Přejít k hlavnímu obsahu
Candy Dulfer
Candy Dulfer
Stanley -

7 krásek, které vládnou saxofonu

O saxofonu se říká, že je to sexy nástroj. A což teprve drží-li jej ve svých rukou krásná žena. Pár takových jsme našli a rádi vám je trochu blíže představíme. Nuže: Let´s talk about sax.

1. Candy Dulfer

Asi těžko lze na prvním místě uvést někoho jiného, než královnu jazzového a funky saxofonu, Holanďanku Candy Dulfer. Lásku k hudbě a talent podědila po svém otci, rovněž saxofonistovi, Hansi Dulferovi. Již v pěti letech hrála Candy na bicí a o dva roky později přešla po vzoru otce na saxofon. Své vůbec první nahrávky natočila v roce 1981, tedy ve svých 11 letech, na album svého otce a jeho kapely De Perikels. V roce 1987 již dělala předskokanku Madonně a o rok později se objevila na pódiu po boku samotného Prince. V roce 1990 byla k vidění na festivalu v britském Knebworthu spolu s kapelou Pink Floyd a v témže roce natočila jedno ze svých nejzásadnějších a nejúspěšnějších alb Saxuality, které přineslo megahit v podobě instrumentálního duetu Lilly Was Here s Davem Stewartem z kapely Eurythmics. Album bylo nominováno na cenu Grammy a celosvětově se ho prodalo více než půl miliónu kopií. Podobně úspěšné bylo i její následující album z roku 1991 Sax-A-Go-Go. V roce 2001 vydala Candy společné album se svým otcem, nazvané Dulfer & Dulfer a v roce 2004 se vydala s Princem na jeho veleúspěšné turné Musicology Live 2004ever. V roce 2007 moderovala vlastní televizní pořad Candy meets... kam si zvala takové muzikantské osobnosti jako např. Maceo Parker, Sheila E., Van Morrison, Dave Stewart aj. Její zatím poslední sólové album z roku 2011 se jmenuje Crazy. V roce 2013 vytvořila Candy dámskou funky-soulovou supergroup Ladies Of Souls, se kterou stihla zatím vydat živé cd a dvd Live At The Ziggo Dome (2016). Podle posledních zpráv chystá Candy do konce letošního roku své další řadové album. A bez zajímavosti určitě není ani fakt, že Candy je vlastně hudební samouk a v životě absolvovala jen pár profesionálních hudebních lekcí.


2. Roxy Coss

Americké město Seattle dalo světu již mnoho velkých muzikantských jmen a hudebních talentů. Mladá a talentovaná saxofonistka Roxy Coss má rozhodně dobře našlápnuto, stát se také takovou velikánkou. Sice se v Seattlu dlouho neohřála a dnes žije v New Yorku, ale to na nic nemění na faktu, že si na světové jazzové scéně získává stále větší respekt a uznání. A to ať už se svým Roxy Coss Quintetem, nebo jako příležitostná členka Jeremy Pelt Show. O jejím talentu svědčí mimo jiné i to, že při svých studiích na William Paterson University v New Jersey získala prezidentské stipendium a školu v roce 2008 opustila s titulem Bachelor of Music v oboru Jazz studies and performances. Než se Roxy dopracovala ke svému Quintetu, působila v kapele Clark Terry Big Band či v Claudio Roditi Big Band, se kterými hrála nejen po celých Státech, ale sjezdila s nimi i velkou část Evropy. V roce 2010 vydala své debutové album Roxy Coss s výhradně vlastním materiálem. Album se setkalo s velkým úspěchem a zabodovalo i v prestižních jazzových hitparádách. V roce 2012 absolvovala Roxy studia na Thelonious Monk Institute Of Jazz a v současné době již sama učí a vede jazzový soubor na Beacon High School v New Yorku a pravidelně je také lektorkou na Summer Jazz Campu. V letošním roce natočila Roxy své druhé sólové album Restless Idealism a působila jako porotce na Northern Arizona University Jazz Festival.


3. Sharel Cassity

Rodačka z Oklahomy také dala svému rodišti brzy vale a začala vířit hladiny jazzových vod v New Yorku. A to tak důkladně že byla v letech 2010 - 2013 vyhlášena časopisem Down Beat jako největší vycházející hvězda v kategorii saxofon. Na tento úspěch Sharel čekala od svých osmi let, kdy vzala saxofon poprvé do ruky. Zpočátku sice ještě nějaký čas váhala zda se věnovat klasické hudbě nebo jazzu, ale údajně po prvním setkání s hudbou Count Basieho bylo rozhodnuto a Sharel absolvovala jazzový program na University Of Central Oklahoma. Poté získala stipendium na New School Of Jazz v New Yorku a svá studia završila na Juilliard Institut pod vedením saxofonisty Victora Goinese. V roce 2008 vydává své debutové album Just For You, následované o rok později albem Relentness, které vzbudilo v jazzových kruzích mimořádnou pozornost. V roce 2013 procestovala Evropu coby členka Dizzy Gillespie Afro Cuban Sextetu a v roce 2014 vydala své prozatím poslední sólové album Manhattan Romance. Kromě toho také velice často hostuje na koncertech takových jazzových velikánů jako např. Christian McBride, Natalie Cole, Roy Hargrove či James Moody.


4. Angela Davis

V New Yorku žije v současné době i původem Australanka Angela Davis. Na saxofon začala hrát v 9 letech a již během studií na Queenslandské konzervatoři vystupovala po celé Austrálii s kapelou Jazz Ed Big Band. Po absolvování konzervatoře v roce 2008 se přestěhovala do Philadelphie, kde studovala na University of the Arts. Zde získala prestižní titul Masters of Music a poté již zamířila do New Yorku. Tady založila svůj nynější Angela Davis Quartet se kterým v roce 2013 natočila své debutové album The Art Of The Melody, za které sklidila nadšené kritiky nejen v USA, ale i v rodné Austrálii. Album strávilo 4 týdny na 37. místě v Top 50 Jazz Album Chart a celkem 7 týdnů v Top 100. Angela Davis se začala objevovat na těch nejprestižnějších jazzových festivalech po celém světě a nahrávat po boku umělců jako je Kevin Hunt, James Morrison, Steve Newcomb či Cecilia Coleman Big Band. V roce 2015 natočila své druhé sólové album Lady Luck, k jehož natáčení si přizvala i smyčcový kvartet.


5. Alisha Pattillo

Své kořeny v Austrálii má částečně i další saxofonistka Alisha Pattillo. Tato napůl Australanka, napůl Angličanka, vyrůstající v Singapuru začala hrát na saxofon ve svých 11 letech na United World College v jihovýchodní Asii. Po absolvování studia žila půl roku ve Vietnamu, kde získávala první zkušenosti s hraním v kapele. Poté se vrátila do rodné Austrálie, kde vystudovala hudební univerzitu v oboru jazzový saxofon. V roce 2007 se přestěhovala - kam jinam - než do USA (konkrétně do Texasu) a okamžitě se zapojila do místní bluesové a jazzové scény. V roce 2010 se připojila k The Ezra Charles Band a v roce 2012 si vytvořila vlastní Alisha Quartet se kterým ještě téhož roku natočila album Along For The Ride, na kterém perfektně mísí tradiční jazz s prvky soulu a funky.


6. Jessy J

Američanka Jessy J (vl. jménem Jessica Arellano) se věnuje hudbě od svých 4 let, kdy začala hrát na klavír. K tomu později přidala i saxofon a na University Of Southern California byla vyhlášena jako Pozoruhodný jazzový talent. Po ukončení studií se jí nabídky na spolupráci jen hrnuly a Jessy se tak objevila na nahrávkách a koncertech Michaela Bublé, Jessicy Simpson, Michaela Boltona či Seala. Později vystupovala jako členka Henry Mancini Jazz Orchestra. V roce 2006 zahájila spolupráci s producentem a kytaristou Paulem Brownem, který ji produkoval její debutové album Tequila Moon (2008). Titulní píseň alba se vyšplhala na 1. místo v jazzové kategorii žebříčku Billboard a Jessy se stala Debutujícím umělcem roku v anketě časopisu Radio & Records. Pouhý rok po vydání debutu natočila další album True Love, ze kterého vzešel také jeden zásadní hit. Píseň Tropical Rain se umístila na 1. místě Groove Jazz Music Chart. A velmi dobře se v jazzových hitparádách umisťuje prakticky každé její další album, včetně toho zatím posledního z roku 2015 My One And Only One.


7. Amy Dickson

Další saxofonistka v našem výčtu pochází pro změnu zase od protinožců. Na saxofon začala hrát ve svých 6 letech a přestože se zpočátku hodlala věnovat jazzu, nakonec ji uchvátil svět klasické hudby. A tak když se v 16 letech přestěhovala s rodiči do Londýna, zapsala se ke studiu na Royall College of Music a již během studií získávala jedno ocenění za druhým. V roce 2008 natáčí svůj debut v podobě alba Smile, přinášející stejně jako většina alb následujících, moderní vážnou hudbu psanou přímo pro saxofon, nebo psanou pro jiné sólové nástroje a pro saxofon Amy zaranžovanou. V roce 2013 získává Amy ocenění Classic Brits Awards jako Nejprogresivnější umělec roku a je zároveň první hráčkou na saxofon takto oceněnou. V témže roce také vychází její velmi oceňované album Dusk & Dawn. Její prozatím poslední album Island Songs z roku 2015 natočila Amy ve spolupráci se Sydney Symphony Orchestra.



Všechny uvedené dámy mají tedy bezesporu vrchovatě talentu a o jejich se(a)x appealu také asi nemůže být pochyb. Znáte ještě další takové? Podělte se o ně s námi na našem facebooku.

Jessy J Alisha Pattillo Angela Davis Roxy Coss Sharel Cassity Amy Dickson
Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY