Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Basový preamp/multiefekt Zoom B6

Po kytarovém multiefektu G6, představeném na začátku letošního roku, přichází firma Zoom s jeho baskytarovým ekvivalentem, nesoucím prosté označení B6. Příbuznost ke staršímu sourozenci je dána jak designem šasi s karbonovou strukturou, tak i ovládáním prostřednictvím čtyř rotačních encoderů, doplněných přehledným dotykovým TFT LCD displejem s úhlopříčkou 4.3 palce a rozlišením 480 x 272 pixelů. Trochu jiné je rozložení a počet footswitchů, což je celkem pochopitelné, protože verze B6 nemá na rozdíl od G6 integrován expression pedál.

Celkem devět footswitchů nabízí kromě jiného výběr ze základní čtveřice režimů: Effect Board – vizuální zobrazení pedálového řetězce, kdy přiřazený spínač zapne či vypne efekt v presetu. Bank/Patch – procházení bankami a předvolbami. Memory – uspořádání presetů pro vystoupení, footswitche aktivují jednu ze čtyř předvoleb v každé bance. Looper – ovládání smyček o délce 45 sekund nebo nahrávací jednotky s kapacitou až dvou hodin záznamu, jenž může být ještě navýšen pomocí SD karty. Na looper je navázána rytmická sekce s 68 patterny.

Na pravé straně hlavního panelu jsou umístěny tři nožní spínače: Input Select – díky dvojici nástrojových vstupů lze mít současně zapojeny dvě basy (např. pasiv / aktiv, kontrabas) a poté pouze přepínat mezi vstupy s nastavitelnou impedancí. Bypass – globálně je možno podle potřeby vypnout pouze efekty, nebo kompletní okruh včetně preampu.

Třetí a z pohledu baskytary velmi důležitý footswitch nese označení DI Type a vybírá z těchto emulací DI boxů: Tube-1 – „lampový“ DI box s vyrovnaným a pregnantním projevem. Tube-2 – opět elektronková emulace s čistým atakem a masivními basy. Solid State-1 – pevný bohatý sound s mírnou komprimací. Solid State-2 – detailně artikulovaný zvuk s jemným nakreslením.

Předzesilovací jednotka Zoomu B6 nabízí 13 modelingových zesilovačů, včetně typu Polytone Combo oblíbeného především kontrabasisty, a najdeme zde nepřeberné množství efektů, vycházejících jak z klasických pedálů tak i ze studiových rackových modelů. Maximálně lze v jednom presetu řetězit 6 položek a připravena je zvuková USB karta (2 x in / 2 x out).

Vývojáři do multiefektu implementovali také kabinetovou IR sekci s 12 simulacemi boxů (Ampeg, Aguilar, Trace Elliot, Markbass, Vox, Sun atd.), z nich každý má tři varianty podle umístění mikrofonu. Instalovat je možno samozřejmě i vlastní IR impulsy (44.1 – 192 kHz, 16/24/32-bit WAV). Model je vybaven 24-bitovými převodníky, signálový procesing pracuje s rozlišením 32-bit/88.2 kHz a úložiště má prostor pro 240 uživatelských předvoleb.

Zadní strana šasi je vyhrazena pro dva vstupy s přepínači impedancí 1/10 MOhm, send / return efektové smyčky, jack externího pedálu, micro USB port, sloty pro SD/SDXC/SDHC kartu nebo volitelný Bluetooth adapter BTA-1 komunikující s aplikací Guitar Lab, sluchátkovou zdířku sloužící zároveň jako amp/line out, symetrický XLR výstup s odepínáním uzemnění, minijackový Aux In, vstup 9V adapteru, posuvný síťový spínač a potenciometr celkové hlasitosti Master.

Oficiální cena basového preamp/multiefektu Zoom B6 o rozměrech 228 x 418 x 65 mm a hmotnosti 1.89 kg se na českém trhu pohybuje okolo hranice 11400 Kč. Součástí dodávky je firemní AC adapter AD-16 9V 500 mA a licence k nahrávacímu softwaru Steinberg Cubase LE.

Tagy Zoom Zoom B6

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY