Přejít k hlavnímu obsahu
John Myung z Dream Theater na basu hraní nepředstírá, ten to umí | Foto: Markus Hillgärtner, CC-BY-SA-3.0
John Myung z Dream Theater na basu hraní nepředstírá, ten to umí | Foto: Markus Hillgärtner, CC-BY-SA-3.0
mbx - Pá, 25.09.2015 - 07:00

5 triků, jak přesvědčit publikum, že umíte hrát na basu

Tenhle článek je určený pro všechny aspirující baskytaristy a baskytaristky, co ještě tak úplně neovládají umění slapu, tappingu a rychlých běhů po hmatníku, ale kteří mají již ambici ohromit svými dovednostmi (značně omezenými) přihlížející publikum. Obzvláště vhodné pro teenagery snažící se zaujmout nejhezčí holku ve třídě. Počkat, počkat... Co to blábolím. Holky nezajímají basáci. Takže jinak. Obzvláště vhodné pro teenagery snažící se zaujmout své starší spolužáky, kteří mají kapelu, o kterou se zajímají holky. Ok? Tak pojďme na to.

1. Předstírejte, že umíte basu naladit

Každý hudební virtuóz si přeci umí naladit nástroj. Takže vy také, že? Samozřejmě, že to neumíte, ale to nevadí. Znalecky ohmatávejte ladící kolíky, jenom pozor, abyste s nimi doopravdy nehýbali! Doporučujeme nástroj předem potají naladit podle ladičky. Hodně taky pomůže bleskurychle znalecky mrknout na krk. Jak se to dělá? Uchopte nástroj pevně oběma rukama a zvedněte ho na úroveň vašich očí. Poté jedno oko přivřete a dívejte se od konce hmatníku podél struny E (to je ta nejtlustší) směrem k hlavě. Pokývejte moudře hlavou a prohoďte hlášku ve stylu: "Chtělo by to trochu utáhnout, ale nevadí."

2. Zesilovač naplno

Všichni rockeři ví, že když je to nahlas, stárneš! A to samozřejmě platí i u basy. Dejte ji pořádně nahlas, ať posluchači ví, že se toho nebojíte. Ohromíte je masívními decibely a je zde i velká šance, že si zážitek z vaší hry budou pamatovat dlouho poté díky intezívnímu “pííííísk” v jejich uších.

3. Slap vždy zabere

Naučte se jednoduchou slapovou figuru využívající oktávy. Doporučuji úvodní basovou linku ze skladby Higher Ground od Red Hot Chili Peppers (vlastně je to jejich coververze Stevieho Wondera, ale těmito zbytečnými fakty posluchače nezatěžujte). Zde je návod na její zahrání. Palcem bouchněte do struny E, poté ukazováčkem trhněte strunu D a v levé ruce zároveň zmáčkněte druhé políčko na té samé struně. Celý proces analogicky zopakujte na třetím a pátém políčku E struny a máte to. Jednoduché jako facka!

4. Když nezabere slap, zabere tapping

Svatá pravda. Obě ruce na hmatníku a jste virtuóz. Doporučujeme zahrát něco na G struně (ta nejtenčí na base). Musíte hrát rychle a hlavně se u toho divoce hýbat, ať odvedete pozornost od špatného frázování nebo drnčení pražců.

5. Jakákoliv basová figura od Flea z RHCP nebo cover verze Hysterie od MUSE

Pokud je i to na vás moc složité, zahrajte Under Pressure (neboli Ice Ice Baby, haha) a máte je ve své moci. Jedna basa vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny přivede, do temnoty sváže...

Tagy humor baskytara

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY