Přejít k hlavnímu obsahu
Paul Davids, foto: YouTube
Paul Davids, foto: YouTube
Honza Hrbek -

Ladím, ladíš, ladíme?

Máte problém s laděním? Zdá se vašemu uchu i přes usilovné ladění, že je v akordu jedna struna tak nějak vedle? Možná to není tím, že si kytaru neumíte seřídit, ale tím, že ji prostě špatně ladíte. A neberte si to osobně, možná tuto chybu děláme všichni.

Alternativní ladění jsou denním chlebem pro mnoho kytaristů, ale většinou se bavíme o ladění v půltónech a celých tónech. To, o čem je dnešní video, však není tak úplně alternativní ladění. Tedy ono to alternativní ladění je, ale týká se trochu jiného ladění.

Legendární americký hudebník James Taylor v jedné ze svých kytarových lekcí uvedl, že podle něj kytara není precizní nástroj a navrhl s ohledem na to upravit ladění. Základem je, jak už jste určitě slyšeli, dobrá ladička. Přesněji ladička, která má možnost nastavovat centy, tedy setiny půltónu. Ty totiž v Taylorově metodě „hrají“ prim.

Své struny pak podladíte dle tohoto klíče: E -12 centů, A -10, D -8, G -4, B -6 a e -3 centy. Abyste měli možnost porovnat rozdíl, jaký udělá podladění struny o 3 až 12 centů, pusťte si (nejlépe s dobrými sluchátky) video kytarového youtubera Paula Davidse, které standardní ladění „440“ a to Taylorovské porovnává. Slyšíte ten rozdíl?

Tagy humor jak na to ladění

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY