Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 03.01.2021 - 08:00

Van Halenovo sólo Eruption hrané na Stylophone

Epická instrumentální skladba Eruption, tvořená kromě počátečního brejku a následné basové noty Ab téměř dvouminutovým kytarovým sólem, je součástí debutového eponymního alba kapely Van Halen, vydaného v roce 1978. Prvotina kalifornského kvarteta zapůsobila na tehdejší rockové scéně jako zjevení, a to nejen díky povedenému hudebnímu materiálu či na svou dobu revolučnímu zvuku, ale také excelentním výkonům třiadvacetiletého Edwarda Van Halena (26. 1. 1955 – 6. 10. 2020), kterého skladby jako zmíněná Eruption nebo I'm the One katapultovaly mezi světovou kytarovou extraligu.

Na YouTube lze samozřejmě najít řadu více či méně povedených cover verzí tohoto z pohledu historie rockové kytary přelomového sóla, ale před časem k nimi přibyla i méně tradiční úprava v podání Eddieho příznivce s nickem maromaro1337. Ten ke svému pojetí Eruption použil místo kytary dvojici malých syntezátorů Dübreq Stylophone S-1 Analog (kopie synthu Stylophone ze 70. let), ovládaných speciálním perem. Pro porovnání je přiložen také záznam s remasterovaným originálem.

Tagy Van Halen Eddie Van Halen
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY