Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 01.06.2017 - 10:30

Digitální pady Roland SPD::ONE

Na akci Future Redefined, kde bude Roland až do června průběžně odtajňovat celkem 14 novinek letošního roku, měla oficiální premiéru kolekce 4 nových perkusivních padů ze série SPD::ONE. Digitální modely nesoucí označení SPD::ONE Electro, Kick, Percussion a Wav Pad částečně převzaly design od podobně orientovaných zařízení sesterské značky Boss z 80. let a výrobce tuto řadu označuje jako nejjednodušší hardwarové řešení pro rozšíření vašeho arzenálu o perkusivní zvuky.

Díky flexibilní detekci úderu lze pady používat při hře dlaněmi, prsty, paličkami nebo nohou takže SPD::ONE můžete využít jako desktop, podlahovou krabičku nebo jej pomocí přibaleného adapteru upevnit ke stojanu bicí soupravy, kde vzhledem ke kompaktním rozměrům 140 x 160 x 56 mm nezabere mnoho místa.

Všechny modely mají nastavitelnou citlivost reakce, což obstarávají mini-potenciometry Sens a Thres umístěné na levém boku šasi společně s konektorem USB (Mass Storage, MIDI) a čelní strana je vyhrazena pro hlavní mono a sluchátkový stereo výstup, síťový spínač a zdířku 9V adapteru. Pady je možno napájet také čtyřmi tužkovými AA bateriemi.

Zeleně lakovaný SPD::ONE Electro nabízí celkem 22 zvuků částečně převzatých z Rolandů TR-808 a TD-909 rozdělených do 2 bank. Najdeme zde několik typů snare, činely, rim shot, hi-hats, cowbell, hand clap a také preset pro uložení vlastního vzorku o maximální délce 5 sekund.

K výběru modů slouží rotační přepínač, knoflíkem Tuning nastavujeme ladění, efektová jednotka se skládá z reverbu a delaye a samozřejmě nechybí potenciometr hlasitosti. Rozložení těchto ovladačů a jejich funkce jsou z velké části společné pro celou sérii.

Žlutý SPD::ONE Kick poskytuje výběr z několika druhů basových bubnů, režimy Stomp Box, Jingles, Cabasa, Claves apod. V efektové sekci je delay nahrazen distortionem. Model SPD::ONE Percussion v bílém laku obsahuje emulace tamburíny, hihaty, ridu, shakeru, cong a dalších perkusivních zvuků.

Červená verze SPD::ONE Wav Pad vybočuje z této řady především svým zaměřením na importované audio vzorky ve formátu WAV ukládané do paměti o objemu 4 GB (až 360 minut stereo audia) a také ovládáním, které kromě tradičního otočného spínače sestává z celkové hlasitosti Master, sluchátkové hlasitosti a potenciometru Mix pro monitoring. Hlavní i sluchátkový výstup jsou ve stereo zapojení.

Digitální pady Roland SPD::ONE nejsou určeny jen pro bubeníky a perkusisty, ale díky široké zvukové paletě, intuitivnímu a rychlému ovládání a univerzální konstrukci se mohou stát výrazovým doplňkem, který ocení také zpěváci, DJ, kytaristi a další muzikanti. Na evropském trhu by se měly novinky představit v horizontu 14 dnů za cenu asi 230 eur (modely Electro, Kick a Percussion) respektive cca 280 eur v případě verze Wav Pad.

Tagy Roland Roland SPD::ONE
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY