Přejít k hlavnímu obsahu
Jak je možné, že zpěvačka Sia vyzpívá naživo refrén v písni Chandelier? | Foto: kris krüg
Jak je možné, že zpěvačka Sia vyzpívá naživo refrén v písni Chandelier? | Foto: kris krüg
Veronika Wildová -

5 YouTube koučů, kteří vám pomohou zlepšit se ve zpěvu

Zpíváte v kapele a chtěli byste se hlasově posunout? Ne každý si ve svém rozvrhu dokáže udělat čas na hodiny zpěvu. S trochou trpělivosti se ale můžete pěvecké techniky učit i od YouTube koučů. Kterého si ale vybrat? A kde vezmete jistotu, že opravdu pochopíte, co se po vás chce?

Možná doufáte, že stačí začínat setlist na koncertě s těmi „jednoduššími“ a rozsahově plochými písničkami a zbytek se pořeší sám. Nevěřte tomu. Když začnete koncertovat často a zpíváte tak, že vás po koncertu bolí hlasivky, nebo váš hlas nezní v některých polohách dobře, je na čase zvážit profesionálního poradce. Tohle jsou moje tipy, jak se s tím poprat jednoduše a online.

1. Vysoké tóny levou zadní

Pro ty, kteří vyhledávají ucelené programy a podrobné tutoriály, jak zvládnout vokálně náročné covery, nemůžu než doporučit školu Kena Templina. Za tímto učitelem vyrazila kdysi i Gábina Gunčíková, aby svůj už tak zabijácký hlas naučila odolnosti a flexibilitě. Ken velmi jednoduchým způsobem ukazuje, jak svůj hlas přizpůsobit i těm nejtěžším písním – a nepřijít o něj. Pokud chcete dávat vysoké tóny a vypadat u toho, jako by vás to ani nic nestálo, zkuste Kena.

2. Nejlepší triky, jak pracovat s hlasem

Každý učitel vám v podstatě bude dávat ty samé základy: naučit se opírat dech do bránice, uvolnit krk a dostat zvuk „do masky“. Rozdíl je ale v tom, jak vám tyhle úkoly vysvětlí. Umění je najít si mezi učiteli toho, který na vás bude mluvit řečí, jíž porozumíte. Třeba na kanálu New York Vocal Coaching najdete téměř 120 krátkých tutoriálů, které vám vysvětlí různými způsoby různé triky, jak s hlasem pracovat. Možná zrovna tady najdete některý ze spínačů, které přímo vám na koncertě pomohou uvolnit krk a dostat ze sebe to nejlepší.

3. Belting – mezi ječením a fistulí

Kupodivu se nejedná o exotickou techniku z filmů pro dospělé. Belting je technika zpěvu, která vám pomůže překonat zpěvákům dobře známý přechod mezi hrudním a hlavovým hlasem. Laicky mezi ječením z plna hrdla a fistulí, když už výš nemůžete. Naučit svůj hlas takové flexibilitě, že bude od spodních tónů až po ty nejvyšší znít stejně plně, příjemně a bez námahy, vyžaduje léta pilného úsilí. Pokud jste se nenarodili jako super talentovaní zpěváci, na hlas často tlačíte a po několika koncertech v měsíci cítíte, jako by vás v krku řezaly žiletky, možná byste mohli o technice beltingu uvažovat.

Jak je možné, že zpěvačka Sia vyzpívá naživo Chandelier, leží u toho na posteli a tváří se, jako by o nic nešlo? Jde o velmi dobře zvládnutou techniku beltingu, kdy se kromě bránice zapojují mezižeberní a zádové svaly, a občas také pozadí. Veškeré vynaložené úsilí se vám mnohonásobně vrátí. Mistryní ve výuce beltingu je Felicia Ricci. Na YouTube má přes půl milionu odběratelů. Můžete zkusit i její placený systém výuky na Udemy, ale i z jejího kanálu zvládnete pochytit základy. Otestovat její techniku učení můžete i díky videu, kde se zaměřuje právě na zvládnutí takové písně jako Chandelier. Pokud trochu zabrousíte i do jiných jejích videí, má rozdělené lekce pro ženský i mužský vokál.

4. Kde se rozezpívat

Pokud nezvládáte angličtinu, můžete na YouTube zkusit některé z „rozezpívávacích“ cvičení, které nabízí čeští zpěváci. Lukáš Jindra vás nepoučí jenom o tom, jak skládat songy rozličných žánrů (Kumšt), ale jak si do nich i pěkně zazpívat. A tentokrát seriózně:

5. Cesta ke správnému dechu

Základem zpěvu je samozřejmě i správný dech. Ten se vám bude hodit, až se budete na příštím koncertu i s mikrofonem v ruce škrábat po konstrukci podia:

A co vy? Jak pracujete se svým hlasem? Našli jste způsob, který vám vyhovuje lépe než jiné? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích!

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 15. června 2018.

 

Tagy jak na to; vzdělání zpěv lekce na YouTube 10 let magazínu Frontman

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Veronika Wildová
Písničkářka, pianistka a frontwoman kapely Divoko. Přes den tradiční projektová řídící v IT.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY