Přejít k hlavnímu obsahu
Proto Spotify ubýval unikátní obsah už dávno předtím, než si sbalili kufry Neil Young, Joni Mitchell a mnozí další. | Foto: flickr.com
Proto Spotify ubýval unikátní obsah už dávno předtím, než si sbalili kufry Neil Young, Joni Mitchell a mnozí další. | Foto: flickr.com
Jan Hamerský -

5 důvodů, proč Spofity v lednu spadlo i bez aféry kolem Neila Younga

Neil Young dal Spotify ultimátum: buď bude mít jeho hudbu, a nebo podcast komika Joea Rogana otevřeného „alternativním faktům“ o covidu – obojí ale ani náhodou. Spotify se rozhodlo na základě jednoduchých čísel. Rogana poslouchá jedenáct milionů lidí denně, Younga šest milionů ročně. Generace Z neví, kdo Neil Young je, a všichni ostatní si nejspíš donedávna mysleli, že už nežije. Krátce poté se akcie Spotify propadly o čtvrtinu. Souvisí to nějak? Rozhodně ne. A v následujícím rychlokurzu finančnictví si ukážeme, proč.

Jestliže platforma od března 2020 do ledna 2021 svoji hodnotu víc než zdvojnásobila ze 120 na 310 dolarů, od října 2021 do konce ledna 2022 zase klesá na původní hodnoty k 31. lednu 2022 na 196 dolarů, viz Finance Yahoo. Co to způsobilo?

1. V lednu spadlo snad úplně všechno

Nepřekvapí, že Netflix s poměrně nízkým předplatným za leden vykázal dvacetiprocentní ztrátu. Horší je, že o to víc se peníze ukládají do zlata a stříbra, které pak dokonce zlevnily.

2. Trh se přehřívá

Roste inflace. Zdražují bydlení, energie i potraviny a do toho akciový trh stále víc ovlivňují běžní Američané, kteří si od federální vlády vzali kvůli covidu bezúročnou půjčku. Nemůžou si uložit peníze do cihel, tedy vzít si hypotéku a nechat ji splácet někoho jiného. Často nemají vlastní byt, nemůžou složit požadovanou zálohu a úroky jsou jedním slovem rekordní. Proto dost slyší na komerční nabídky zúročit vládní pomoc v kryptoměnách, digitálních technologiích jako blockchain, Spotify, nebo rovnou na burze. Kam to povede? Jeden člověk už kdysi jistotu desetinásobku sliboval ... 

3. Hudba je u Spotify až na druhém místě

Ošizený zvuk bezplatné verze se ještě dá poladit, tantiémy ale naopak vůbec. Platforma vyplácí za jedno přehrání 0,00318 dolaru za víc než půl minuty hracího času s reklamami. O řád víc platí i Amazon vyhlášeného lakomce Bezose. Asi se dá vyjednat lepší tarif přes giganty jako Sony, Universal a Warner, o jeho přesné výši ale všichni zainteresovaní vytrvale mlží. Naproti tomu Bandcamp umožňuje stanovit si vlastní cenu. Vždy víte, jakou si dává marži, některé dny si ji nestrhává vůbec a také slušně hraje. Proto Spotify ubýval unikátní obsah už dávno předtím, než si sbalili kufry Neil Young, Joni Mitchell a mnozí další.

4. Stagnují počty platících

Euroamerický trh je Spotify přesycený. Zájem o Spotify roste spíš v Latinské Americe, ale pořád spíš o ošizenou neplacenou verzi, a proto se opírá především o příjmy z reklamy, ať už té přiznané, nebo té obratně zapracované do podcastů.

5. Ředitel Spotify Daniel Ek je sousto pro tisk

Je schopný lhát, že platí málo, protože se prý hudebnice a hudebníci málo snaží, ale přitom má pořád dost peněz na to, aby investoval do start-upu, který vyvíjí umělou inteligenci pro vojenské účely. Je nasnadě, že po těchto a dalších široce medializovaných skandálech s ním ztrácejí trpělivost už i jeho investoři.

Nahráváte svou hudbu na Spotify? Pokud ano, napište mi proč. Těším se na vaše postřehy.

Tagy top 10 Spotify Neil Young

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY