Přejít k hlavnímu obsahu
Circa Survive tu budou chybět. Doufejme, že ne na dlouho. | Foto: Press kapely
Circa Survive tu budou chybět. Doufejme, že ne na dlouho. | Foto: Press kapely
Martin Hošna - Po, 02.01.2023 - 12:00

Circa Survive se loučí s noblesou

Dvě dekády brousili Circa Survive svůj styl, který na posledním albovém zářezu Two Dreams dovedli do absolutní dokonalosti. Kombinace post hardcoru s progrockovými vlivy nebo se shogaze tu promlouvá podmanivě a vášnivě jako nikdy předtím.

Circa Survive si po vydání nového alba zároveň dávají od společného muzicírování pauzu na neurčito. Album Two Dreams je vlastně zmixovaná dvojice EP, kterou kapela vydala již minulý rok. Skladby ale dávají dohromady smysl a ukazují Circa Survive jako kapelu na vrcholu sil.

Otvírák Imposter Syndrome uhrane melodickou linkou vokálu Anthonyho Greena, který tu magicky, v závěru až epicky září v kontrastu minimalistických bicích a postpunkových kytar. Uvěřitelně zní kapela i v následující uvolněné písni Drift, v níž tanečně a měkce promlouvá skrze zfuzzovanou groove basu a jemnou kytarovou hru.

Jedním z vrcholů alba je určitě skladba Our Last Shot. Kapela dramaticky rekapituluje celou svoji kariéru, od jemných beatů, snových klávesových stěn až po pompézní finále disonantních riffů. Místo syntezátorových stěn sází na jednoduché vybrnkávání akordů v popové písni Gone For Good; Green nechává na ostatních nástrojích, aby z harmonie upletly poslední slovo.

Druhá polovina alba jde ještě dál. Směs elektroniky, neurotických syntezátorů a shoegaze atmosféry kraluje ve skladbě Electric Moose, zatímco v Late Nap zní podivuhodné elektronické kejkle. Všemu ale vévodí Greenův vokál, sem tam melodický, jindy provokativní ve svých crescendech, jako tomu je v závěrečné ódě Buzzhenge.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Chladné beaty, taneční rytmus, postpunkové riffy – Circa Survive se učili od The Cure nebo Placebo, přitom ale stvořili vlastní hudební styl, v němž kytary mají důležitou podpůrnou roli. Melodie jako by zápasily s vokálními linkami a improvizovanými slide sóly; leckdy kytary zní jako syntezátory a naopak. Circa Survive tu budou chybět. Doufejme, že ne na dlouho.

Circa Survive – Two Dreams

Circa Survive – Two Dreams

Rise Records, 00:56:16

Post hardcore, Indie Rock

80 %

Tagy Circa Survive Anthony Green Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY