Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 01.10.2020 - 10:00

Bezdrátové MIDI adaptery Roland WM-1 a WM-1D

Firma Roland představila bezdrátový MIDI adaptér WM-1 a MIDI modul WM-1D, dva inovativní produkty, které přinášejí pohodlí bezdrátového MIDI přenosu pro koncertní i studiové využití. Obě snadno nastavitelné komponenty umožňují komunikaci mezi více zařízeními, včetně keyboardů, bicích automatů a dalšího MIDI hardwaru, společně s počítači Mac a Windows nebo mobilními zařízeními pracujícími na platformě iOS. Kromě standardních MIDI dat mohou uživatelé odesílat MIDI synchronizaci pro tempo, efekty, LFO, smyčky apod.

Adapter WM-1 se skládá ze dvou segmentů opatřených pětikolíkovými DIN konektory MIDI In/Out spojených kabelem. V režimu Standard s latencí 7.5 – 15 ms lze vzájemně propojit až čtyři jednotky (1 x master + 3 x slave) a pro zapojení dvou zařízení slouží rychlý mod Fast s latencí pouhé 3 ms. Systémy Apple jsou v případě modu Standard schopny fungovat také v klasickém Bluetooth MIDI režimu bez nutnosti pořízení druhého adapteru WM-1D.

WM-1 je napájen pomocí jedné tužkové AAA baterie se slotem umístěným v nepatrně masivnějším (80  x 17 x 29 mm) konektorovém tubusu MIDI In, v případě použití alkalického článku udává výrobce výdrž cca 60 hodin nepřetržitého provozu, o stavu baterie informuje červená dioda a deaktivace je řešena vytažením z příslušných zástrček nebo vypnutím hostitelského zařízení.

Kompaktní modul WM-1D s koncovkou USB typu A, rozměry 43 x 18 x 9 mm, hmotností 6 g a proudovým odběrem 6 mA je určen k zapojení do počítače, takže vlastníci přístrojů postavených na platformě iOS budou muset  použít odpovídající adapter. Bezdrátový paket WM-1 + WM-1D má bezproblémový akční dosah okolo 10 metrů (přímá viditelnost), použit byl proprietární přenosový formát kombinovaný s BLE (Bluetooth Low Energy), laděný na frekvenci 2.4 GHz.

Oficiální cena MIDI adapteru Roland WM-1, který je v modu Standard připraven plně komunikovat s hardwarem či produkty Applu, byla nastavena okolo hranice 70 dolarů, počítačový USB modul WM-1D (Windows, Mac, iOS), poskytující ultra rychlé připojení Fast, je dostupný za cca 80 dolarů. Základní možnosti konektivity přibližuje poslední přiložené foto.

Tagy Roland Roland WM-1 Roland WM-1D
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY