Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

ESP LTD SN-1000 W Maple TSB: strat v přírodním stavu s vylepšením

Přívlastek „s ručením omezeným“ u kytar ESP nikomu nic nenalhává. Co se však stane, když si divize přes ekonomičtější metalová pádla vezme do parády klasickou konstrukci od Fendera a nehlídá rozpočet? Skvostná kytara ESP LTD SN-1000 W Maple TSB FLUENCE.

Krk je jasné shredderské porno s rychlostí v hlavní roli. Na javorovém hmatníku stěží zpozorujete zakřivení rádiusu 13,8‘‘. A zploštělý profil Thin U i hladce opracovaných 22 pražců taky kladou vyloženě symbolický odpor. Pokud jste předtím hráli na vyšší řady Ibanezek nebo Music Mana, na horší si rozhodně zvykat nemusíte.

Tělo má ze strata jenom fasádu, dřevo, pětipolohový přepínač a umístění dvou ze tří poťáků. Jinak jde o víceméně klasický superstrat s jednozvratným tremolem. Tedy až na dvě výjimky z dílny zřejmě lehce paranoidních konstruktérů. Co nejvolnější přístup k uchycení strunových válečků v těle se ještě dá pochopit. Zámky pod ladicími kolíky by však bývaly měly větší opodstatnění spíš u drojzvratného tremola.


Doplňkový spínač, který zabírá místo absentujícího středového poťáku, od základu mění pravidla hry, aby se mohly zapojit snímače Single Width Fishman Fluence. Jako klasické AlNiCo singly se jen tváří. Jsou na baterky. Nicméně nepodobají se ani běžným aktivům. Jejich charakteristický zvuk je směsí zvuků aktivních a pasivních snímačů, ale už ne jejich vad. Z nástroje tedy můžete mít pasírku hi-gainu i nástroj na, řekněme, salónní metal. Velmi příjemný hráčský zážitek, třebaže se dost špatně popisuje. A ještě k bateriím: přepásat se jako Pancho Villa dvěma nábojovými pásy náhradních 9V baterií je vcelku zbytečné. Úplně stačí jedna nabíjecí. Součástí nástroje je vstup pro USB, který však pohříchu žádné další využití nemá.

Jestli si myslíte, že Fender Stratocaster se buď vylepšit nedá, nebo už byl vylepšen, když na svět přišel první superstrat, radši si to ještě rozmyslete. Drobné vady, které ESP LTD SN-1000 W Maple TSB FLUENCE má, jsou zanedbatelné. Tím spíš ve srovnání se vším, co může tento nástroj nabídnout.

Tagy ESP LTD SN-1000 W Maple TSB FLUENCE ESP LTD Fender Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY