Přejít k hlavnímu obsahu
Tohle country nikdo nedával dohromady podobným stylem jako naši tátové nástroje za socíku. | Foto: earthmusic.eu
Tohle country nikdo nedával dohromady podobným stylem jako naši tátové nástroje za socíku. | Foto: earthmusic.eu
Jan Hamerský -

Málokteré české country je tak cool jako Frankie & The Deadbeats

Od premiéry retro komedie bratří Coenů Bratříčku, kde jsi? (2000) a hexalogie Johnnyho Cashe a Ricka Rubina American I-VI (1994-2010) roste zájem o temné country. Trend do tuzemska doputoval jako obvykle s velkým zpožděním, přesto se v posledních letech objevilo několik pozoruhodných žánrových desek, mezi nimi čerstvě The Shining od nové kapely starých pák, Frankie & The Deadbeats.

The Shining od Frankieho & Lemplů je první country deskou vydanou u labelu Puštík. Úlet je to jen zdánlivě. Pushteek Records sice vydává hlavně hardcore desky, například Decultivate, Gattacy nebo Lahar, protože šéf Ivan je na ně zavedený, ale Frankie & The Deadbeat mají také punkové kořeny. Zpěvák a kytarista František Knuth hrál s Milanem „Banánem“ Trachtou v Hanbě a Kovadlině, kytarista Jakub Siňor hraje v Prague Conspiracy a dělá festival Mighty Sounds a basák Štěpán Kouba si udělal jméno v punk'n'rollových The Unholy Preachers. Pořád ale tyto kořeny nesahají tak hluboko do minulosti jako jejich vazba na country.

Kapela na jednu stranu budí zdání, že víc než Joe Strummer & The Mescaleros je inspirovali Honza Vyčítal & Greenhorni. Knuthova lyrika naznačuje, že country, na které se odvolává nejvíc, se do české kotliny dostalo už jako parodie. Jako by je napsal a zazpíval číšník, který obsluhoval Simpsonovy v americké restauraci v Tokiu a uvedl se stylem: Jsem výplod nekvalitního vzdělávacího systému. Rovněž sestavuji nekvalitní auta a podřadnou elektroniku, nikoliv všeho schopný vagabund, který po rodičích zdědil akorát deprese, dluhy a slabost pro Jacka Danielse.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Na druhou stranu ta samá, na žánr vysoce nadstandardní intelektuální výbava způsobila, že tohle country nikdo nedával dohromady podobným stylem jako naši tátové nástroje za socíku. Všechno sedí jako ulité, všichni vědí, jak písničku zrytmizovat a dávají si navzájem dostatek prostoru se projevit. Nikde se nic neviklá, nedře ani netrčí, což jen podtrhuje citlivá produkce. V tomhle směru Frankie & The Deadbeats zase jdou spíš po stopě jiného žánrového odpadlíka, Nergala z Behemoth (Me and That Man) než vtipálka Martina Kyšperského (projekt YM a deska Lorenzovi hoši). Ať se klidně hezky počesku shazují, že míří vysoko, protože ze zaplivaných lokálů ani níž mířit nelze. Moc povedených „ohlasových“ desek v ĆR nevyjde.

Zdroj: bandcamp Frankie & The Deadbeats

Frankie & The Deadbeats – The Shining

Pushteek Records, 2021, 30:45

country

70 %

Tagy Recenze alb Frankie & The Deadbeats Pushteek Records Mighty Sounds country

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY