Přejít k hlavnímu obsahu
Nick si kanadská youtuberka vypůjčila od bioložky, lékařky, mystičky, ale také skladatelky a spisovatelky Hildegardy von Bingen (1098-1179) | Zdroj: medium.com
Nick si kanadská youtuberka vypůjčila od bioložky, lékařky, mystičky, ale také skladatelky a spisovatelky Hildegardy von Bingen (1098-1179) | Zdroj: medium.com
Jan Hamerský -

7 milníků středověkého popu

Čím si Zoomeři krátí lockdown? Světe, div se, někdy jako postavy z Dekameronu. Jen si nevyprávějí košilaté storky, ale upravují rádiové hity, aby zněly středověce. Této únikové hře na loutnový pop se říká bardcore a ti největší experti písničky aranžují, ale také převádějí do dobového jazyka i souvislostí. Zásadní momenty trendu uvádím níže.

1. Algal the Bard – System of a Down // Toxicity

Kdo byl první? Mnozí mají za to, že v roce 2017 bard Algal s předělávkou nářezu, který letos v září oslaví kulatých dvacet let.

2. LjB0 – Halo Theme

První šířeji sdílený středověký cover se objevil v roce 2019. Je to adaptace melodie, kterou po pár tónech pozná každý, kdo na střední probděl noci u stříleček, a která si odkazy na gregoriánský chorál říkala o purističtější zpracování. Však také v DAW poskládaný, čistě instrumentální originál youtuber LjB0 loni nahrál znovu, tentokrát s živými nástroji a vokály.

3. Beedle the Bardcore – Wu-Tang Clan // C.R.E.A.M.

Z této předělávky byli Wu-Tangové tak u vytržení, že ji s chutí nasdíleli a vyzvídali, co kdo na ni říká. Bohužel zapomněli na kredit pro autora, což jim jinak nadšení fanoušci dali pořádně sežrat.

4. Hildegarda von Blingin‘ – Haddaway // What is Love

Znalci ocení dvě narážky. Nick si kanadská youtuberka vypůjčila od bioložky, lékařky, mystičky, ale také skladatelky a spisovatelky Hildegardy von Bingen (1098-1179). Doprovodná grafika zase odkazuje na kultovní taškařici Noc v Roxbury (1998), která pořád dokola omílá provařené pétéčko z Trinidadu a Tobago.

5. the_miracle_aligner – Nirvana // Smells Like Teen Spirit

Mistrovství v oboru dosáhl youtuber the_miracle_aligner. Stvořitel subžánru bronzecore překládá do staré řečtiny a latiny. Hodně si vyhrál například s Gimme! Gimme! Gimme! od ABBA, ze které přímo sálá antická queer estetika, nebo níže prolinkovanou Nirvanou. Nakolik věrně, je spíš otázka na jazykovědce nebo filologa, konkrétně Jiřího Pechara, který do učebnice Latina pro gymnázia pod názvem In Pragensi Ponte zapracoval docela povědomou lidovou.

6. Graywyck – The Cure // Friday, I‘m In Love

Proč bardcore zatím nevyšuměl do ztracena jako MTV mashupy a jiné virály, a naopak se šíří jako dýmějový mor? Kvůli dramaturgii s hodně šibeničním humorem. Regotizovat gothic-rockovou klasiku na téma, jak se všichni do pátečku tak nějak otravujeme, navíc od kapely jménem Lék – to chce hodně silnou kolektivní imunitu.

AbalphaBeta & Samus Ord – Depeche Mode // Enjoy the Silence

Půvabnou překladatelskou licenci vyšvihl medievalista-amatér AbalphaBeta na kanále Samus Ord. Například „All I ever wanted / All I ever needed / Is here in my arms / Words are very unnecessary / They can only do harm“ převedl na „Všechno, po čem jsem kdy dychtil / a co si přál / Mám tady ve svých spárech / Slova nestačí / a jen křehké tažené sklo / způsobí nějakou škodu."

Co myslíte? Dostala se všudypřítomná retrománie do slepé vývojové uličky. Vyšumí bardcore do ztracena, nebo po youtubu zamoří ještě hitparády? Diskutujme.

Tagy pop bardcore

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY