Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Laney LX10: pokud sháníte domácího mazlíčka

Kytarové aparáty Laney mají skvělý zvuk i vzhled, a tak je lze čím dál častěji vídat i na pódiích, za zády velkých kytarových hrdinů. K otestování jsem si ovšem vybíral z opačného konce. Provětral jsem nejmenší 10W kombo z inovované série LX.

Jak to vypadá?

Kombo je skutečně mini a jeho rozměry jsou zhruba 25 x 21 x 15 cm. Šasi je dřevěná, obvyklé polouzavřené konstrukce, potažená trochu netradičně červenou koženkou v kombinaci s černou průzvučnou tkaninou, kryjící 5" reproduktor, černým madlem na přenášení a plastovými rohy v téže barvě. Přední panel je rovněž černý a nalezneme na něm strohé ovládání sestávající toliko z nástrojového vstupu, potenciometrů Volume, Bass a Treble, přepínače Drive, vstupu pro CD či Mp3 přehrávač, vstupu pro sluchátka a vypínače Power.

Že je aparátek v chodu nám signalizuje červená dioda. Signalizace zvoleného kanálu je ovšem pouze na vašem uchu, žádná další dioda se nekoná, což je koneckonců vzhledem k určení komba i pochopitelné. Ostatně v případě tohoto komba se vlastně tak úplně o dvoukanál nejedná, jde spíše o jednokanál, s možností přidání jednoduchého drive efektu. Zadní strana pak kromě síťového kabelu neobsahuje vůbec nic. Nic proti tomu... jednoduché, praktické, účelné.

Zpracování komba je na slušné úrovni, vše funguje jak má, potenciometry mají lehce tužší chod, ale zase alespoň nehrozí nechtěné rozhození nastaveného zvuku. Díky výraznému značení úrovně na potenciometrech je nastavení i z větší vzdálenosti dobře viditelné. Pojďme k tomu nejdůležitějšímu a tím je zvuk.


Jak to hraje?

Kombíčko je i přes malý výkon i malý reproduktor překvapivě hlasité, takže i s tímhle trpaslíkem si můžete lehce nadělat ze sousedů nepřátele, tak raději pozor na Volume. Co mě nejvíc potěšilo, byl fakt, že i při maximální hlasitosti na čistém zvuku nebyl slyšet nějak extra výrazný šum ani brum, jak tomu u takhle malých aparátů povětšinou bývá. Samotný čistý zvuk je také dost povedený a v rámci daných možností se zde dá mluvit o zvuku skutečně čistém.

I přes jednoduché ovládání si lze se zvukem vyhrát a nalézt hned několik použitelných nastavení. Po stisknutí ovladače Drive už to sice zase taková sláva není, ale nikdo asi nečeká, že tenhle aparátek bude rolovat ponožky. Takže pokud chcete i na tohoto drobečka cvičit metal a podobně, rozhodně doporučuji použít nějakou tu efektovou krabičku či multiefekt. Integrované zkreslení je sice relativně použitelné, nicméně dost omezeně neboť jeho míru nelze ovlivnit, maximálně trochu korigovat úrovní volume. Pokud si ale při cvičení vystačíte především s čistým zvukem a zkreslení využijete jen občas, pak Laney v tomto směru vyhovuje. Velkou výhodou je možnost cvičení na sluchátka a také možnost připojení dalšího zařízení, pro možnost hraní s oblíbenou kapelou či vlastními hudebními podklady.

Závěr

Takže si shrňme, k čemu je kombíčko vlastně dobré. Na pódium ho určitě netahejte, do zkušebny asi také ne, ale jak už jsem v textu naznačil, doma vám prokáže velkou službu. Cena tohoto domácího mazlíčka je více než příznivá (cca 1700 korun), nevyžaduje dlouhé procházky a žere jenom proud – a to ještě, vzhledem ke svému výkonu, velmi málo.

Zejména díky skutečně povedenému čistému zvuku mě hra na tohohle "prcka" dost bavila. Během testu se ke mě dostavil jeden kytarový kolega a při pohledu na kombíčko se trochu pohrdavě usmál. Smích ho však přešel poté, co si na něj zahrál. Jeho slova: "Ty vole, vono to hraje dost dobře..." by mohla klidně sloužit jako shrnutí celé recenze. Ono to totiž vážně hraje dost dobře.

Tagy Laney Laney LX10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY