Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v únoru 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách věnujeme rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích. Ať nečekáte až do 7. února, náš výběr tentokrát přinášíme s denním předstihem.

Kytary

Fender Acoustasonic Player Telecaster – v mexické Ensenadě vyráběná, finančně dostupnější alternativa amerického originálu, sdílí s předlohou konstrukci i základní koncepci systému emulujícího různé typy elektrických a akustických nástrojů. Kytara s dutým mahagonovým korpusem, topem ze smrku sitka, šroubovaným javorovým krkem a palisandrovým hmatníkem je vybavena piezo snímačem a magnetickým single coilem N4 Noiseless.

Integrovaný engin podporující technologii SIRS (Stringed Instrument Resonance System) nabízí šest voicingových režimů, původní pětipolohový přepínač byl nahrazen třípolohovým switchem doplněným potenciometrem celkové hlasitosti a ovladačem Blend pro plynulý mix těchto akustických a elektrických rejstříků: pozice 1 – Clean & Fat Telecaster, pozice 2 – Lo-Fi Clean & Crunch, pozice 3 – Small Body & Dreadnought Acoustic. Model v povrchových úpravách Brushed Black, Butterscotch Blonde, Shadow Burst či Arctic White je na českém trhu dostupný za cca 27200 Kč včetně kvalitního gig bagu.

Gibson Dave Mustaine Flying V EXP – zásadní muzikantskou personu přivítal Gibson do své stáje signovaným Flyingem, po němž mají údajně následovat další podpisové modely frontmana thrashmetalových Megadeth. První kousek z Mustaineovy Artist kolekce má celomahagonou konstrukci, krk s profilem Slim Taper a ebenový hmatník s proměnlivým radiusem nese 24 spražců medium jumbo,trojúhelníkové poziční značky z perleti a ořech GraphTech.

Přenos zvuku zajišťují dva pasivní humbuckery Dave Mustaine Signature Seymour Duncan Thrash Factor, napojené na třípolohový páčkový přepínač, samostatné hlasitosti a globální tónovou clonou. Hardware v černém chromu sestává z ladicích mechanik Grover Mini Rotomatic, hliníkového struníku a pevné kobylky typu tune-o-matic. Limitovaná edice je nabízena v úpravě Silver Metallic nebo v transparentním laku Antique Natural za cenu cca 2800 dolarů včetně pevného pouzdra. Úvodní úzká série už byla vyprodána, masivnější distribuci Gibson plánuje na druhou polovinu února.

Modely ESP/LTD 2022 – celkem 43 novinek, zahrnující nové modely i dílčí aktualizace, ohlásily pro letošní rok společnosti ESP a LTD. Téměř všechny edice japonské firmy ESP se v tomto roce dočkají svých levnějších sourozenců z produkce dceřiné firmy LTD. V rozsáhlé nabídce tedy nebudou chybět např. nástroje z „Flyingové“ řady Arrow, vybavené aktivními humbuckery Fishman Fluence Modern, průchozím krkem a hmatníky s proměnlivým radiusem.

Kolekci EC bude tvořit sedm „Les Paul“ verzí, počínaje modelem LTD EC-201 s jedním humbuckerem ESP LH-150B, přes Deluxe EC-1000T CTM EverTune až po LTD Deluxe EC-1000 Baritone s prodlouženou menzurou 27 palců. Signifikantními prvky vyšších edicí jsou snímače Fishman Fluence nebo EMG, pražce z nerezové oceli, kvalitní hardware nebo javorové topy.

Řada LTD EX inspirovaná Explorerem nabídne levnější provedení LTD EX-201 a sedmistrunný EX-7 Baritone Black Metal s 27palcovou menzurou, kobylkou TonePros, průchozím javorovým krkem a ebenovým hmatníkem. Do edice LTD H a H3 přibyly superstraty Deluxe H-1000 EverTune se stejnojmennou kobylkou, a tři nástroje LTD Deluxe H3-1000, Deluxe H3-1000FR a sedmistrunný Deluxe H3-1007 Baritone s humbuckery Seymour Duncan Pegasus a Sentient.

Linie LTD M a MH hlásí celkem pět přírůstků s pevnými kobylkami TonePros TOM nebo uzamykatelným vibratem Floyd Rose 1000SE a humbuckery EMG, Fishman či ESP. Na bázi Gibsonu Firebird jsou postaveny modely LTD Phoenix, zastoupené variantami Phoenix-7 Baritone Black Metal, Deluxe Phoenix-1000 EverTune a Deluxe Phoenix-1000.

U nástrojů LTD SN, vracejících se ke klasičtějšímu superstratovskému designu, bude možno vybírat z variací Deluxe SN-1000 EverTune, Deluxe SN-1007 Baritone, Deluxe SN-1000HT a Deluxe SN-1000FR s různými snímačovými konfiguracemi, včetně single coilů Seymour Duncan Hot Strat, humbuckerů SD Pegasus a Fishman Fluence Modern či jednocívkových Fishman Fluence.

Telecasterovsky laděná řada LTD TE zaznamenala tři nové modely – Deluxe TE-1000 s ocelovými pražci, hardtail kobylkou Hipshot a dvěma humbuckery Fishman Fluence Modern, dostupnější TE-200 s pevnou firemní kobylkou a snímači ESP LH-150, a model TE-201 lišící se instalací pouze jednoho snímače.

Populární série LTD Viper s tvary evokujícími modernizovaný Gibson SG bude k dispozici také ve verzích Deluxe Viper-1000 Baritone, Deluxe Viper-1000 EverTune a Deluxe Viper-1000M se snímači Fishman Fluence Open Core nebo EMG a různým hardwarem.

Nový barevný facelift nabídne jednosnímačový LTD M-1 Custom ‘87 v nových lacích Dark Metallic Purple a Metallic Gold, LTD Mirage Deluxe ‘87 s odstíny Snow White a Metallic Gold, elektroakustický LTD TL-6 v exkluzivně působícím provedení Purple Spark Burst a konečně také signatury ESP a LTD James Hetfield Snakebyte, které se na trhu objeví v armádní úpravě Camo

Efekty

MXR Tom Morello Power 50 Overdrive TBM1 – signovaný zkreslovač postavený na soundu kytaristy Rage Against The Machine Toma Morella, který dlouhodobě používá kombinaci dvoukanálového zesilovače Marshall JCM800 2205 (50W) se zkoseným 4x12 kabinetem Peavey, osazeným reproduktory Celestion G12K-85, a grafický ekvalizer DOD FX40b, jenž je zapojen v efektové smyčce aparátu a slouží jako clean volume boost.

Obvod overdrivu MXR Power 50 využívá obvod postavený na mosfetových tranzistorech s dynamikou blízkou lampovému zesilovači, ovládání sestává z ovladačů gainu, hlasitosti, třípásmových korekcí a minipotenciometr s parametrem Presence ovlivňující vyšší středová pásma. Kromě vstupu a výstupu zde najdeme i send / return efektové smyčky, takže Morellovi fanoušci mohou použít jeho řešení se zapojeným EQ pedálem. Efekt se stylovým designem je možno pořídit za cca 190 dolarů.

Death by Audio Germanium Filter – drive/distortion/fuzz z produkce newyorské firmy je podle informací výrobce založen na zkreslení konzolového typu, u něhož byl použit okruh s ruskými tranzistory z šedesátých let, a filtrační jednotce navržené v dílnách Death By Audio. Skutečně jednoduše řešený hlavní panel disponuje pouze ovladačem Gain s rozsahem od jemného crunche po agresivní fuzz, a potenciometrem Filter, který funguje jako speciálně kalibrovaná korekce.

Pro nastavení výstupní hlasitosti slouží vnitřní trimr upevněný na desce tištěných spojů. Krabička o rozměrech 12.7 x 6.4 x 5.7 cm a hmotnosti okolo 300 g je napájena standardním 9V adapterem nebo baterií, která by vzhledem k minimálnímu proudovému odběru cca 5 mA měla vydržet poměrně dlouhou dobu. Oficiální cena byla v případě na americkém trhu nastavena na 225 dolarů.

EHX Nano Q-Tron – kombinace obálkové filtrace a automatického wahu, určená pro kytaru, basu, synthy a další nástroje, reaguje na dynamiku hry a je opatřen rotačním přepínačem volícím mezi mody Low Pass, Band Pass, High Pass, ovlivňujícím frekvenční pracovní pásmo, jehož šířku lze doladit pomocí parametru Q. Výstupní hlasitost určuje potenciometr Volume, a parametr Drive nastavuje citlivost filtru, včetně způsobu, jakým pedál reaguje na dynamickou úroveň zahrané noty či akordu.

Efekt o rozměrech 70 x 114 x 53 mm a proudovým odběrem 10 mA napájí 9V adapter či baterie, footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže pedál ve vypnutém stavu nijak neovlivňuje charakter průchozího signálu. Plně analogový Electro Harmonix Nano Q-Tron je už dostupný na českém trhu, kde se jeho cena pohybuje pod hranicí 3000 Kč.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Taurus Stomp-Head 7.Apogee "plus" – podlahový kytarový zesilovač, postavený na patentované technologii Master Tube Design navázané na elektronku 12AX7, poskytuje maximální výkon 90 W s možností jeho snížení na hodnoty 40, 20 či 12 W. Tříkanálový preamp s větvemi Clean/Crunch a Lead doplňuje analogový enhancer (Servo Gain), funkce Boost přepínatelná i footswitchem, reverb, noise gate, volba citlivosti vstupu, voicing středních pásem apod.

Hlavním rozdílem oproti předcházející verzi S-H 7.Apogee je vylepšená sekce emulace kabinetů umožňuje přidávat a spravovat až 16 IR samplů třetích stran a editovat pozici virtuálního mikrofonu. Nahrávání vzorků zajišťuje USB port a výběr samplů obstarává malý červený knoflík na zadní straně šasi, pod nímž je umístěn mikrofonní potenciometr Edge/Center. Hlavní výstup automaticky detekuje impedanci připojených boxů (4, 8, 16 ohmů) a pětice footswitchů má přiřazeny mody Clean, Crunch, Lead, Reverb a Boost. Evropská cena se pohybuje okolo 970 eur.

Supro Royale 1×12 – padesátiwattové lampové kombo bylo navrženo s důrazem na čitelné, detailně konturované basy a masivní projekci, díky níž se zvuk tohoto aparátu prosadím v kapelovém mixu i na velkých pódiích. Výkonový stupeň s lampami 5881 a celkovým masterem nabízí možnost volby provozu ve třídě A (35 W) nebo AB (50 W), preamp postavený na elektronkách 12AX7 je osazen potenciometry hlasitosti, boostu, třípásmových korekcí a instalován je pružinový reverb s ovladači Level a Dwell.

Boost je přepínatelný také footswitchem, nechybí vypínatelná efektová smyčka s lampovým bufferem a výstupy pro externí kabinety s impedancemi 1x16 / 2x8/ 2x4 ohmy. Do skeletu z masivního topolu je usazen dvanáctipalcový reproduktor Supro BD12 opatřený velkým keramickým magnetem a speciální membránou v britském stylu. Supro Royale 1 x 12 o rozměrech 52.07 x 24.13 x 48.26 cm a váhou 22.2 kg je potažen tmavým tolexem Black Scandia, cena atakuje hranici 1500 dolarů.

Magnatone Starlite – celolampové kompaktní kombo o výkonu 5 W, který je ovšem umocněn zapojením koncového stupně ve třídě Class A, přináší zvuk klasických vintage aparátů ve stylu Fender Tweed či Blackface. Preampová sekce osazená elektronkou 12AX7 disponuje dvojicí nástrojových vstupů s rozdílnou citlivostí a jednoduchým ovládáním v podobě potenciometrů Volume a Tone. Na obvod power ampu, využívajícího jednu lampu 6V6, je napojen přepínač negativní zpětné vazby omezující v případě potřeby maximální výkon.

Na hlavním panelu najdeme i výstup pro externí kabinet s impedancí 8 ohmů, interní reproduktor Magnatone Custom Ceramic Magnet, vyrobený firmou WGS, má průměr 8 palců a je usazen v boxu o rozměrech cca 43 x 20 x 30.5 cm. Ručně sestavovaný butikový model o hmotnosti 8.6 kg je potažený hnědou koženkou, v ceně okolo 1300 dolarů je měkký obal a kvalitní nástrojový kabel.

Doplňky, software atd.

Guitto GGP-04 – značka patřící pod koncern Joyo představila nový systém pro akustické kytary, obsahující kromě piezo a vibračního snímače plus aktivního modulu také banku pro pět nástrojových továrních IR impulsů, které lze nahradit vlastními vzorky. Připraveny jsou např. WAV samply kytar s tělem typu Auditorium nebo Dreadnought a vývojáři obvod osadili také efektovou sekcí s několika delayi a reverby, jež lze díky technologii Vibration Speaker Effects používat i bez připojeného zesilovače.

K nahrávání impulsů (24-bit/16, 24, 32, 44.1 kHz) slouží port USB-C usazený ve zmíněném modulu, vybaveném barevným LCD displejem, trojicí multifunkčních potenciometrů, otáčením fáze a ladičkou. Systém napájí jedna tužková dobíjitelná Li-on baterie (součást balení společně s USB kabelem, úchyty apod.). Oficiální cena ještě nebyla zveřejněna.

Lollar La Prima – minihumbuckery americké butikové značky se vyznačují nadstandardně citlivou reakcí na dynamiku a způsob hry, hutnými basy, silnými středy a měkčími hřejivými výškami. Otevřený a artikulovaný zvuk bez typické humbuckerové komprese doprovází potřebná transparentnost projevu a rychlejší výraznější atak.

Snímače jsou dostupné v kobylkové i krkové variantě (3.8 / 3.3 kOhm) s kovovými kryty v provedeních chrom, zlatý chrom, nikl a černý chrom, vybírat lze mezi dvoucestnou vintage kabeláží nebo moderním čtyřžílovým vývodem a k dispozici jsou kromě jiného i montážní rámečky ve stylu Firebird či Soapbar/LP Deluxe. Základní cena jednoho snímače byla nastavena na cca 180 dolarů.

IK Multimedia  AmpliTube MESA/Boogie 2 – set čtyř certifikovaných virtuálních zesilovačů a pěti kabinetů Mesa Boogie vytvářený technologií DIM, tvoří aparáty Mark IIC+, Mark V, California Tweed, Triple Crown a boxy 1x12 California Tweed (repro Jensen 40), 2x12 California Tweed (Jensen 100), 2x12 RoadKing (Electro-Voice), 4x12 RoadKing Black (Electro-Voice), 4x12 RoadKing Vintage (Celestion Vintage 30). Podporovány jsou platformy Windows i Mac a plug-iny zahrnují formáty Audio Units, VST 2, VST 3, AAX.

Velkou část příznivců značky Mesa Boogie by mohl potěšit především první zmíněný zesilovač Mark IIC+, který je dodnes jedním z nejvyhledávanějších modelů řady Mark, produkující díky kaskádově zapojeným zkreslovacím obvodům organický high-gainový sound, jenž můžeme slyšet např. na starších albech Metalliky. Společnost IK Multimedia nastavila cenu paketu AmpliTube MESA/Boogie 2 na cca 100 eur (bez daně), výhodně lze pořídit balíček obsahující sadu plug-inů Mesa Boogie 1 + 2, který vyjde na cca 180 eur a obsahuje také emulace komb Mark III, Mark IV, TransAtlantic TA-30, hlav Dual/Triple Rectifier, odpovídajících boxů atd.

Tagy gear alert Fender ESP ESP LTD Gibson MXR EHX Death by Audio Taurus Supro Magnatone Guitto Lollar IK Multimedia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY