Přejít k hlavnímu obsahu
Automaticky předpokládáme, že dudy pocházejí ze Skotska, že? Chyba lávky, archeologické nálezy totiž naznačují, že Chetité hráli na dudy již v roce 1000 př. n. l. | Foto: Wallpaper Flare
Automaticky předpokládáme, že dudy pocházejí ze Skotska, že? Chyba lávky, archeologické nálezy totiž naznačují, že Chetité hráli na dudy již v roce 1000 př. n. l. | Foto: Wallpaper Flare
mbx -

TOP 5 letem světem hudebních kuriozit

Díky fenoménu globalizace se svět smrskává do jedné velké vesnice. Pokud jste světoběžník, může se vám stát, že chvilku přemýšlíte na jakém že jste to přistáli letišti, protože všude vidíte ty samé značky luxusní kosmetiky, kaváren či fast foodů. K-pop vládne americkým žebříčkům, španělští interpreti válcují YouTube a Taylor Swift teď pravděpodobně poslouchají i na Marsu. Nicméně, pořád tady máme starou dobrou kulturní diverzitu a s ní i unikátní, leckdy kuriózní fakta z její dlouhé historie.

1. Nejstarší dochovanou hudební skladbou na světě je Epitaf Seikilos

Takzvaná „Seikilova píseň“ pochází z 1. nebo 2. století n. l. a byla umístěna na sloupu označujícím hrob v Turecku. Epitaf obsahuje jak hudební partituru, tak krátký text, který zní: „Dokud žiješ, buď zářivý. Neměj vůbec žádný zármutek. Život je krátký. A čas si žádá své.“  Ó, jak milujeme prostou moudrost starodávných věků od našich akademiky milovaných Řeků. A zajímavost pro gamery. Melodie se objevila v soundtraccích k videohrám Civilization VI a Minecraft.

2. Nejkratší hymnu na světě má Japonsko

Japonská hymna „Kimigayo“ má pouze čtyři řádky. Tím se stala rekordmanem mezi nejkratšími hymnami na světě. Mnoho japonských studentů, kteří musí píseň zpívat při přijímacích a maturitních ceremoniálech, tvrdí, že nerozumí zastaralému jazyku textu a neví, co vlastně znamená.

Spory kolem používání hymny na školních akcích stále přetrvávají a není se čemu divit, když se podíváme na dobu a okolnosti vzniku hymny. Text totiž pochází z básně waka, kterou napsal nejmenovaný autor v období Heian (794–1185). Současná melodie pak byla vybrána v roce 1880, kdy nahradila nepopulární melodii, kterou o jedenáct let dříve složil John William Fenton (irský hudebník, první kapelník a zakladatel kapelní hudby v Japonsku).

Ačkoli se název „Kimigayo“ obvykle překládá jako „Vláda Jeho císařského Veličenstva“, žádný oficiální překlad názvu ani textu nebyl právně stanoven. Je asi lepší nechat studenty tápat v mlze nad archaickým textem, než je dráždit odkazem na problematickou imperiální minulost. 

3. Dudy pocházejí z Říma

Oblíbeným terčem vtipů ohledně skotských tradic je kromě záliby místních mužů v nošení kostkovaných sukní zásadně bez spodního prádla i vášeň pro hru na dudy. Automaticky tudíž předpokládáme, že tento jejich národní nástroj pochází ze Skotska, že? Chyba lávky, archeologické nálezy totiž naznačují, že Chetité hráli na dudy již v roce 1000 př. n. l. Řečtí autoři popisují nástroje, které se dudám podobají a odtud je jenom na skok do Říma, kde na dudy hrál šílený císař Nero. Pokud je tomu skutečně tak, jak vědci tvrdí, pak je možné, že dudy přišly do Británie s Římany během jejich více než třistaleté vlády nad ostrovy.

4. Nejstarší hudební tradici má Čína

Archeologické nálezy dokládají, že čínská hudební tradice pravděpodobně sahá až do doby skoro 9000 let před naším letopočtem. Čínské hudební nástroje, opera a typické melodické postupy v pentatonice jsou úplně jinou galaxií, než ve které jsme zvyklí se pohybovat. Melodie má hierarchicky větší význam než rytmus, hudba má jasná pravidla a pevně stanovenou misi, kterou nastínil už Konfucius v pátém století před Kristem. Tvrdil totiž, že správná forma hudby je důležitá pro kultivaci a zušlechtění jedince.

Konfuciánský systém považuje formální hudbu yayue za morálně povznášející a za symbol dobrého vládce a stabilní vlády. Toto rozdělení na správnou a nesprávnou hudbu a hlavně její propojení se zájmy státního aparátu se v Číně víceméně zachovalo dodnes.

5. Nejstarší aktivní hudebník byl z Indie

Thanga Darlong byl uveden v nejnovějším vydání Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální lidový hudebník, když byl ve věku 98 let a 319 dní. Hrál na tradiční nástroj rosem, což je nástroj podobný flétně vyrobený z kombinace dřeva, bambusu a hrnce na vodu. Za uchování hudební tradice indické provincie Tripura byl oceněný několika státními řády. Darlong zemřel přednedávnem, 3. prosince 2023 v požehnaném věku 103 let.

Tagy TOP 5 hudební kuriozity japonsko Indie čína skotsko

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY