Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

MXR se Poly Blue Octaverem vrací ke kultovnímu Blue Boxu

Už dlouhá léta nevyráběný a dodnes ceněný pedál MXR Blue Box, který použil např. kytarista Jimmy Page ve skladbě Fool in the Rain z osmého a zároveň posledního (pokud nepočítáme komplaci Coda) studiového alba kapely Led Zeppelin In Through the Out Door z roku 1978, se díky modelu Poly Blue Octaver M306 vrací v modernější a sofistikovanější podobě, splňující nároky současné doby.

Obdobně jako předloha nabízí PBO M306 kombinaci zkreslovacího obvodu s oktávovým děličem. Při vývoji novinky se v dílnách MXR nechali inspirovat starším Blue Boxem s ovladači Output a Blend především u sekce fuzzu, zatímco pitch-shiftingová jednotka prošla zásadní přeměnou, nabízející mnohem komplexnější výsledky, včetně modulace.

Oproti Blue Boxu s dvojicí spodních oktáv je M306 vybaven čtyřmi samostatnými oktávovými divizemi s režimy jedna oktávu dolů, dvě oktávy dolů, jedna oktávu nahoru a dvě oktávy nahoru, přičemž každá z nich má vlastní ovladač úrovně. Všechny mody jsou navíc plně polyfonní, což znamená, že zní stejně přirozeně při hraní jak jednotlivých not tak i v akordových partech.

Zmíněný fuzz s organickým charakterem, jehož hlasitost lze nastavit pomocí ovladače Dry po stisknutí a podržení levé kulatého tlačítka Fuzz, je aplikován na všech pět signálových cest. Při použití se suboktávovými režimy zní fuzz hutně a temně, v kombinaci s vyššími oktávami je naopak agresivnější s přesahem do syntezátorové polohy.

Potenciometr Mod je navázán na modulační obvod ve stylu efektů Leslie či Phase 90, ovladač Dry slouží k nastavení úrovně čistého signálu, a druhé tlačítko Mono přepínání mezi polyfonním a monofonním pitch shiftingem. Kromě vstupu a stereo výstupu zde najdeme konektor pro externí expression pedál nebo přepínač. Hlavní footswitch je zapojen v režimu true bypass, oficiální cena se pohybuje okolo 200 dolarů.

Tagy MXR MXR Poly Blue Octaver M306

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY