Snímačů existuje celá řada, stačí jen zkoušet. Každá kytara je s každým snímačem jinak kompatibilní, proto je žádoucí snímače měnit a hledat možnosti zvuku.

Inspirovat se můžete slavnými muzikanty, novými trendy a materiály ve vývoji či vlastní zkušeností a preferencí. Co kytarista, to individuální přístup. Nebojte se být nekonvenční.

Kvalitní a kontrolovaná elektronika je záruka spolehlivosti

7. Experimentujte se strunami i s nastavením kytary

Množství typů kytar a strun v sobě skýtá nekonečnou různorodost, díky které je stále co měnit, co vylepšovat nebo hledat vlastní ideální zvuk, ladění či kytaru.

Nebojte se při každé výměně strun sáhnout po jiné značce či tloušťce. Zkuste měnit dohmat, průhyb krku, materiál nultého pražce atd., a hledejte co nejlepší nastavení a zvuk. Kytaru je možné seřizovat stále dokola.

8. Správné struny na různé druhy ladění

Pokud měníte rád ladění, je důležité, abyste měli vždy na kytaře ty správné struny. Každá tloušťka strun má odlišný tah. Každé ladění struny jinak napíná a tím dochází ke změnám v tahu o několik kg. Na tyto změny reaguje výztuha krku, která je nastavená vždy individuálně pro daný typ strun.

Zjistěte si, které struny jsou pro jaké ladění vhodné. Významně tím prospějete celkovému zvuku kytary a pocitu ze hry.

Vybírání vhodných strun je peripetie každého kytaristy

9. Vybírejte novou kytaru pečlivě

Výběr nové kytary není nic jednoduchého. Existuje mnoho typů kytar, mnoho tvarů a rozměrů. Každá kytara je jinak těžká, jinak kvalitní. Nikdy při výběru kytary nespěchejte. Do hudebnin se vždy můžete vrátit druhý den, nechat si vše projít hlavou nebo tam můžete být celý den a zkoušet.

Každý člověk je jinak stavěný, má jinak velké ruce, jinak dlouhé prsty, jinou sílu v rukou atd. Při zkoušení nové kytary vnímejte, jak vám sedne do ruky hmatník a profil krku (hmat), jestli je velikost těla kytary vhodná, aby vás po hodině hraní nebolelo tělo vaše.

Kytaru vnímejte tak, že s vámi bude dlouhou dobu, proto je dobré jejímu výběru věnovat čas. Pokud po pár týdnech zjistíte, že vás bolí ruka kvůli širokému hmatníku nebo kvůli velkému tělu nástroje, bude už pozdě.

Nechte si poradit od zkušenějších, vyzkoušejte více typů kytar, hledejte, co vám nejvíce padne. Nechte si kytaru seřídit, ať víte, co doopravdy umí. Nebojte se ptát na detaily, i kdyby byly sebevíc hloupé, je to jen o vás.

10. Hledejte vlastní cestu

Muzika je o různorodosti. Každému uchu lahodí něco jiného, každému se líbí jiný typ kytar nebo jiný styl hudby. Je o tom, že se díky množství možností můžete ve všem najít a zdokonalovat se. Stačí si jen vybrat vhodný nástroj a hrát.

Tagy Péče o kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY