Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 41/23: modeler HeadRush, aparáty Fuchs, synth Roland a Gibsony Supreme

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Roland vyrukoval s hybridním synthem GAIA 2, Gibson se po 20 letech vrací k modelům LP Supreme a jeho Custom Shop přidává signovaný model basisty KISS, HeadRush má nový preamp/multiefekt Core a Music Man připomíná výročí spolupráce se Stevem Lukatherem sérií L IV. Pro baskytaristy jsou připraveny zesilovače Fuchs FBT nebo kompaktní box Ashdown Rootmaster a doporučit můžeme i drive Keeley Noble Screamer nebo mikrofon od Lauten Audio, určený speciálně pro snare.

Gibsony Les Paul Supreme jsou zpět

Po dvou desetiletích se do produktového katalogu Gibsonu vrací luxusní modely LP Supreme v transparentních úpravách Translucent Ebony Burst, Fireburst a Wine Red, doplněných o verzi Exclusive „Black Beauty“ v tradičním laku Ebony, která se kromě barvy odlišuje také trojicí humbuckerů. Dvousnímačová řada Supreme navazuje na původní modely s javorovým topem v kvalitě AAA a oba modely mají novou intarzii na hlavici, inspirovanou designem ze 40. let, jehož návrh doposud ležel ve firemním archivu. Nástroje se subtilnějším profilem krku Slim Taper nabízejí díky spoji Modern Contoured pohodlnější přístup k vyšším polohám ebenového hmatníku, snímače Burstbucker Pro a Pro+ jsou navázany na push/pull přepínáním fáze a rozepínání cívek. Oficiální cena atakuje hranici 4000 dolarů.

Music Man 30th Anniversary L4 Steve Lukather Signature Collection

Kalifornská značka slaví 30 let spolupráce s legendárním kytaristou výroční edicí Luke IV, tvořenou superstraty 30th Anniversary L4 „Streamroller“, L4 HH Maple Top a L4 SSS. První jmenovaná limitovaná verze (150 kusů) s korpusem z černé limby a javorovým topem v saténové povrchové úpravě Steamroller Walnut Burst je osazena ebenovým hmatníkem, snímači v konfiguraci HSS (typ HT) a uzamykatelným vibratem Floyd Rose. L4 HH Maple Top se odlišuje tělem z lehkého okoume, hmatníkem z palisandru, klasickým ocelovým vibratem a dvojicí humbuckerů MM, zatímco provedení L4 SSS s trojicí single-coilů má tělo z pražené olše. Všechny nástroje disponují 22 niklovými pražci, strojky Schaller M6-IND a integrovaným boostem (až +12 dB).

Boost/overdrive Keeley Noble Screamer: 4 režimy a 2 bypassy

Flexibilní pedál typu „4 in 1“, nabízí dvojici známých drive obvodů (Ibanez TS808 + Nobels ODR-1) a k tomu dva zcela nové režimy zkreslení podobné zvuku elektronkových zesilovačů. Je to téměř jako pedálový modeling, až na to, že se jedná o 100% analogové okruhy, a vy se rozhodnete, přes který tónový ovladač nebo clippingovou sekci chcete hrát. Elektronika je uložena v hliníkovém šasi od firmy RKFX a hlavní panel disponuje klasickými ovladači Level, Tone, Drive, přičemž u posledních dvou jmenovaných parametrů lze měnit jejich charakter pomocí páčkových spínačů s mody OD/TS. U footswitche je navíc možno za chodu volit mezi tichým bufferovaným a true bypass přepínáním. Cena: cca 200 dolarů.

Podlahový procesor HeadRush Core pro kytaru, basu i zpěv

Firma HeadRushFX vyráží do konkurenčního boje na poli digitálního modelingu s novou zbraní – procesorem HeadRush Core obsahujícím kytarové, basové či vokální sekce a presety v odolném, poměrně kompaktním šasi osazeném barevným dotykovým displejem s velkorysou úhlopříčkou 7 palců. K dispozici je rozsáhlá knihovna zesilovačů, kabinetů, kytarových a vokálních efektů, včetně Antares Auto-Tune, najdeme zde nejlepší looper ve své třídě (kapacita až 20 min.), bohatou konektivitu doplněnou zvukovou USB kartou nebo moduly Wi-Fi a Bluetooth pro aktualizace firmwaru, bezdrátový streaming apod. Rozměry: 40,8 x 23,5 x 6,7 cm, hmotnost: 3,8 kg, cena: cca 900 eur.

Gibson Gene Simmons EB-0 Bass z Custom Shopu

Nová signatura Genea Simmonse, která vychází z jeho značně upraveného vintage modelu 1959 EB-0, je první baskytarou s menzurou 30,5" z dílny Gibson Custom Shopu, jenž nástroj vyrobí v počtu 100 kusů. Basista kapely KISS provedl v minulosti na svém letitém EB-0 několik modifikací, včetně úpravy profilu krku, výměny snímače za pozdější,  lépe hrající typ Rhythm SG Bass a jeho přemístění blíže k modernější kobylce Kluson, instalace vlastního pickguardu či nahrazení původních ladicích strojků za mechaniky Grover Mini. Všechny tyto detaily jsou věrně zachyceny v nové celomahagonové verzi v laku Ebony, dodávané společně se zakázkovým kufrem, certifikací a dalšími doplňky.

Basové hlavy Fuchs FBT-300 a FBT-700

Modely o výkonu 300 nebo 700 W přináší zvuk ve stylu lampových vintage zesilovačů značky Ampeg řady SVT, ale s několika moderními prvky (subsonický filtr, upravený DI výstup atd.) a především nižší hmotností a kompaktnějšími rozměry. Aparáty jsou osazeny unikátní preampovou hybridní sekcí kombinující elektronkovou a FET technologii podporovanou napětím 300 V, čímž se podařilo dosáhnout špičkové dynamické odezvy a asertivní projekce. Při nastavení ovladače středových pásem do polohy "0" napodobují potenciometry basů a výšek chování klasických ampů Ampeg B-15. Použity byly audiofilské operační zesilovače a napájecí okruhy Ice s pokročilým systémem chlazení. Novinky mají být dostupné na přelomu října a listopadu.

Fuchs FBT-300 / FBT-700

Basový kabinet Ashdown Rootmaster RM-110 EVO II

Společnost Ashdown oznámila nový přírůstek do kolekce oblíbených basových boxů z Rootmaster. Verze RM-110 EVO II představuje nejmenší model dané série, určený pro menší koncertní akce, studiovou práci, cvičení apod. S hmotností pouhých 10,9 kg nabízí kabinet výkon 150 W při impedanci 8 ohmů a je osazen firemním desetipalcovým custom reproduktorem, který je navržen tak, aby poskytoval rychlý atak, čistý transparentní tón s průraznými středy a dostatečnou odezvu v nízkých frekvenčních pásmech. K výrobě skeletu s čelním bassreflexem byla použita lehká překližka potažená tolexem Black Buffalo, konektivitu obstarává kvalitní Speakon Neutrik. Rozměry: 365 x 385 x 360 mm. Přiložené video demonstruje starší verzi RM-112T EVO II.

Snare Mic od Lauten Audio: špičkové ozvučení bubínku

Lauten Audio představili kondenzátorový velkomembránový FET mikrofon, vyrobený speciální pro ozvučení snare. Podle slov výrobce by měl Snare Mic s kardioidní směrovou charakteristikou a úrovní SPL přesahující hodnotu 135 dB zachytit ten nejlepší zvuk bubínku, a to v každé situaci, bez ohledu na hráče, typ snare nebo akustiku prostoru. Konečným výsledkem je průrazná projekce, realistická barva zvuku a výbušné podání vyšších frekvenčních pásem. Když k tomu připočtete schopnost mikrofonu potlačit zvuky mimo osu až o 28 dB, získáte ihned po vybalení nového kondenzátoru, vybaveného kapslí o průměru 32 mm a volitelnými LP/HP filtry, profesionální zvuk připravený k mixu.

SSQ: kabely s doživotní zárukou a přívětivou cenou

Polská firma SSQ (Sound Station Quality) je nejen na tamním trhu známá výrobou prémiových audio komponent, k nimž patří i profesionální kabely, jejichž kvalitou si je značka natolik jistá, že na ně poskytuje doživotní záruku. Nabídka je skutečně široká, takže každý uživatel, ať už kytarista, zpěvák, hudební producent nebo milovník dobrého zvuku, si v produktovém katalogu SSQ najde to, co potřebuje. Pro vodiče byla použita velmi kvalitní měď s nízkou kapacitou a k dispozici je kabeláž pro nejrůznější aplikace – XLR, DMX, 2x2 TRS, MIDI, RCA, nástrojové, mikrofonní kabely atd. Nově lze pořídit také různé redukce (XLR/jack, XLR/mini XLR, RCA/XLR apod.) s masivní konstrukcí z materiálů eliminujících signálové ztráty. Zmíněná záruka se vztahuje na veškeré materiálové a výrobní vady.

Hybridní syntezátor Roland GAIA 2

Nástupce modelu GAIA SH-1 s 22hlasou polyfonií je osazen 37 „dospělými“ klávesami, interaktivními ovládacími prvky a novým hybridním enginem s wavetable a virtuálními analogovými oscilátory, nabízejícími téměř nekonečné možnosti tvorby zvuků, včetně morphingu či modulace fáze a tvaru zkreslených vln. Přehledné uspořádání panelu s dotykovým Motional Padem (X/Y), dvojicí OLED displejů a jedním ovládacím prvkem na funkci umožňuje okamžité programování a minimalizuje zdlouhavé hledání v menu. Integrován je sekvencer (64 kroků) s parametrem Random Pattern, 2x ADSR, 3 efektové jednotky, USB-C karta, podpora AIRA + Cloud Connect a také rozšíření Model Expansions, replikující ikonické syntezátory Rolandu (Jupiter-8, Juno-106 apod.), které lze aktivovat vyhrazeným tlačítkem.

Tagy Gibson Ernie Ball Music Man Keeley Electronics Headrush Fuchs Audio Technology Ashdown Lauten Audio SSQ Roland

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY