Přejít k hlavnímu obsahu
Novoroční předsevzetí jsou dvousečná zbraň. Někoho mohou dočasně motivovat, ale většinou bývají spíše zdrojem frustrace z nesplňených očekávání. | Foto: artmaster.com
Novoroční předsevzetí jsou dvousečná zbraň. Někoho mohou dočasně motivovat, ale většinou bývají spíše zdrojem frustrace z nesplňených očekávání. | Foto: artmaster.com
mbx -

Baskytarová posilovna #76: hlavně žádná předsevzetí

Máme tady závěr roku a s ním spojenou chlebíčkovo-silvestrovskou bonanzu kolektivního veselí, péefek se špatnou grafikou a kompilací různých pseudovědeckých statistik s jasným cílem neskrývané sebepropagace. Velmi populární je také dávání si různých (většinou nesplnitelných nebo nedosažitelných) novoročních předsevzetí. Zhubnu, zbohatnu, zkrásním, budu cvičit na basu čtyři hodiny denně a vstávat za rozbřesku s ledovou koupelí. S velkým entuziasmem do toho všeho 1. ledna šlápnu, abych zjistil, že krásně namalovaná hora, kterou jsem ve svých představách tolikrát dobyl, je ve skutečnosti Everest s vrcholem ztraceným v mlze, kde nemám postavený ani základní tábor. Abyste neshořeli v plameni nesplněných očekávání, nabízím vám pár tipů na zdravá a dosažitelná předsevzetí ohledně vašeho hudebního vývoje v roce 2023.

1. Laskavá důslednost

Pokud se rozhodnete, že například budete věnovat hodinu denně cvičení na baskytaru, dříve nebo později se vám stane, že to nevyjde. Nejenom že to nevyjde jednou za týden, ono to nevyjde třeba desetkrát za měsíc. A když se to bude stávat obden, tak se na to předsevzetí zkrátka vykašlete a zdůvodníte si to nějakou neprůstřelnou a leckdy i naprosto pravdivou výmluvou: nemoc, rodina, práce, cestování a tak dále...

Být k sobě laskavě důslední znamená, že nesejdete z cesty. Pokud nezvládáte hodinu denně cvičit na basu (ono se to nezdá, ale z dlouhodobého hlediska je to masivní závazek), zkraťte si to na půlhodinu nebo klidně na deset či pět minut. Cílem je nevynechat každodenní kontakt s basou. To by vám ze začátku mělo stačit. Zbytek buď přijde sám, nebo prostě zjistíte, že basa není taková pecka, jak jste si mysleli, a je načase věnovat se něčemu jinému.

2. Jedna věc

Když už tedy máte basu v ruce, zaměřte se na jeden element hraní. Odposlouchejte basový part své oblíbené skladby, zahrajte si jedno cvičení (či jeden takt) z Baskytarové posilovny, přehrajte si setlist vaší kapely, cvičte jenom šestnáctiny v pravé ruce v daném tempu a tak dále...

Nepřeskakujte z tématu na téma a nesnažte se pokrýt nějaké cvičební spektrum úkolů. Věnujte svoji pozornost jednomu cvičení, jedné stupnici nebo jedné skladbě. To pro daný den stačí. A druhý den bude zase něco jiného, na co se můžete těšit.

3. Mějte basu na očích

Dejte si baskytaru na takové místo, kde je nepřehlédnutelná. Neuklízejte jí do futrálu nebo někam do spíže či do skříně. Mějte ji na očích a nejlépe na takovém místě, kde o ni téměř (nebo doslova) zakopáváte. Uvidíte, že vás pohled na nástroj bude inspirovat a budete jej láskyplně brát do ruky, i kdyby to bylo jenom na chvilkové pomazlení.

4. Nedělejte si z toho druhou práci

Hraní na baskytaru je ohromně zábavná, duši naplňující a velmi kreativní činnost. Není potřeba si z toho udělat rutinu, sebemrskat se kulhajícími šestnáctinami v tempu 160 či propadat do depresí při pohledu na nesčetná videa virtuózních hráčů, na která narážime v online světě dennodenně. Některé věci prostě nezahrajete, i kdybyste se snažili sebevíc.

Hledejte vždy něco, co vás na baskytaře baví. Hrajte cvičení, která vás inspirují nebo u kterých cítíte, že vás posouvají – a hlavně, u kterých vydržíte trávit čas. Hrajte basové linky oblíbených kapel a interpretů. Naučte se hrát jednoduché melodie lidových či populárních skladeb. Nebo si pořiďte Dingwalla a drťte basu takovým způsobem, jako kdyby měla pozítří shořet planeta. Pokud vás to bude bavit, strávíte u toho více času a budete v tom, co děláte, lepší, než jste byli včera.

5. Nebuďte na to sami

Nemyslete si, že na všechno přijdete sami. Ano, na YouTube je všechno (opravdu, je to bezedná studnice informací), ale pokud začínáte nebo si nejste jistí kudy kam, ztratíte se tam a strávíte více času pasivním sledováním a vstřebáváním ohromného kvanta sice zábavných a atraktivních videí, ale s nulovou hodnotou pro váš osobní vývoj jako baskytaristy či hudebníka.

Můžete si domluvit lekce se zkušeným baskytaristou. Online nebo offline, volba je nyní na vás. Když se vám nechce na lekce k učiteli, zajděte si alespoň na nějaký jam session a zkuste si zahrát s ostatními hudebníky. Staňte se členem kapely či orchestru. Vždy někde potřebují basu.

Všech pět výše zmíněných tipů si klidně můžete dát jako novoroční předsevzetí.

Dnes je oblíbené říkat, jak je důležité být svůj a dělat, co vás baví. Líbí se mi to nadšení, ale na druhou stranu se mi také líbí něco umět a užívat si momenty, kdy cítíte, že vám něco jde jako po másle. A to vyžaduje čas a úsilí. Dosáhnout takové úrovně hraní, kdy nemusíte řešit techniku či trému, není snadné.

Zkuste být co nejlepší ve svém světě baskytary. Ať máte radost ze svého tónu, groovu a prezentace. Nezůstávejte zaseklí na místě, užijte si každou minutu hraní a hledejte vždy řešení a ne výmluvy.

Přeji vám krásný, basový a veselý nový rok 2023 – all the bass!

Tagy baskytarova posilovna novoroční předsevzetí baskytara

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY