Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 26.05.2020 - 00:01

Elektroakustické nylonky Yamaha NTX a NCX

Yamaha se letos vrací k akustickým kytarám ze série NX zbrusu novými modely zastoupenými verzemi NTX1, NTX3, NTX5, NCX1, NCX3 a NCX5 navrženými pro použití s nylonovými strunami. Kolekce nabízející nadstandardní zvuk i herní komfort se může pochlubit celomasivní konstrukcí, kvalitní elektronikou, různými profily krku a oproti klasickým kytarám také ergonomičtěji tvarovaným tělem ve dvou designových provedeních s výřezem cutaway.

K výběru jsou korpusy ve stylu GC s kruhovou rosettou nebo APX s typicky oválným otvorem. U sérií 3 a 5 najdeme osvědčenou kombinaci ořechového základu se smrkovou (sitka nebo výběrová evropské odrůda) nebo cedrovou horní ozvučnicí, zatímco u finančně dostupnější „jedničkové“ edice byly zvoleny komplety ze dřev nato, okoume nebo plamínkového javoru.

Luxusnější modely disponují krkem z afrického mahagonu a ebenovým hmatníkem, pro levnější typy bylo zvoleno nato a ořechový hmatník, jehož provedení i osazení je napříč nabídkou navázáno na tvar korpusu – typ CG: rovný hmatník, nultý pražec 52 mm, 19 pražců, krk s tradičním profilem, typ APX: radius 600 mm, nultý pražec 48 mm, 24 pražců, subtilnější profil krku.

Společná pro celou kolekci je menzura o délce 650 mm i kobylkové základny z ebenu a ořechu opatřené kompenzovaným sedlem s roztečemi 10.6 nebo 11.8 mm. Hlavice v klasickém stylu nesou strojky ve stříbrných či zlatých povrchových úpravách s černými rondely a jednotlivé verze se liší také materiálem použitým pro intarzie.

V případě série NCX/NTX 1 je ozvučení řešeno pomocí piezo snímače napojeného na aktivní preamp s třípásmovým ekvalizerem a tunerem. Modely NCX/NTX 3 a 5 dostaly špičkový proprietární systém Yamaha  Atmosfeel složený z několika jednotek, jejichž integrací bylo dosaženo přirozeného soundu s vyváženým frekvenčním spektrem.

Individuální senzory uložené v kobylce snímají pouze střední a basová pásma jednotlivých strun, čímž je eliminována přehnaná brilantnost piezo snímačů, výšky jsou přenášeny samostatným kontaktním senzorem umístěným mimo kobylku a zvukový objem dodává výslednému tónu integrovaný mikrofon. Atmosfeel napájený 9V baterií má jednoduché ovládání v podobě hlasitosti, mic blendu a korekcí výšek.

Všechny nástroje by podle dostupných informací měly být vyráběny v japonské centrále značky, součástí dodávky jsou servisní klíče, baterie a u vyšších řad také měkké polstrované pouzdro. Oficiální ceny akustických kytar Yamaha řady NX se mají pohybovat v následujících relacích: NCX1 a NTX1 cca 750 dolarů, NCX1FM cca 900 dolarů, NCX3 a NTX3 cca 1700 dolarů, NCX5 a NTX5 cca 3000 dolarů.

Tagy Yamaha Yamaha NTX Yamaha NCX
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY