Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

9 momentů, kdy v Matrixu hrála i hudba

Přelomový Matrix, doslova přetékající filozofickými, náboženskými i obyčejnými popkulturními odkazy, měl českou premiéru před dvaceti lety, přesně 5. srpna 1999. Méně se už ví, že sdělení ve filmu předává i hudba – nejméně v devíti případech.

1. Massive Attack – Dissolved Girl

Track o rozpuštěné dívce, který spícímu Neovi ševelí ve sluchátkách, samozřejmě naráží na Trinity, která ho přes chat symbolicky i doslova probudí a ponoukne sledovat bílého králíka. Jinak Dissolved Girl pochází z třetího, komerčně nejúspěšnějšího alba Mezzanine britských triphopových klasiků.


2. Rob Zombie – Dragula

V temné satiře Útěk z L. A. mistra pokleslých forem Johna Carpentera se objevil track The One. Složil ho Rob Zombie a nechtěně tím předznamenal, že už za tři roky jeho Dragula na zazní, jen co se Neo vydá ve stopách bílého králíka do pořádně zatuchlého doupěte.

3. Prodigy – Mindfields

Jakmile se Neovi představí Trinity, Dragula volně přejde v Mindfields od Prodigy s jasným sdělením: „Tohle je nebezpečný / otevři mysl a zažiješ nervový otřes.“ Pro začátek z následků pozdního příchodu do práce.


4. Lunatic Calm – Leave You Far Behind

„Musíš se naučit, že tato pravidla se neliší od pravidel počítačového systému. Některé můžeš obejít, jiná můžeš porušit.“ Zkrátka ideální úvodník pro asi největší hit Lunatic Calm s vtipným názvem Leave You Far Behind (Nechám tě daleko za sebou). Mimochodem ten track si ještě vypůjčili dvojka Mortal Kombatu nebo Charlieho Andílci.


5. Rob D – Clubbed to Death

„Matrix je systém Neo, a ten systém je náš nepřítel. (…) Tyhle lidi a jejich mozky chceme zachránit, ale než se tak stane, jsou stále součástí systému, a to z nich dělá naše nepřátele.“ Hlavní Morfeova teze dostala stejně ikonický podklad od australského skladatele Roba Dougana. Vtipný podtitul Kurayaminoho variace odkazuje na japonský výraz pro temnotu.


6. Beat Meat Manifesto – Prime Audio Soup

„Prosím o pozornost. Zapněte si pásy a během startu nekuřte. Usaďte se, přeji příjemný let.“ Neo se poprvé od svého osvobození připojuje k Matrixu. Na pozadí hraje track od jedněch z pionýrů trip hopu nebo drum‘n‘bassu. Sampluje se v něm: „Osvoboďte mě,“ což po předchozí Cypherově obchodní večeři se Smithem zní dost zlověstně.


7. Propellerheads – Spybreak!

Předtím Will White a Alex Gifford pracovali hlavně pro Broccoliovi. Zremixovali úvodní melodii bondovky V tajné službě Jejího veličenstva a spolupracovali i s Shirley Bassey, která nazpívala titulní píseň ke Goldfingerovi nebo Diamanty jsou věčné. Přesto zřejmě už navždy budou spjatí s úplně jinou cool akční podívanou.


8. Rage Against the Machine – Wake Up

Na konci revolučního snímku Neo telefonuje: „Zavěsím a ukážu lidem, co nechcete, aby viděli. Svět bez vás. Svět bez pravidel a nařízení, bez hranic a omezení. Svět, ve kterém je možné úplně vše.“ S tím RATM velmi souzněli, a proto (tehdy ještě) bratrům Wachowským půjčili Wake Up o boji za práva Afroameričanů.


9. Marilyn Manson – Rock is Dead

Konec, který korunoval dílo, možná opanovali RATM, přesto se vyplatilo vydržet do konce závěrečných titulků. Asi nejblíž smyslu Rock is Dead byl uživatel OmegaCM. Na Song Meaning napsal: „Je to zpráva o tom, jak se naše životy staly umělé a kontrolované a že už skutečně neriskujeme ani nemilujeme.“

Tagy Matrix hudba k filmu Rage Against the Machine Marilyn Manson Rob Zombie Massive Attack The Prodigy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY