Přejít k hlavnímu obsahu
Dá se říct, že můj hlas je pro mě ten nejdůležitější hudební nástroj, na kterém stavím veškerou svou hudbu. | Foto: archiv autorky
Dá se říct, že můj hlas je pro mě ten nejdůležitější hudební nástroj, na kterém stavím veškerou svou hudbu. | Foto: archiv autorky
Adel Fox -

Adel Fox: Moment, kdy se mohu milovat s hudbou

Žiji si ve svém světě obklopena tancem a hudbou zahalenou ve svůdné energii, kterou v různých formách vkládám do svého umění. Můj vztah s mou hudbou je intenzivní, hluboký a božsky neúnavný.

Má cesta k hudbě

Vyrostla jsem v hudební rodině, tudíž mi byla hudba od útlého dětství velice blízká. V předškolním věku jsem začala psát básně a krátké písně a v průběhu dospívání jsem se seznámila s několika hudebními nástroji, účastnila jsem se pěveckých soutěží a prošla si několika hudebními kurzy, ale svému hlubokému vztahu k hudbě jsem začala věnovat pozornost až na střední škole – hudba mi byla oporou během dospívání.

Měla jsem z té doby spoustu písní v šuplíku, ale až v rámci svého prvního alba s názvem When Sun Goes Down (2021) jsem se o několik z nich veřejně podělila. Od doby vydání prvního alba uplynuly jen tři roky, ale už teď dokážu hrdě ocenit dlouhou cestu, kterou jsem od té doby ušla.

Dva roky po první desce jsem vydala druhé EP nazvané My Desires zároveň s několika dalšími samostatnými singly a tento rok jsem vydala třetí album s názvem Welcome To My Mind společně se stejnojmenným videoklipem.

Proces skládání hudby

Na úplném začátku tvorby jsem se při skládání svých písní soustředila na sdělení příběhů a myšlenek a první album bylo pro mě spíše terapeutické. V dalších letech jsem začala být ve své hudbě upřímnější a začala jsem se soustředit na celkovou atmosféru písní. Začala jsem klást důraz na tajemný a zasněný dojem a jemné vokály a začala jsem se pomalu nořit hlouběji do své hudby.

Při skládání se nechávám vést svým vnitřním hlasem a velká část mých písní vzniká díky improvizaci. Obvykle začínám vytvořením několika základních vokálů a při jejich nahrávání se nechávám unést náladou písně, až z toho vznikne zasněná harmonie, která je pro mou hudbu zásadní. Následně nechávám tento základ hrát ve smyčce a intuitivně skládám zároveň hlavní vokál i text.

Adel Fox | Foto: archiv autorky

Když mi vznikne použitelná skladba, přidávám na závěr procesu hudební nástroje, popřípadě další vokály. Někdy mi z toho vzejde holá homofonní píseň bez nástrojů, někdy vokály nahradím jinými nástroji. Dá se říct, že můj hlas je pro mě ten nejdůležitější hudební nástroj, na kterém stavím veškerou svou hudbu.

Celý proces skládání hudby je nádherná věc. Ostatní hudebníci a skladatelé mi dají jistě za pravdu, že je to nepopsatelný moment. Moment, když se mohu milovat s hudbou, když mohu písní sdělit něco, co jinak vyjádřit nelze a zároveň mě to udělá šťastnou. Přeji každému na světě, aby měl svou vášeň, která ho bude neúnavně po celý život naplňovat.

V této chvíli jsem uprostřed příprav na vydání další hudby, plánuji více hudebních projektů a nemohu se dočkat, až se o ně s hudebním světem v blízké době podělím.

Tagy Adel Fox komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Adel Fox
Jsem spíše umělkyně než zpěvačka.  Celý život píši básně, písně a žiji si ve svém světě obklopena hudbou, tancem a vnitřním chaosem, který v různých formách vkládám do své hudby a fotografií. Při skládání myslím na kouzlo první poloviny minulého století a svou hudbu zahaluji d…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY