Přejít k hlavnímu obsahu
„Mám saxofony všech čtyř běžně používaných ladění – kromě tenora ještě tedy sopránku (Keilwerth SX90), altku (King Zephyr) a baryton (jmenuje se Bliss, ale prý je to Weltklang),“ říká Jakub Doležal. | Foto: archiv umělce
„Mám saxofony všech čtyř běžně používaných ladění – kromě tenora ještě tedy sopránku (Keilwerth SX90), altku (King Zephyr) a baryton (jmenuje se Bliss, ale prý je to Weltklang),“ říká Jakub Doležal. | Foto: archiv umělce
Ondřej Bezr -

Na co hraje Jakub Doležal: Náhradní nástroje nemám, přece nejsem kytarista...

Jakub Doležal je jedním z našich předních saxofonistů. Z jeho bohaté muzikantské minulosti připomeňme členství v (ve své době nesmírně populárním) Organic Quartetu Ondřeje Pivce, turné s Vladimírem Mišíkem a zčásti obnoveným Flamengem ke čtyřicátému výročí alba Kuře v hodinkách, nebo hraní s Michalem Ambrožem v Hudbě Praha. Jen těchto pár angažmá vypovídá hodně o tom, že Jakub, ač v první řadě jazzman, patří mezi žánrově nejversatilnější české muzikanty. Kromě jazzu se celý život dotýká rocku, funky nebo blues. V současné době Jakuba můžete slyšet v kapelách Los Quemados, Jarret, Blues Bond, Baronova Holota, Marek & The Seladons, a samozřejmě Jakub Doležal Quartetu, který ovšem protagonista označuje za „momentálně spící“. Nejaktuálnější koncert, doslova na spadnutí, odehraje právě v den vydání tohoto rozhovoru, v pondělí 6. listopadu, v pražském Jazz Docku. Společně s nástrojovými kolegy Františkem Kopem, Marcelem Bártou a Petrem Kalfusem ve speciálním večeru pod hlavičkou festivalu Jazz On5 připomenou letos zesnulého saxofonového giganta Waynea Shortera.

Myslím, že nejčastěji hraješ na tenorsaxofon a že ho tedy asi považuješ za svůj hlavní nástroj. Máš jen jeden? A jaký?

Je to tak, tenorsaxofon je můj hlavní nástroj. Už od roku 2006 hraju na francouzské SML z poloviny 50. let, zatím jsem nenašel důvod ho měnit. Náhradní nástroje zatím nemám, copak jsem nějaký kytarista?

Co další dechové nástroje? Sopránka, flétna...?

Mám saxofony všech čtyř běžně používaných ladění – kromě tenora ještě tedy sopránku (Keilwerth SX90), altku (King Zephyr) a baryton (jmenuje se Bliss, ale prý je to Weltklang). Flétnu jsem koupil od Petra Kalfuse kvůli turné s Vladimírem Mišíkem – a už jsem si ji na památku nechal. Už od páté třídy mám klarinet Amati, po letech se na něj dokonce snažím víc cvičit.

Čím dechové nástroje zvučíš?

Zatím jsem zakotvil u klasických mikrofonů – mám rád Electrovoice RE20 (ten je super na barytonsaxofon), Sennheiser MD441; přes efekty hraju na Electrovoice ND468 (myslím, že už se nevyrábí). Kdysi jsem koupil přes eBay mikrofon Uher, který mi zrepasoval pan Karel Tonika – a udělal to skvěle. Šilhám po snímači IntraMic, klipsnu nemám žádnou.

Kromě toho, že jsi hlavně saxofonista, hráváš v různých kapelách hodně i na klávesy. Jak bohatý tam máš instrumentář?

Ne zcela bohatý. Mám Nord Stage první generace a Microkorg. Zrovna jsem rozjel „akci upgrade“, tak uvidím, jak to dopadne. Každopádně – Nord mám rád kvůli zvukům, ovládání a celkovému zaměření nástrojů; Microkorg má hezké zvuky a navíc i docela slušný vocoder – pro moje účely je to super nástroj.

Tagy na co hraje Jakub Doležal saxofon. Jakub Doležal Jazz Dock saxofon Wayne Shorter Marcel Bárta Petr Kalfus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY