Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 22.09.2018 - 00:01

Amptweaker DepthFinder: korekce ke kytarovému aparátu

Většina kytarových zesilovačů je osazena preampovou třípásmovou ekvalizací, ale ne každý model aparátu je schopen nabídnout také korekční úpravu vyšších středů (presence) a nejnižších frekvenčních pásem (resonance, depth, deep apod.), jejichž obvody jsou součástí koncové jednotky. Tento nedostatek by měla vyřešit novinka v podobě krabičky DepthFinder z produkce amerického výrobce efektů Amptweaker.

Na rozdíl od tradičního ovladače Presence má funkce Resonance, posilující projekci basového spektra, mnohem kratší historii. Ta sahá do začátku devadesátých let, kdy tento prvek začali konstruktéři postupně integrovat do některých typů high-gainových zesilovačů, u nichž si metaloví kytaristé kromě jiného pochvalovali masivnější a ve spodcích stále dostatečně přehledný palm-muting.

Jedním z průkopníků je v tomto ohledu návrhář James Brown, jenž v té době pracoval u firmy Peavey a stál u zrodu signovaného Van Halenova aparátu 5150 (v roce 1992), pravděpodobně prvního sériově vyráběného zesilovače s funkcí Resonance, spolupracoval i s Joe Satrianim na jeho tříkanálovém modelu Peavey JSX a je také autorem DepthFinderu.

Krabička s aktivním okruhem ovládaným potenciometry Presence a Resonance je uzpůsobena pro zapojení do efektové smyčky aparátu, lze ji umístit i do pedalboardu a to buď na konec efektového řetězce nebo za zkreslení, ale s jejím zařazením v signálové cestě můžete samozřejmě experimentovat a využít DepthFinder např. jako frekvenční kompenzátor snímačů.

Tranzistorovým aparátům je DepthFinder navíc schopen dodat určitou porci lampového feelingu a optimalizaci s různými modely zesilovačů obstarává malý trimr gain-boostu uvnitř šasi. Napájení je řešeno pomocí DC adapteru s rozsahem 9 až 18V, proudový odběr činí pouhé 4 mA. Cena novinky byla v případě amerického trhu nastavena na cca 90 dolarů.

Tagy Amptweaker Amptweaker DepthFinder
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY