Přejít k hlavnímu obsahu
Greta van Fleet posouvá hranice uhrančivého zvuku Led Zeppelin do dalšího mystéria. | Foro: Wikimedia Commons
Greta van Fleet posouvá hranice uhrančivého zvuku Led Zeppelin do dalšího mystéria. | Foro: Wikimedia Commons
Martin Hošna -

Greta van Fleet zní stále nadčasově

Další deska Starcatcher od rockerů Greta van Fleet je majestátním dílem, které si bere hodně z minulosti, ale ponechává si otevřená dvířka k vlastní seberealizaci epického blues.

Kdejaká barová kapela reinkarnuje hard rock ze 70. let jako připomínku starých časů. Greta van Fleet ale posouvá hranice uhrančivého zvuku Led Zeppelin do dalšího mystéria. Ano, podstata čarokrásného světa Plantova vokálu a Pageovy hry na kytaru tu samozřejmě je. Nicméně čtveřice Josh Kiszka (zpěv), Jake Kiszka (kytara), Sam Kiszka (baskytara, klávesy) a Danny Wagner (bicí) umí těžit z pokladů semdesátkového zvuku a aranží neotřele po vlastní ose.

Ve středním tepmu se rýsuje ve velkém otvírák Fate Of The Faithful, chytře si dává na čas, aby píseň vtáhla každého do podmanivého a dynamického světa Greta van Fleet. Na první dobrou uhrane po úvodní krystalické kytaře megalomanský rozsah vokalisty Joshyho Kiszky, bez nějž by těleso rozhodně nemělo takovou sílu; v jeho případě se dá směle říct, že jeho hlas je dalším plnohodnotným nástrojem.

Mystiku Led Zeppelin oživuje kvartet hned v dalším zářezu Waited All Your Life s akustickým akordovým intrem, kytara a hlas vynálezavě pletou dohromady složité melodie a objevují vlastní hudební vesmír. Nadčasová balada Sacred The Thread nutí k opakovanému poslechu, nalézá vlastní velkolepou bluesrockovou rovnováhu.

Další vrcholy na sebe nedávají dlouho čekat. Vypalovačka Runway Blues poněkud vybočuje svou stručnou úderností a rockovým groove, mistrovská The Archer či hymnická Meeting The Master si hraje s pochmurnou rétorikou a povznáší optimistickou zvukovou čistotou.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Ve středně rychlých skladbách se naplno projevil kytarový um Jakea Kiszky. Precizní artikulace akordů, vyspělá technická hra, silná melodická sóla a epické riffy tu dohromady se zbytkem ansámblu tvoří dokonalý rockový zážitek. Rock, blues, mollové, durové stupnice i mixolydickou tu kapela střídá jak na běžícím pásu, maluje krásné dominanty díky přímočarému rytmu i neskutečně krystylickému vokálnímu kvílení, kterým se pyšní frontman Josh.

Greta von Fleet – Starcatcher obal alba

Greta van Fleet – Starcatcher

Republic Records, 00:42:48

hard rock

80 %

Tagy Greta van Fleet Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY