Přejít k hlavnímu obsahu
Ozzy a Sharon v roce 2006 | Foto: flickr
Ozzy a Sharon v roce 2006 | Foto: flickr
Anna Marie Hradecká -

Žena za kultem: 5 manažerek slavných muzikantů

Mají organizační talent a dokáží se prosadit v hudebním byznysu, kde je i v organizační sféře stále početní převaha mužů oproti ženám. V průběhu let se z mnohých z nich staly celebrity pomalu stejné záře jako jejich děti či manželé. Řeč je o ženách, které podporovaly nebo dodnes podporují kariéru svých blízkých v manažerské pozici.

1. Sharon Osbourne & Ozzy

Londýnská rodačka měla k Black Sabbath blízko díky svému otci Donu Ardenovi, hudebnímu manažerovi (s nímž neměla během života dobré vztahy pro jeho sklony k násilí, nicméně roku 2001 došlo k usmíření přímo v rámci televizní show Osboruneovi). Právě Arden vykopl v roce 1979 Ozzyho z kapely kvůli jeho drogovým a alkoholovým excesům. Sharon začala s Ozzym randit a postarala se o vzestup jeho sólové kariéry. Sama se stala televizní celebritou nejen díky show Osbourneovi, nebo své letité účasti v soutěži X Factor, ale také díky řadě neuvěřitelných „příhod“ nejen v jejich divokém manželství s Ozzym. Ne nadarmo je její kniha Extreme: My Autobiography (2006) nejprodávanější ženskou autobiografii na světě.

A jak se mají Osbourneovi dnes? Podívejte se na video:

2. Gloria Cavalera & Max

Za svobodna Gloria Bujnowski. Manželkou sepulturáckého bouřliváka, jehož je zároveň manažerkou, se stala v roce 1993. Fanoušci Sepultury ji často viní z „Yoko Ono efektu“ – tedy že může za odchod Maxe z kapely v roce 1996 po vydání alba Roots. V nedávném rozhovoru se však Max své ženy zastal a uvedl, že příčinou jeho odchodu bylo, že si prostě lezli na nervy s ostatními členy kapely a začali se nesnášet.

Rodinný podnik mezitím jede dál: Gloria v současnosti působí také jako manažerka Soulfly, Cavalera Conspiraci nebo Incite. A geny nezapřou ani jejich synové – Zyon je bubeníkem (mimo jiné působil i v Soulfly) a Igor Jr. zpěvákem a kytaristou v čerstvém projektu Go Ahead And Die.

3. Shante Broadus & Snoop Dogg

Poznali se na střední a jsou spolu dodnes – v dobrém i zlém. Svého manžela zastupovala Shante v jednáních už po dvě desetiletí. Teprve v roce 2021 ji ale Calvin Cordozar Broadus, Jr. alias Snoop Dogg jmenoval svou oficiální manažerkou. „V zákulisí vedla Shante mou kariéru od prvního dne,“ uvedl rapper. „Vždycky byla mou poslední kontrolní instancí při všech mých rozhodnutích a bez ní bych nebyl tam, kde jsem dnes. Jsem vděčný, že ji mám jako svou oficiální manažerku, která mi pomáhá společně budovat impérium Snoop Dogg.“

O tom, že slovo „impérium“ zdaleka není nadnesené, svědčí mimo jiné výčet funkcí, které Shante Broadus nově oficiálně zastává: kromě hudebních aktivit svého muže dohlíží také na jeho obchodní partnerství zahrnující konopí, alkoholické nápoje, reklamu, film a televizi. Řídí také jeho herní a animační společnost diGGital doGGG, studiový komplex The Compound v LA, vlastní nápojovou společnost Indoggo Spirits a produkuje filmové a televizní projekty. Ve fázi příprav je také její autobiografie Paid The Cost To Be The Boss Lady.

4. Pattie Mallette & Justin Bieber

Nowhere but Up, tak příznačně se jmenuje autobiografie Patricie „Pattie“ Mallette z roku 2012, kde ve spolupráci s publicistou A. J. Gregorym rekapituluje svůj život a pozici manažerky popového idola Justina Biebera. Syna přivedla na svět v devatenácti letech, kdy měla za sebou neradostné dětství a dospívání plné násilí, zneužívání, drog a kriminality. Justinův hudební talent prý rozpoznala v jeho dvou letech. V roce 2007 ho přihlásila do lokální soutěže Stratford Star a video s jeho interpretací Ne-Yovy písně So Sick pak pověsila na YouTube – a zbytek už je historie hudebního „stoupání vzhůru“. V roce 2015 zněl Justinův hit Sorry snad z každého obchodu a i když později jeho kariéru také slušně poznamenal divoký život, rychlý start díky podpoře a úsilí jeho matky se mu rozhodně upřít nedá.

5. Ivana Gottová

Do prostředí českého showbyznysu se Ivana (za svobodna Macháčková) dostala coby asistentka zahraničních herců natáčejících v Česku a jako produkční Divadla Broadway. Legenda praví, že s Gottem se poprvé setkala v zákulisí předávání cen TýTý v roce 1999, kdy mu ovšem dala špatné telefonní číslo. Její roli manželky a manažerky zpěváka, který byl u nás nejpopulárnějším hlasem napříč režimy (nikoli jim navzdory, jak trefně popisuje Pavel Klusák ve své knize Gott: československý příběh), nasvěcuje mimo jiné film Karel, jehož je Ivana zároveň odpovědnou producentkou.

Tagy Ozzy Osbourne Sharon Osbourne Max Cavalera Gloria Cavalera Snoop Dogg Shante Broadus Justin Bieber Pattie Mallette Karel Gott Ivana Gottová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY