Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

ESP LTD M-1008MS STBLKS: pekelná loutna

Osm strun, multiscale. „Does it djent?“ Kouknu a vidím. ESP LTD M-1008MS STBLKS je však LTD v zásadě jen podle názvu. Cena kytary z nejvyšší řady atakuje hranici šestatřicet tisíc. Však si také na jejím zpracování dali v Indonésii záležet.

Menzura oscilující mezi 648 a 686 milimetry s novátorstvím moc nesouvisí. Loutnáři zcela běžně používali podobnou, ještě než si Christian Frederick Martin sbalil kufry do Států. Vývojáři prostě jen zpětně docenili herní komfort proměnlivé menzury, kterou obohatili už tak velmi tenké, tedy příjemné účko kompozitního krku. Mimochodem, tři kusy javoru a dva amarantu zaručují, že krk se při napínání drátů hned tak neprohne.

Také princip zkoseného, tedy hlasitějšího snímače, pochází od Fendera, jen je zduplikovaný a upravený pro osmistrunnou loutnu. Pasivní hambáče Custom Angled Sentient a Nazgûl dodal Seymour Duncan. Přepínač zná tři polohy, povytažená clona neboli rozpínání přidává další tři. Osobně mě víc kytara oslovovala, když jela na půl plynu. Zvuk nezní tolik prostorně, zato se vyjadřuje ještě mnohem konkrétněji.

Hádáte správně, že snímač Nazgûl patří ke kobylce a skutečně odpovídá popisu ze Silmarillionu: temnota jde s ním a křičí hlasem smrti. Zvlášť procházejí-li struny masivním tělem z mahagonu a javorovým topem a hrajete-li přes hlavu PRS Tremonti MT 15. Příjemný čistý zvuk pro předehry a mezihry vývojový mezičlánek mezi kytarou a basou potřebuje stejně jako mocný thall, jenž hovězí žaludek rozkrájí na dršťky. Ten zase spíš poskytne Custom Angled Sentient.

Popisu djentového monstra odpovídají též černé, vůči potu odolné mechaniky. I když na to kosá kobylka moc nevypadá, neobsahuje žádné zámky. S páčením pazvuků výrobce vůbec nepočítá, na rozdíl od hodně fyzických riffů. Pro ty je pekelná loutna ESP LTD M-1008MS STBLKS přímo stvořená.

Tagy ESP LTD ESP LTD M-1008MS STBLKS djent multiscale metal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY