Přejít k hlavnímu obsahu
Joseph Henry Cortese
Joseph Henry Cortese
JTK - Pá, 27.02.2015 - 09:00

10 slov, kterým rozumí jen hudebník

Poslouchat rockové hudebníky při zkoušce je i pro lingvistu-amatéra radost. Existuje totiž spousta slov, kterými obohacují naši řeč, a jejich slang je roztomilost sama.

Ono totiž použít jasné označení pro nějakou pasáž právě skládané písně nebo pro specifický zvuk často není možné. Nad kterým výrazivem by tedy dojetím slzeli všichni od brusičů jazyka českého po Jungmanna?

1. Lámačka
Začněme zlehka expresivně nezabarveným slovem. Lámačka je velmi oblíbené slovo zejména napříč mladými progresivními žánry. Znamená toto: podladěná kytara, prázdné struny, zlomená záda, úderný rytmus… a být drsnější než šmirgl.

2, 3. Haluzočást/Psychopasáž
Zde existují dvě varianty označující v podstatě totéž. Záleží jen, na čem zrovna jedete. Obě slova ale popisují část písničky, kterou se váš mozek zdráhá racionálně uchopit, i když jste už „čistí“.

4. Prasopasáž
To je ta část skladby, která buď zní neskutečně brutálně nebo ji neumíte zahrát. V ideálním případě oboje.

5. Prasomet
Prasomet má hodně blízko k prasopasáži, ovšem je zahraný rychle, abyste tím zakryli, že ho neumíte zahrát.

6. Bumčvacht rytmus
Schválně někdy řekněte bubeníkovi, až se bude zbytečně předvádět, že by se vám v oné pasáži líbilo jen takové „bum-čvacht“. On už bude vědět.


7. Onanie
Jde o kytarovou techniku se sexuálním podtextem. Se skutečnou onanií má hodně společného: je rychlá, příjemná pro onanistu, ale nepříjemná pro jakékoliv okolí.

8. Kreslítko
Jde o souhrnný název pro kytarové krabičky, které lehce zkreslí zvuk. Dejme tomu, že jde o jakýsi první stupeň zkreslení - overdrive.

9. Prasítko
Toto je druhý stupeň zkreslení. Ve své podstatě jde o Distortion pedál, který výrazně zkreslí (zprasí) zvuk.

10. Kurvítko
Toto je nejvyšší level. Kytarové pedály mají většinou jasně danou funkci, ale když to přeženete s kreativitou a pustíte se do absurdních efektových kombinací, proměníte je v kurvítka. U předchozího bodu jsme si řekli, že prasítko „zprasí“ zvuk. No tak kurvítko ho prostě „z.....“ :-).

A co vy, jaké absurdní přezdívky pro různé zvuky a vychytávky používáte u vás v kapele? Podělte se v komentech.

Tagy humor
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram: jan_bass_rap
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY