Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Plíhal -

Hrajeme (si) s telefonem #4: telefon jako efekt

Vítám vás u seriálu zaměřeného na hudební využití mobilních telefonů a tabletů. Možná totiž máte v kapse nebo na nočním stolku svůj příští oblíbený nástroj a ani o tom nevíte. Projdeme základy i šikovné tipy a ukážeme si, že telefon nebo tablet lze použít jako hudební nástroj, aparaturu, mobilní studio nebo třeba sekvencér a jak ho spárovat s vašimi dalšími nástroji. Uživatelům Androidu a dalších operačních systémů se dopředu omlouvám, tohle bude pouze o iOS.

Kdo četl pozorně až sem, tak už zvládne do telefonu zapojit MIDI kontrolér, zahrát si na virtuální nástroj a dokonce k telefonu připojí třeba kytaru. Ale věděli jste, že telefon můžete používat i jako výkonný efektový procesor? S rozmachem tzv. Inter-App Audio (IAA), tedy technologie umožňující vzájemnou komunikaci MIDI a audio aplikací, totiž vývojáři do App Store vychrlili i celou řadu efektů. K dispozici jsou reverby, delaye, filtry, ekvalizéry, kompresory, granulární procesory... A ty můžete použít nejen pro virtuální, ale i pro skutečné nástroje.

Audiobus 3

Reverb v telefonu? Ano.

Jak na to? Opět budete potřebovat nějakou hostitelskou aplikaci, ve které vše propojíte dohromady. A pokud chcete efektovat skutečné nástroje, neobejde se to bez nějakého rozhraní (viz. minulý díl). Postup si můžeme popsat například s již zmiňovanou aplikací Audiobus 3 a rozhraním Roland Go:Mixer, což je šikovný malý mix, který k telefonu nebo tabletu umožňuje připojení hned několika nástrojů.

Rozhraní připojte k telefonu pomocí příslušného konektoru a zapněte Audiobus 3. Na kartě Audio klikněte na okno IN a posléze na dolním panelu zvolte možnost System. Ta by vám měla umožnit výběr vstupu připojeného rozhraní. Druhé okno označené jako FX slouží právě pro vložení efektu do signálového řetězce. Pokud již máte v telefonu nějaké efektové aplikace nainstalované, po kliknutí se vám zobrazí jejich nabídka. Nyní už stačí pouze vybrat požadovaný efekt. Poslední okno slouží pro nastavení zvukového výstupu. Zde můžete vybrat, zda budete pro výstup používat sluchátkový výstup telefonu nebo výstup připojeného rozhraní. 

Jakmile připojíte k rozhraní nástroj, měli byste už jeho zvuk slyšet ve sluchátkách zprocesovaný. V aplikaci Audiobus 3 můžete efekty vrstvit podobně jako v pedalboardu a snadno si tak vytvoříte osobitý efektový řetězec a vlastní zvuk. Jak se to povedlo mně se můžete podívat ve videu.

Netradiční multiefekt

Na rozdíl od skutečného pedalboardu se pochopitelně můžete rozloučit s pohodlným a rychlým ovládáním, některé efekty, jako třeba výborný looper Enso, však umožňují ovládání pomocí MIDI, takže třeba spuštění smyčky můžete ovládat i pomocí tlačítka na MIDI kontroléru.

Na živé hraní se tento set up příliš nehodí, ačkoliv záleží asi především na tom, jaké tvorbě se věnujete. Ocení ho spíše ti, kteří si rádi vše nastaví dopředu. Každopádně si ze svého iPhonu nebo iPadu můžete s minimálními náklady vytvořit poměrně sofistikovaný multiefekt, který navíc funguje ve stereu. Chcete reverb Eventide nebo Moog filtr? Stačí se jen ponořit do hlubin Google a App Store.

Příště nás čeká poslední díl, ve kterém si ukážeme, jak telefon nebo tablet sesynchronizovat s ostatními členy vašeho studia a užít si spoustu legrace.

Tip nakonec

Aplikace Audiobus 3 vám umožňuje vytvoření několika signálových cest, takže váš nástroj můžete prohnat hned několika efektovými řetězci zároveň, což by v pedalboardu bylo nejen složité, ale také nákladné. Tímto způsobem můžete také simulovat pomocné Aux sběrnice nebo vytvářet neobvyklé zvukové krajiny, protože každou cestu můžete také libovolně zasadit do stereo obrazu. Schválně to vyzkoušejte.

Tagy Hrajeme si s telefonem

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY