Přejít k hlavnímu obsahu
Fanoušci toho kvůli vám někdy vydrží hodně, važte si toho (Květy na Besedě, foto: http://koscik.photos/)
Fanoušci toho kvůli vám někdy vydrží hodně, važte si toho (Květy na Besedě, foto: http://koscik.photos/)
Tonda Buček -

Libor Novák: Chovejte se k fanouškům jako ke kámošům

Dnes to vezmeme trochu obráceně. Místo toho, abych jako muzikant psal o nás kapelách, zeptal jsem se na názor na nás kapely jednoho vášnivého fanouška. Libora Nováka (což není jeho pravé jméno, přál si zůstat v anonymitě) můžete potkat na rockových a metalových koncertech v klubech téměř po celé ČR. Jeho facebookový profil se jen hemží fotkami s kapelami. Řekl bych, že patří k nemnoha lidem, kteří si ještě naplno užívají živou hudbu, žijí tím a dokážou ji opravdu ocenit. Kdoví, možná je i vaším fanouškem.

Libore, na koncert jsi ochotný jet i docela daleko. Jsi fanoušek mnoha začínajících českých kapel, které často i podporuješ, a o české scéně máš docela přehled...

Poslouchám hlavně heavy metal a hard rock. Mám ale oblíbené kapely, které hrají i thrash, black, death metal či punk. Na koncerty jezdím tam, kam je to v mých časových a finančních silách. V České republice jsem byl už téměř všude.

Co oceňuješ na českých kapelách a co se ti na nich naopak nelíbí?

Líbí se mi, když kapela má v muzice zajímavé nápady a má šikovné muzikanty a zpěváka či zpěvačku. Mám rád kapely, jejichž muzika (i vzhled) se vryje do paměti. Naopak nemám rád, když mi připadá, že to, co hrají, není těžké vymyslet ani zahrát a když nezajímavě vypadají, tím myslím i oblečení. Kapela prostě musí zapůsobit jako celek.

Jak sám hodnotíš jednotlivé koncerty kapel? Je pro tebe důležitá jen hudba nebo jsi příznivcem i show během koncertu? Co tě na koncertech baví?

Koncerty hodnotím podle muziky, show, zvuku, světel a prostředí té akce. Líbí se mi hlavně kapely, které mě dokáží něčím zaujmout. Mám rád, když muzikanti (samozřejmě mimo bubeníka) nejsou stále na stejném místě během koncertu. Musí tam být pohyb a musí být k tomu stylu i hodící se oblečení. Na koncertě se mi musí líbit i show během vystoupení.

Mezi Liborovy oblíbence patří třeba Ancient Bards...

Můžeš popsat nějaké konkrétní věci, které se ti při vystoupení kapel líbí a které se ti naopak nelíbí?

Mám rád, když je na všechny muzikanty dobře vidět. Naopak se mi nelíbí, když jsou tak špatná světla, že ani nevím, kdo a kde na pódiu je. Hodně důležitý je pohyb během hraní. Muzikanti se prostě musí hýbat, i když hrají v malém klubu. A musí na nich být poznat, že je hraní baví. Dál se mi líbí, když je od začátku dobrej zvuk a nedolaďuje se ještě během několika skladeb. To mi fakt vadí. Muzikanti musí během koncertu občas hrát i spolu a ne jen každý samostatně celou dobu zůstávat na svém místě. Hodně dobré je, když aspoň jeden z kapely zahraje mezi skladbami sólo. U zpěváka pak oceňuju, když jednotlivé skladby nějak zajímavě uvede a něco o nich řekne. Nemusí uvádět úplně každou skladbu, je možné přejít úplně bez pauzy do další skladby, ale rád se o písničkách něco dozvím.

Podle čeho si vybíráš koncerty, na které se pojedeš podívat? Je pro tebe při výběru důležité i něco jiného než jen samotné kapely?

Vybírám si v první řadě podle kapel. Můžou tam být klidně i samé pro mě neznámé skupiny, není problém si je poslechnout třeba na Bandzone. Dál si vybírám podle vzdálenosti a podle toho, jak často ta skupina hraje na akcích. Ty, které hrají méně často, mají přednost. A jsem ochotnější na ně jet i dál než jen v regionu. Vybírám si i podle data koncertu, nejvhodnější jsou pátky a soboty. Dále podle prostředí akce. Tam, kde se mi líbilo, zase rád pojedu.

Na koncerty se platí vstupné. Kapely potřebují zaplatit pronájem klubu, zvukaře, cesťáky atd. Na druhou stranu, lidé by zase rádi chodili na koncerty zadarmo. Kolik si myslíš, že je v dnešní době optimální vstupné? Kolik jsi ochotný za vstup zaplatit a co už je pro tebe moc?

Považuju za přijatelnou cenu 150 Kč za každou skupinu, která se mi na té akci líbí. A pokud jejich show trvá déle než většina vystoupení (déle než cca hodinu), tak i víc. Maximum by bylo tak za 400 Kč za každou takovou českou skupinu na konkrétní akci, ale to už by musela být hodně výjimečná akce. Taky záleží, jak daleko to na tu akci mám. Když je někde blízko, tak jsem ochoten dát o něco víc než na akci, kam jen doprava stojí hodně.

Po koncertech jdeš často za kapelou a prohodíš s nimi pár vět nebo se i vyfotíš. Co je pro tebe důležité při komunikaci s kapelou? Jak by kapely měly vystupovat a chovat se k fanouškům?

Kapely by se měly chovat k fanouškům jako ke kámošům (samozřejmě pouze pokud to nejsou nějací moc otravní fans). Měly by být ochotné se podepisovat a taky dělat společné fotky a případně i chvíli pokecat. Super je i neverbální komunikace během vystoupení.

Nebo domácí Garant...

Máš nějaké konkrétní příklady toho, co na komunikaci s kapelou oceňuješ a co zase naopak ne?

Vážím si, když s nimi můžu pokecat i o jiných kapelách nebo o jiných akcích, než na které zrovna jsme.

Jak v dnešní době vnímáš merch? Trička kapel, buttony, plakáty. Co bys k tomu kapelám řekl?

Merch je dobrá věc. Chci mít od své oblíbené kapely něco víc než CD. Chci tričko, mikinu, kšiltovku, placku, fotku, plakát, DVD.

Kdybys měl kapelám poradit, co pro fanoušky vylepšit. Ať už ve vystupování, přístupu k nim, image, show, čemkoliv co tě napadne. Co bys českým kapelám vzkázal?

V přístupu k fans toho podle mě není tolik na vylepšování. U několika málo skupin by šlo vylepšit, aby chodily po akci mezi fans a aby měly s sebou na každé akci aspoň nějaký merch. Uvítal bych, kdyby kapela na pódiu neměla za sebou plachtu s logem jiné skupiny. To už je potom lepší, když za nimi není vůbec nic. Fandové, kteří nejsou tak skalní, třeba viděli fotky, že kapela mívá na pódiu za sebou super motiv, popř. i na bocích pódia, jenže když se pak přijdou na koncert té skupiny podívat, tak tam nic z toho není. To mi přijde jako zklamání pro nové fans, ale i pro skalní. Nechápu, proč kapela, která takové věci má, je s sebou bere jenom na některé akce a někam zase ne. Vím, že to jde vyřešit i na menších akcích. Také by kapely nemusely brát každou akci. Někdy se fakt divím, na jaké akci je moje oblíbená skupina. Chtělo by to hrát na akcích, které nejsou tolik žánrově pestré a které mají pódium aspoň takové velikosti, že se na něj dobře vejde celá banda.

Kapely v dnešní době často řeší otázku, jestli má ještě cenu vydávat fyzická CD. Co si o tom myslíš ty? Kupuješ si CD nebo písničky raději koupíš nebo poslechneš na internetu?

Určitě vydávat CD i DVD. Ale s pěkným potiskem a bookletem. Rád kupuji CD a DVD svých oblíbenců. Na internetu (Bandzone) poslouchám spíše jen muziku kapel, které jsem dosud nikde neslyšel. A taky ještě, pokud má některá moje oblíbená kapela novou skladbu a dá ji tam.

Co je pro tebe lepší. Počkat si třeba dva roky, než kapela vydá nové CD a pak mít naráz třeba 10 nových songů, nebo preferuješ, aby kapely vydávaly nové věci postupně?

Je fajn, když kapela zveřejní postupně jednu nebo dvě nové skladby před vydáním CD.

... nebo Testament

Jaké máš pocity, když kapela vydá nové CD, na které ses těšil?

Je jasné, že se těšíte a čekáte na skvělé nové skladby a na parádní jízdu. Pouštíte si to a vše je opravdu super, možná i o něco lepší než jejich poslední CD. Muzikanti opět předvádějí parádní vyhrávky, sóla a také zpěv je skvělý. Pak si celkem brzo to CD dokonce pouštíte znovu a třeba i půjdete na koncert, abyste nové skladby slyšeli i naživo, že? Ale taky se může stát, že se vám nové CD nelíbí. Nějak vás to nebaví, nové skladby jsou docela obyčejné, ničím nejsou výjimečné a nejsou v nich žádné výrazné nápady, které byste si zapamatovali. Zklamalo vás to. Co teď? Přece nebudu poslouchat muziku, která se mi nelíbí. Vy snad ano? Kapelu jsem si kvůli něčemu oblíbil, a když je to něco pryč, tak kvůli čemu takové CD poslouchat? Raději si pustím něco, co se mi líbí. Mám rád, když se skupina drží svého stylu a nijak zásadně ho nemění. Stává se i to, že svou muziku na dalších CD dokonce ještě vylepšuje a rozvíjí a další CD jsou lepší a lepší. A toho si u každé takové kapely vážím nejvíc. Může ale samozřejmě dojít také k tomu, že se mně samotnému nové CD třeba nelíbí, ale kapela se prostě jen chtěla posunout novým směrem a je s tím spokojená. Vždyť snad všechny skupiny říkají, že hrají to, co baví hlavně je samotné. V takovém případě ale nemůžou čekat, že všichni dosavadní fans zůstanou. Je to jasné. Když kapela bude hrát jinak, tak se prostě bude líbit jiným lidem.

Co si myslíš o klipech? Dnes je pro kapelu celkem nutnost prezentovat se klipem. Sleduješ klipy? Jaké máš rád, co se ti na nich líbí a co ne?

Klipy jsou hodně dobrá věc. Sleduji klipy svých oblíbenců a klipem si mě může získat i kapela pro mě dosud neznámá. Kapely, které vydávají nová CD, by měly natáčet i klipy. Ale ne takové, že budou celé ze zkušebny nebo z koncertu. Líbí se mi, když vypráví nějaký děj, který je prokládaný záběry z koncertů. A když už nahrávku z koncertu, tak celého a vydat na DVD. Klipy potom můžou být jako bonus. A střih dělat jen tak rychlý, aby bylo poznat, co v tom záběru vůbec je. Klipy rozhodně barevné. Nebo snad máte černobílé oblečení, vlasy i make-up a hrajete na černobílé nástroje v černobíle vymalovaných klubech a při bílých světlech?

Libore, je ještě něco, co bys chtěl kapelám vzkázat jako fanoušek?

Na každé akci se asi najde někdo, kdo vaši kapelu vidí poprvé hrát naživo. Pokud ho ale zklamete a nebudete se mu líbit, těžko přijde na další akci. A taky máte o dost menší šanci, že si od vás něco koupí, i když už nějaký merch od vás doma má. Vlastně tohle platí i u skalních fanoušků. Když se jim váš koncert ale bude líbit, je šance, že si koupí nějaký merch hned po koncertě a bude ho zajímat, kdy zase budete hrát někde blízko.

A co vy? Jaké by byly vaše odpovědi? Souhlasíte? Máte jiný názor? Napište nám to na facebook.

Tagy komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tonda Buček
Jsem kytarista a skladatel z brněnské symfonic-folk metalové skupiny ROSA NOCTURNA. Více info o mně můžeš najít na mých stránkách www.tondabucek.cz.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY