Přejít k hlavnímu obsahu
Málokdo se může pochlubit takovou barvou hlasu, kterou využívá k vyjádření textu, jako Adele. | Foto: Wikimedia Commons
Martin Hošna - St, 15.12.2021 - 12:00

O žalostné lásce šeptá Adele na rozvodovém albu bez klišé a patosu

Desky Adele jsou jako taková soukromá kronika. Po lidských dekádách mapují první lásky, mateřství či rozvod. Hudebně se ale přitom současná popová diva s každou skladbou posouvá výrazně dopředu a nabaluje další a další emocionální chaos, který ji tolik odlišuje od ostatních superhvězd.

Život je jako bonboniéra. V 19 vydala Adele album 19 a zbořila hitparády světa. Tehdy obtloustlá mezzosopranistka si vysloužila obří sympatie, které poté zúročila i na pokračování v podobě desky 21 a později 25; nu-soulová nálož plná dynamitu, vzteku, zlosti, pomsty a odpuštění.

Říká se, že po třicítce ženy zrají jako víno. O Adele to platí dvojnásob. Za sebou má totiž všechny podoby lásky, mateřskou nevyjímaje, a spoustu životních zkušeností, z nichž se opět snaží vyzpívat. Svatba, dítě, rozvod – scénář, který zná nejeden pár. Přesto Adele není na albu 30 zahořklá. Zpívá vroucně, bolestně. Po lásce touží hmatatelně fyzicky, dává ji vyšší smysl svým mezzosopránem, do melodií vkládá naději, ironii, humor.

Bouřlivé emocionální přechody jsou patrné hned v otvíráku Strangers By Nature. Jazzový melodram s klavírním intrem putuje starobylým hollywoodským soundtrackem s náznaky R&B. Pak přichází Easy On Me. Klavírní power balada, v níž Adele svým hlasem kouzlí podmanivé smyčky a falzety. Nejvíc se ale vyzpívává z mateřské lásky. Synovi Angelovi věnovala skladbu My Little Love, která znepokojivě vypovídá o prožitém traumatu, bezesných nocích a zpocených ránech.

Druhá polovina desky je pak obratem o 180 stupňů. Melancholické vyděšené výkřiky vystřídaly odlehčené popové melodie v Oh My God, v Can I Get It zazní akustika v duchu R&B, jak vystřižená z přelomu tisíciletí. Banální pop ale Adele mění k obrazu svému, vlévá do něj pachuť sarkasmu a vypravěčského mistrovství.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Málokdo se může pochlubit takovou barvou hlasu, kterou využívá k vyjádření textu, jako Adele. Svou emocionální sílu vyzpívává v obskurních výškách (E5), mistrovsky manipuluje s témbrem, snadno umí vklouznout do role pohrdlivé bejvalky, kajícné přítelkyně či exmanželky. Charakteristické ječení/vrčení hraje pokaždé svoji roli. Adele zpívá velkolepým způsobem, což si moc dobře uvědomuje.

Adele - 30

Adele – 30

Sony Music, 58:18

Nu-soul

90 %

Tagy Adele
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY