Přejít k hlavnímu obsahu
Pod obecným názvem „crew“ se skrývá ohromné množství lidí, kteří se podílejí na realizaci koncertů nebo turné. Bez nich by si ani ta největší hvězda ani neškrtla. Foto: | Bennie Bates (Unsplash)
Pod obecným názvem „crew“ se skrývá ohromné množství lidí, kteří se podílejí na realizaci koncertů nebo turné. Bez nich by si ani ta největší hvězda ani neškrtla. | Foto: Bennie Bates (Unsplash)
mbx -

5 nedoceněných profesí v hudebním průmyslu

Úspěch je v hudebním světě jen pomyslnou špičkou ledovce. Málokdo si uvědomuje tu ohromnou masu ledu, která se schovává pod hladinou, protože jednoduše není vidět. Když v roce 1989 přišla texaská metalová kapela Pantera s komerčně úspěšným albem Cowboys from Hell, mluvilo se o nové hvězdě, která se náhle objevila na metalovém nebi. Nicméně, kapela už měla za sebou osmý rok existence, bezpočet odježděných koncertů a přes 28 odmítnutých nabídek, kdy žádali o spolupráci velké labely a management. V tomto kontextu mě napadá otázka: Jak jsou na tom profese, které jsou nezbytné pro chod hudebního průmyslu, ale kterým se nedostává náležitého ocenění? Dnes se podíváme na pět kriticky nedoceněných profesí v naší branži.

1. Crew

Tohle anglické slovíčko budete asi důvěrně znát. Vždyť každá alespoň trochu uvědomělá hudební celebrita nezapomene na konci velkolepého koncertu poděkovat své „crew“, neboli všem lidem, kteří se podíleli na realizaci koncertu a hlavně celého turné. Mezi tyto absolutně nepostradatelné mravence hudebního byznysu patří všichni technici (zvukoví či světelní), stavitelé pódia, nosiči těžkých beden a aparatur, řidiči tourbusů, stage manažeři, lokální pomocníci, účetní, kuchaři, kadeřníci a další. U velkých produkcí jsou to ohromné týmy v řádech stovek lidí. Jejich role je naprosto zásadní a bez nich by se nic nepodařilo uskutečnit.

Pokud půjdete příště na koncert, zkuste se rozhlédnout kolem a spočítat, kolik lidí se aktivně podílí na průběhu akce. Je to neuvěřitelná symbióza, maximálně zorganizovaný stroj, který zajišťuje ty nejlepší show na světě. Nicméně, i na lokálních a menších akcích potřebujete vždy lidi, kteří se postarají, aby všechno klapalo, tak jak má. Oceňte je buď hlasitým uznáním, nebo alespoň respektem k jejich práci. A utraťte vždy nějaké ty peníze ve stánku s merchem. Potěší to jak umělce, tak i lidi, kteří mu pomáhají.

2. Doprovodní hudebníci

Jak jsem výše zmínil, tak mezi crew se může počítat i doprovodná kapela hudební celebrity. Jsou to profesionálové, kteří patří mezi špičky ve svém oboru. Bývají najmutí většinou na dobu turné, u větších hvězd mají dokonce měsíční plat s tím, že jsou 24/7 k dospozici nejenom pro potřeby turné, ale i kreativních studiových sessions či zkoušek. Málokdo z vás asi bude znát basistu Ariany Grande nebo The Weeknda, nemluvě o perkusistech, doprovodných vokalistech či bubenících. Tihle fantastičtí hudebníci tvoří groove, zvuk a hlavně dokonalá živá provedení skladeb, na kterých se často podílely producentské týmy, které vykouzlily studiové skvosty. A není jednoduché přenést tyhle rádiové a Spotify megahity do živých verzí, které budou stejně magicky fungovat i s publikem v daném koncertním sále.

3. Manažer

Tady se jedná o mnoho podob lidí, kteří mají na starost organizaci a hlavně zajištění funkčnosti celého teamu. Je to nevděčná a často nenáviděná pozice. Ve filmech jsou manažeři karikaturně zobrazeni často jako neurotici s telefonem přilepeným k uchu, kteří řvou na všechno, co se kolem nich hýbe. Rozhodně k tomuto povolání patří vysoká míra stresu a hlavně zodpovědnosti za chod věcí. Top manažeři jsou vzácným zbožím, které ocení jenom lidé znalí branže. Díky jejich pomoci se umělci a kapely mohou dostat z lokálního kolečka na ta největší světová pódia.

Znám osobně pár manažerů, kteří cihlu po cihle vybudovali kariéry mnoha začínajícím (a po pravdě ani ne moc nadějným) hudebníkům jenom na základě své osobní víry. Líbili se jim lidsky a chtěli jim prostě pomoci. To je neuvěřitelný úkaz a zároveň jiskřička naděje pro všechny aspirující hudebníky. Važte si lidí, kteří ve vás věří a jsou ochotni kvůli vám riskovat klidně i trojitý bypass.

4. Poradci

Opět velmi těžko definovatelná kategorie lidí, jejichž přínos bývá někdy až ezoterického charakteru, jindy zase velmi praktický a nesmírně důležitý. Vše začíná od podpory v rodině, kterou můžeme zařadit do této kategorie (nicméně, asi by si zasloužila svojí vlastní). Pokud máte rodiče, kteří jsou sami z branže, může se vám otevřít mnoho dveří díky jejich kontaktům a dobře mířeným radám. Ale můžou vás i od kariéry odrazovat, což je docela častý případ. Tato negativní motivace ale může být pro aspirujícího hudebníka paradoxně ještě silnějším hnacím motorem než láskyplná podpora. Každý jsme jiný a každý si musíme najít svojí cestu.

Pro umělce jsou také důležití mentorové, kteří jsou často jejich lektoři na nástroj nebo vokální specialisté. Nedávno jsem mluvil s Kateřinou Žbirkovou, kdy jsem se dozvěděl o učiteli zpěvu, který naprosto změnil vokální projev Mekyho Žbirky a umožnil mu tak dlouhou a především nesmírně úspěšnou pěveckou kariéru. Tito „poradci“ jsou jako bájné pohádkové bytosti, které se náhle objeví v momentě, kdy našemu hrdinovi teče do bot a pomůžou mu nějakou zázračnou radou či vychytávkou. A pak zase tiše zmizí do tajuplné mlhoviny snů.

5. Technici

Jednou jsem strávil týden na natáčecí session s jedním francouzským zpěvákem v Marseille. Jeho velmi dobrý kamarád, u kterého jsme byli ubytováni a který se o vše staral z logstického hlediska, byl ztělesněním mého snu o dokonalém technikovi. Tento chlapík měl vizáž a postavu bojovníka MMA, řídil dodávku jako Schumacher, kouzlil s předměty jako bájný McGyver (hrdina seriálu, který dokázal ze sirek vyrobit atomovku, když bylo potřeba), uměl vše nazvučit a nasvítit na pódiu a ještě k tomu byl sám hudebníkem, takže rozuměl všem aspektům nástrojů a potřeb spoluhráčů.

Mít v týmu někoho, jako je on, je samozřejmě fantastické. Ale nemusí to být zrovna superman, stačí že máte pomocnou ruku a hlavně praktickou mysl, která vám pomůže vyřešit libovolný problém jak na cestě, tak během zvukové zkoušky a samozřejmě při koncertě. Lidé s technickou znalostí toho, jak věci fungují, jsou nezbytným protipólem a zárukou funkčnosti v reálném světě, ze kterého se my, umělci, tak moc snažíme uniknout.

Zapomněl jsem na nějakou důležitou, ale opmíjenou profesi v hudební branži? Dejte nám vědět v komentáři pod článkem.

Tagy hudební průmysl crew hudební business turne

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY