Přejít k hlavnímu obsahu
Revolt zní pod vlivem nového vokalisty moderněji, agresivněji. Přesto stále ještě česky. | Foto: Dymytry.cz
Revolt zní pod vlivem nového vokalisty moderněji, agresivněji. Přesto stále ještě česky. | Foto: Dymytry.cz
Martin Hošna -

Ambiciózní Dymytry revoltují až za hranice

Dlouho avizovanou snahu Dymytry zamířit komerčně za hranice naší dědiny lze nyní brát vážně. Šestá studiová deska Revolt je anglicky přezpívaným počinem z roku 2019, a to s jediným cílem: zaujmout zahraniční (německý) trh. Ambice jsou to vysoké, ale ne nesplnitelné.

Dymytry jsou určitě tahouny tuzemské metalové scény. Cestu k úspěchu ale neměli nijak jednoduchou. Na začátku to byl tuctový venkovský metal schovaný pod hmyzími maskami, které nedávaly vlastně žádný smysl vyjma toho, že zakladatel kapely Dymo aka Jiří Urban ml., syn kapelníka Arakainu, předtím tančil balet a napadlo ho přimíchat tenhle děsivě humorný outfit do image celého bandu.

Komerční tah se ale povedl na výbornou. Old school metal s image po vzoru Slipknot bylo přesně to, co české festivalové publikum přitahovalo. „Základním stavebním kamenem myšlenky hrát v maskách bylo odlišit se a zaujmout. Slipknot, Mushroomhead nebo Kiss nám jen dodali odvahu to uskutečnit a nebát se toho,“ prozradil pro frontman.cz Dymo.

Od té doby Dymytry rostou. Odbourávají staré dobré postupy hardrockové/metalové halekačkové smetánky (Kabát, Arakain, Škwor), které byly tolik slyšet na začátku. Zdokonalují se na pódiu i ve studiu, o čemž nejvíc svědčí aktuální album Revolt. S ním kapela chce zamířit za hranice s pocitem bezpečně krytých zad, kdy podepsala smlouvu s vydavatelstvím AFM Record.

Stejně jako jeho český předchůdce Revolter nabízí anglicky přezpívaná verze směs agresivních kytarových riffů a zuřivé rytmiky včetně dunivých kopáků. Dominantním se ale čím dál víc stává surový zpěv, který tentokráte nabyl na síle. Dymytry vsadili na pomoc dalšího vokalisty Alena „A.L.“ Ljubiće, který bude tahounem na zahraničních pódiích, zatímco původní řvoun Honza „Proth“ Macků zůstane pilířem v našich českých a moravských nížinách.

Ljubić zásadně mění tvář kapely. Revolt zní pod jeho vlivem moderněji, agresivněji, přesto ale stále dostatečně česky. Vokální souboje tu mají svůj řád a smysl, baví svou vitální energií a střídáním temp. Každá skladba upgradovala především zvukově, sem tam přibylo elektronických podkresů. Samotná kytarová sóla ctí starou heavymetalovou školu a v refrénech hladí na duši.

Co oceníte na desce jako muzikanti?

Dymytry šli cestou digitálního modelingového procesoru a multiefektu Fractal Axe FX-III bez boxů. Sází především na kytaru, Axe, ear systém. Hlavní zbraní jsou ale bicí Miloše Meiera. Osobitá kopáková hra ctí nejen ty největší současné mistry thrash/metalcorového žánru, ale i českého bigbítu. Dymytry jsou již vypracovaní muzikanti, dobře znalí svého řemesla a jak se zdá, vědí, že mají ještě na víc.

¨Dymytry - Revolt

Dymytry – Revolt

AFM Records – 48:10

Psy-core/thrash/power metal

70 %

Tagy Dymytry

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY