Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Čt, 19.07.2018 - 08:00

5 YouTube koučů, kteří vás posunou ve hře na kytaru

Možností, jak se dnes naučit či zdokonalit ve hře na kytaru, je celá řada. Od prostých učebnic, až po soukromé lekce u těch nejlepších profesionálů. Někde na půli cesty mezi tím stojí výuka pomocí YouTube lekcí.

Pokud zadáte do YouTube vyhledavače slovní spojení „guitar lesson“, vyskočí na vás nepřeberné množství odkazů a valná část z nich bude začínat slovíčkem „the best“. Jak ale poznat ty skutečně nejlepší? Pomiňme zde „how to play“ videa, tedy videolekce vážící se přímo k jednotlivým skladbám, kde je sice častokrát skladba umně rozebrána do nejmenších detailů, nicméně naučí vás jen tu jedinou konkrétní skladbu. Nic proti tomu, i to má svá pozitiva, ovšem nijak výrazně vás to ve vaší hře a technice nikam neposouvá. Ideální lekce by tedy měla být zaměřena na určitou oblast či techniku kytarové hry a ve výsledku vás nejen zdokonalit, ale i přivést k vlastnímu výrazu. Tady je mých pět tipů.

1. Guthrie Govan

Britský kytarista Guthrie Govan, který mimo jiné byl po určitou dobu i členem legendární skupiny Asia, je ukázkovým příkladem skvěle zvládnutých YouTube lekcí. Jeho lekce jsou zaměřené jak na pokročilejší techniky, tak nezřídka i na samotný základ kytarové hry, mají hlavu i patu a jsou jakýmsi vodítkem pro všechny, kteří se nechtějí v kytarové technice zasmyčkovat a používat ji jen na efekt, ale mají zájem ji smysluplně začlenit do svého kytarového výrazu. Guthrieho lekce naleznete hned na několika kanálech jako např. Guitar World, Guitarist nebo Licklibrary – Online Guitar Lessons.

2. Alex Hutchings

Rovněž z britských ostrovů pochází i Alex Hutchings. Kytarista, kterého jsme měli možnost již několikrát přivítat i v České republice v rámci Music Festiwallu a který je znám nejen svou brilantní kytarovou hrou, ale i skvělým smyslem pro humor. Ve svých YouTube lekcích názorně vysvětluje nejen své pojetí jazzu a jazzrockové fúze, ale i celou řadu dalších témat vedoucích k hudební kreativitě a zdokonalení hry. Alex Hutchings je navíc mistrem improvizace a řadu svých lekcí proto věnuje i veledůležitému tématu jak se „neztratit“ při jam sessionech.

3. Renaud Louis-Servais

Hudebně hodně všestranně zaměřený je francouzský kytarista a lektor Renaud Louis-Servais. Jeho sólová alba vynikají pestrostí a vynikajícím citem pro tón i skladbu samotnou. A přesně totéž se Renaud snaží předávat i prostřednictvím svých video lekcí. Jeho obrovský přehled v hudební teorii, kterou ovšem dokáže podat zábavnou formou a s mírným nadhledem, z něj dělá jednoho z nejvyhledávanějších kytarových lektorů a to nejen co se YouTube týče. A komu nestačí lekce nahrané na kanálu Renaud LS, může si u Renauda objednat i soukromé lekce probíhající prostřednictvím Skype.

4. Frank Gambale

Australský rodák Frank Gambale je dostatečně známý asi všem kytaristům, coby vynikající a vyhledávaný studiový hráč a producent. Frank je ovšem i vynikající a velmi vyhledávaný lektor, což dokazuje i vysoký počet odběratelů jeho kanálu FrankGambaleTV. V jeho lekcích se dozvíte vše podstatné nejen o jeho „vynálezu“, tedy o technice zvané „sweep picking“, ale i o mnoha jiných technikách. Frank také ve svých lekcích zdůrazňuje, že není vždy nutné hrát spoustu not, ale lze hrát i velmi úsporně a přitom sdělit posluchačům vše podstatné, co svou hudbou sdělit chcete. Stačí, naučit se vybírat si ty správné tóny.

5. GuitarJamz

GuitarJamz je YouTube kanál, který spoluvytváří čtveřice kytaristů a který vás provede jak úplnými základy kytarové hry, tak mnoha pokročilými technikami. Lektoři se zde věnují jak kytaře akustické, tak elektrické a provedou vás většinou hudebních stylů a žánrů. To vše s vysokou mírou profesionality a názornosti, která je zejména pro začátečníky velmi důležitá. Ale GuitarJamz má rozhodně co nabídnout i ostřílenějším hráčům a přes dva milióny odběratelů hovoří za vše.

Skvělé YouTube lekce, které vás dokáží posunout a inspirovat vytváří např. i Joe Satriani nebo Steve Vai a samozřejmě celá řada dalších. A nemusíme vždy pátrat jen po lekcích ze zahraničí. Svého času zveřejňoval na svém kanálu velice užitečné lekce i např. Petr Henych (Kytara ladem a skladem) a pokud máte rádi lekce, prodchnuté osobitým humorem a nadhledem, určitě vyhledejte ty od bratrů Homolových z kapely Wohnout. Jsou sice určeny především začátečníkům, ale neurazí a určitě pobaví i zkušenější hráče. Je však třeba mít stále na zřeteli, že jakékoliv lekce, tedy včetně těch video, by vás měli nejen zdokonalovat v oblastech, ve kterých se zdokonalit chcete, ale především vést k vytvoření vlastního, originálního stylu a výrazu.

Tagy lekce na YouTube jak na to; vzdělání

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY