Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 09.11.2021 - 00:01

Bogner Ecstasy Mini Head: tranzistorová verze ikonického zesilovače

Tříkanálový, funkcemi nabitý celolampový aparát Bogner Ecstasy, který používala či dosud používá řada známých hráčů včetně Stevea Vaie, Buddyho Guye, George Lynche nebo Stevea Lukathera, dostal před dvěma lety menšího sourozence nesoucího označení Ecstasy 25. Nyní kalifornská firma přichází s další kompaktní a finančně dostupnější verzí Ecstasy Mini Head, která je ovšem na rozdíl od svých předchůdců postavena na tranzistorech.

Konstrukční platforma Ecstasy Mini by mohla napovídat, že se Reinhold Bogner nechal inspirovat obdobně koncipovaným aparátem BE Mini Head z dílny Davida Friedmana. Ale vzhledem k tomu, že prototypy obou zesilovačů byly na loňském veletrhu NAMM prezentovány vedle sebe na stánku společnosti Friedman, je spíše pravděpodobné, že se renomované značky rozhodly spolupracovat a produkci těchto příbuzných zesilovačů zadaly stejnému asijskému výrobci.

Tomu by teoreticky odpovídal i podobně řešený koncový stupeň, jenž má u obou modelů identický výkon 30 W, dvojici výstupů pro kabinety s impedancí 8 nebo 16 ohmů a nechybí send/return sériově zapojené efektové smyčky. Všechny popisky a konektory na zadním panelu jsou u Friedmanu i Bogneru umístěny v identických pozicích, prohozeny jsou pouze zdířky smyčky, stejná je také velikost a váha hlavy, madlo ve formě otvoru v zadním krytu či napájení prostřednictvím DC adapteru 24V/2.0A.

Zmíněné jednokanálové modely se tak kromě typického firemního designu samozřejmě liší předzesilovací sekcí – Friedman zde použil okruhy z pedálu BE-OD, zatímco u Bogneru najdeme v preampu obvody kombinující vlastnosti distortionů Ecstasy ze série Red. Ovládání Ecstasy Mini sestává z potenciometrů gainu, hlasitosti a třípásmových korekcí, k nimž oproti pedálům přibyl čtvrtý parametr Presence, a flexibilitu navyšuje čtveřice páčkových switchů.

První aktivuje funkci Variac, emulující rozdílné napětí, což má vliv na chování power ampu, druhý spínač přidává další porci zkreslení, třetí přepínač nabízí tři pracovní režimy středových pásem a čtvrtý switch s označením Pre-Eq dává na výběr z modů B1/N/B2 měnících poměr vyšších harmonických složek ovlivňujících vzdušnost a otevřenost projekce.

Oficiální cena kompaktního tranzistorového zesilovače Bogner Ecstasy Mini Head o rozměrech 241 x 159 x 133 mm a hmotnosti 1.8 kg byla na evropském trhu nastavena těsně pod hranicí 300 eur. Za tuto částku je malý Ecstasy schopen plnit roli pomocníka při domácím cvičení, je použitelný i jako pódiový aparát pro menší klubové akce nebo jamy a díky konektoru send jej lze využít také jako koncový stupeň pro různé modelery apod. Součástí balení je univerzální napájecí zdroj.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY