Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 01.12.2021 - 00:01

Inovované basy Cort Artisan B4 a B5 Element

Čtyř a pětistrunné baskytary Cort Artisan B4 a B5 Element představují kompletně přepracovanou řadu nástrojů, které kombinují ty nejlepší prvky z velmi oblíbených baskytar třídy Artisan B. Obě verze jsou osazeny modifikovanou kobylkou zlepšující rezonanci tónu, hlavice nese špičkové mechaniky Hipshot, korpusy dostaly více zakulacené hrany, zpřísnil se i výběr materiálu a elektroniku dodala firma Bartolini.

Jasanový top na mahagonovém těle zajišťuje ideální vyváženost hřejivých průrazných basů a čistých transparentních výšek, šroubovaný krk lepený z pěti kusů ořechu a exotického dřeva panga panga dodává nástroji nejen potřebnou stabilitu, ale také dostatek pevných, jasně definovaných středů, a hráčský komfort navyšuje ergonomicky tvarovaný spoj.

Nadstandardní péče byla věnována i praženému javorového hmatníku s rádiusem 15.75 palců a 24 jumbo pražci. Javorový přířezy prošly tepelnou úpravou v bezkyslíkaté peci, což se odrazilo jak na zlatohnědém zabarvení, tak i na kvalitě a otevřenosti tónu, kterou ovlivňuje také povrchová úprava Open Pore umožňující materiálu dýchat a výrazněji projevit své přirozené zvukové vlastnosti.

Nově koncipované kobylky MetalCraft M4 a M5 s roztečemi 19 a 18 mm disponují robustní základnou a vyfrézovanými úchyty, takže struny je možno ukotvit skrz tělo i do masivu kobylky (top-load), tím lze u každé struny dosáhnout optimální tenze, mající vliv na sustain a projekci tónu. Dalším prvkem jsou přesně vymezené dráhy jednotlivých kamenů, které tak sedí v kobylce mnohem pevněji.

Ladění mají na starost odlehčené strojky Hipshot Ultralite, což kromě spolehlivého ladění částečně eliminuje případné přepadání nástroje na hlavici. Přenos zvuku obstarávají dva soapbar snímače Bartolini MK-1 navázané na aktivní obvod stejné značky, disponující společnou hlasitostí, balancerem, trojpásmovými korekcemi a páčkovým switchem volícím mezi aktivním a pasivním režimem.

Na americkém trhu se oficiální cena modelu Cort Artisan B4 Element pohybuje pod hranicí 600 dolarů, „pětková“ varianta vyjde na cca 650 dolarů. Basy jsou dostupné v barevných odstínech Open Pore Trans Black, Open Pore Burgundy Red nebo Open Pore Natural, které dávají vyniknout krásné kresbě jasanového topu.

Tagy Cort Cort Artisan B4 Element Inovované basy Cort Artisan B5 Element

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY