Přejít k hlavnímu obsahu
Ostatní organizátoři letních festivalů by se přístupem Hradeckém slunovratu mohli inspirovat | Foto: archiv festivalu
Ostatní organizátoři letních festivalů by se přístupem Hradeckém slunovratu mohli inspirovat | Foto: archiv festivalu
Zdeněk Neusar - Pá, 22.05.2020 - 09:30

Vláda léto přiškrtila, festivaly přesto budou. Hradecký slunovrat dvakrát

Počátkem května se na ministry kultury a zdravotnictví výzvou obrátilo několik pořadatelů menších festivalů. Po počáteční nadějeplné reakci ministra kultury Lubomíra Zaorálka ovšem zdravotnictví letní prognózu přiškrtilo. Neoficiální přísliby 500 návštěvníků od 25. května a až 1500 návštěvníků o prázdninách jsou nakonec nižší. Povolený počet by měl nejdříve od 25. května vyskočit na 300, 500 dosáhnout až za dalších 14 dní a nakonec se 22. června patrně zastavit na letní tisícovce. Jeden ze signatářů výzvy na vládu, Vašek Müller z Hradeckého slunovratu, má však už teď jasno: festival se koronaviru navzdory uskuteční hned dvakrát.

Vrtkavé vládní garance nejsou žádným zázrakem. Řada středních a menších festivalů ve stávajících kulisách proběhnout nemůže. Navíc pravidla pro pořádání živých produkcí stále nebyla nastavena jasně. Své o tom ví pořadatelé klubů, z nichž mnohé už zanikly a další jsou před krachem. (Velmi trefně situaci popsal Michal Pařízek ve svém textu Jak zabít naději.)

Radovat se nyní můžeme alespoň z toho, že některé z menších festivalů se přece jen vrátily do hry. Minimálně ty, v jejichž bezprostředním okolí se vede racionální diskuze a prvoplánově nevítězí represivní strach. S ohledem na většinový názor „běžných občanů“, kteří pod tlakem chaotické komunikace vlády i často velmi zavádějící, zkratkovité interpretace médií takovou možnost donedávna ani nepřipouštěli, mohlo jednoznačně být hůř.

Pevně věřím, že „zdravý úsudek“, posílený mj. tlakem výzvy #zazivouhudbu, vládu v červnu přece jen dotlačí k ještě většímu rozvolnění. Naději přináší přístup pořadatelů Hradeckého slunovratu, kteří už nyní vzkazují svému publiku: „Od vyhlášení nouzového stavu jsme netrpělivě sledovali stále se měnící situaci, abychom vám mohli přinést to nejlepší, co bude možné. A z toho, co nám regulace dovoluje, jsme nakonec vytěžili skutečně maximum. Letošní Hradecký slunovrat totiž proběhne ve dvou dějstvích – to první se uskuteční v plánovaném červnovém termínu (27. a 28. 6.), to druhé pak koncem října (23. a 24. 10.). Na jednu vstupenku tak letos budete moci navštívit hned dvě dvoudenní akce Hradeckého slunovratu, přičemž každá bude tak hvězdně obsazena, že by obstála jako samostatný kvalitní festival.“

Výsledkem je kompromis, se kterým každý nemusí souznít. Pořád je to ale lepší než nic. A ostatní organizátoři by se takovým přístupem mohli inspirovat. „Celý organizační tým pracuje zadarmo, jsme parta dobrovolníků a nadšenců, to nás určitě spojuje s našim publikem,“ říká ředitel festivalu Vašek Müller. „I proto jsme v tom otravném mezidobí koronaviru připravili více než dvacet streamů s hvězdným obsazením od Ivana Trojana, generála Petra Pavla, Michala Prokopa, Alexandry Alvarové k Bohumilu Pečinkovi a mnoha dalším. Ale stejně se nejvíce těšíme, až se s vámi zase uvidíme na festivalu naživo, a to hned dvakrát!,“ dodává.

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku. „Přes všechna omezení a rozestupy si budeme prostě ještě blíže,“ uzavírá Vašek Müller. Samozřejmostí budou zvýšená hygienická opatření. A publikum Hradeckého slunovratu nebude ochuzeno ani o tradičně pestrou a kvalitní gastronomickou nabídku, chybět nebudou ani vlastní festivalové cuvée.

Tagy koronavirus Hradecký slunovrat #zazivouhudbu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY