Přejít k hlavnímu obsahu
Adam Veselý - Pá, 27.03.2015 - 00:01

Gong Daevida Allena zazněl naposled

Nechceme tu zakládat tradici nějakých nekrologů, navíc Daevid Allen není v našich končinách až tak známý. Rozhodně to ale byl Pan muzikant, na kterém mně záleží. Rád bych mu věnoval malou vzpomínku. Tento beatník, jenž stál u zrodu space rocku a věnoval se i řadě jiných žánrů, už není mezi námi.

Máte-li rádi freejazz, psychedelický či progresivní rock, na Daevida Allena jste jistě narazili. Tento znamenitý básník a muzikant, zakladatel Soft Machine a Gongu, byl ve všech těchto stylech jako doma. Narodil se v Austrálii roku 1938 a... před necelými dvěma týdny zemřel na rakovinu. Jeho hudba u nás není příliš populární, zná ho spíše jen pár vyznavačů undergroundu. Mnoha z vás to proto možná uniklo.

Napadlo mě, že třeba ještě i teď, minutu po dvanácté, je čas s tím něco udělat – a probudit v ostatních touhu se o něj víc zajímat. Právě to mě pohnulo k této krátké akci. Daevid Allen byl spacerockovým průkopníkem a geniálním bláznem, jehož tvorba rozhodně stojí za povšimnutí. Pokud vás na vaší cestě minul, zkuste to... a tato láska bude věčná.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY