Přejít k hlavnímu obsahu
Tahle hymnická metalovost doprovázená emocionální křehkostí obstojí na jakémkoli rockovém rádiu | Foto: Spinefarm Rec.
Tahle hymnická metalovost doprovázená emocionální křehkostí obstojí na jakémkoli rockovém rádiu | Foto: Spinefarm Rec.
Martin Hošna - St, 02.09.2020 - 12:00

Seether umí stále napsat dobré písničky

„Pokud chcete mír, připravte se na válku.“ Tak by se dal přeložit z latiny název nové desky Si Vis Pacem, Para Bellum jihoafrických Seether, kteří se nebojí vlastní minulosti a chrlí opět kvalitní postgrungeové riffy jako ze soundtracku Spidermana. 

Těžko se lze při poslechu vyvarovat vzpomínkám na přelom tisíciletí, které zvukově patřilo kapelám A Perfect Circle či Deftones. Ze skladeb přímo sálá hmatatelná energie, kterou tyto kapely společně se Seether prosluly. Deska je to totiž velice barevná, která si svého posluchače umí získat svou otevřenou emocionalitou.

Frontman Shaun Morgan stále umí naléhavě zpívat, zároveň nezapomněl recept na silné riffy. Písničky temně bublají pod nánosy melancholie, potemnělé kytary se zapínají hlavně v refrénech, v nichž je cítit autentický hněv a přiměřená zloba, jemně připomínající ikonickou Nirvanu. Strašidelně temné riffy znějí v otevíráku Dead and Done, zuřivě se hlásí o slovo v Beg, progresivně se zarývají do ušních bubínků především v Dangerous, asi nejzajímavější písni z celého alba. Všudepřítomná hymnická metalovost, doprovázená emocionální křehkostí i vypilovanou harmonií, obstojí na jakékoli frekvenci rockového rádia. Na druhou stranu úzkost i sentiment je domovem Seether, kteří v zármutku umí najít naštěstí i útěchu. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Seether nevsadili jen na vzývání vlastní minulosti. Pozměnili strukturu písní, kterou již netvoří jednoduché střídání sloky a sborových refrénů. Změny v tempu, obměny disonantních akordů a řvoucích riffů s basovou rétorikou a la Puddle Of Mudd padly na úrodnou půdu. Deska má solidní univerzální produkci, která nabízí vyváženou škálu zvuků i emocí od začátku do konce.  

Cover alba

Seether  Si Vis Pacem, Para Bellum

Spinefarm Records, 2020,  51:41

65 %

Tagy Recenze alb Seether
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY