Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Workstationy Fantom EX: vylepšené vlajkové lodě Rolandu

Koncem loňského roku představil Roland možnost upgradu EX, která uživatelům syntezátorů řady Fantom umožnila rozšířit možnosti jejich nástroje. Nyní společnost uvádí na trh workstationy z inovované série Fantom EX, která nahrazuje současné vlajkové modely a přináší všechny nové funkce již z výroby. K dispozici budou verze Fantom 6 EX (61 kláves), Fantom 7 EX (76 kláves) s polovyváženou klaviaturou a také luxusní Fantom 8 EX, jehož 88dílná klaviatura PHA-50 dostala kladívkovou mechaniku.

Edice EX je vybavena dosud nejrozsáhlejší sbírkou zvukových enginů, jakou lze v této produktové kolekci najít, včetně jednotek ZEN-Core, V-Piano, SuperNATURAL, technologii ACB (Analog Circuit Behaviour) nebo Virtual ToneWheel. Standardně je integrována sada 11 zvukových rozšíření, k syntezátorům Jupiter-8, SH-101 a Juno-106 se přidávají nástroje jako JX-3P, JD-800, SuperNATURAL Acoustic Piano 3, German Concert V-Piano a další jsou k dispozici jako volitelné doplňky prostřednictvím služby Roland Cloud.

Všechny tři modely nabízejí obsáhlou efektovou sekci, nyní zahrnující také nové studiové reverby i aktualizovanou jednotku master efektů, a obsahují také volně přiřaditelný analogový stereo filtr. Jak se dalo očekávat, hráč má stále k dispozici celou řadu praktických ovládacích prvků – k rozhraní s dotykovým displejem se připojuje sada faderů, enkodérů, tlačítek a bicích padů spolu s vestavěnými funkcemi sekvencování, nahrávání a editace.

Rozsáhlá audio MIDI a CV/gate konektivita umožňuje Fantom integrovat s velkým množstvím dalších nástrojů a zařízení a díky vestavěnému USB audio/MIDI rozhraní (24 bit / 48kHz, 6xin / 32xout) může tento nástroj tvořit i srdce studiové sestavy s možností mixovat a vrstvit softwarové syntezátory s hardwarovými zvuky, posílat části sekvenceru do počítačových stop, směrovat zdroje DAW přes efekty Fantom EX atd. K dispozici jsou speciální režimy pro oblíbené softwarové platformy, včetně Ableton Live, Logic Pro, MainStage, Cubase a Studio One.

Konektivita podporuje připojení k široké škále zařízení, připraveny jsou kombo konektory XLR/TRS pro mikrofony (fantomové napájení) a nástroje, osm jackových výstupů pro směrování zvuků do externích destinací, DIN zdířky MIDI In/Out1/Out2 (Thru), 2x2 CV/Gate výstupy pro řízení modulárních a analogových syntezátorů, celkem pět USB portů, sluchátkový výstup atd.

Špičkové zvukové kvalitě, nadstandardní flexibilitě a úrovni zpracování odpovídají také oficiální ceny, pohybující se v následujících relacích: Roland Fantom 6 EX cca 4000 eur, Fantom 7 EX cca 4200 eur a Fantom 8 EX cca 4700 eur. Stranou samozřejmě nezůstávají ani stávající majitelé Fantomů 6/7/8, protože upgrade EX lze i nadále zakoupit prostřednictvím služby Roland Cloud.

 

Tagy Roland Roland Fantom EX

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY