Přejít k hlavnímu obsahu
Phase shifter rozdělí signál na dva (jeden čistý a jeden zefektovaný). Druhý signál je následně prohnán několika filtry a následně nízkofrekvenčními oscilátory. Následným smícháním obou signálů vzniká phase efekt.
Phase shifter rozdělí signál na dva (jeden čistý a jeden zefektovaný). Druhý signál je následně prohnán několika filtry a následně nízkofrekvenčními oscilátory. Následným smícháním obou signálů vzniká phase efekt.
Michal Pilař -

Průvodce kytarovými efekty #9: Phase Shifter

Jen málo efektů je spojeno s konkrétními hudebními žánry. Phase shifter nebo chcete-li phaser je však jedním z nich. Efekt, který do jisté míry definoval psychedelickou scénu sedmdesátých let, vznikl v různých podobách už v letech šedesátých.

První phaser pedál nicméně vznikl v roce 1971 v podobě Maestro PS-1 Phase Shifter a okamžitě se z něho stal hit v podobě šedesáti tisíc prodaných kusů. Na budoucí klasiky na poli phaser efektů se ale ještě čekalo. V roce 1974 spatřily světlo světa hned dva pedály, které historicky můžeme zařadit k těm největším klasikám: Small Stone Phase Shifter od Electro Harmonix a hlavně MXR Phase 90 v charakteristickém oranžovém šasi – efekt, do kterého se zamilovala taková jména jako David Gilmour nebo Eddie Van Halen.

Řekli jsme si tedy velmi stručně o začátcích, ale co vlastně phaser je? Stejně jako flanger nebo chorus je i phaser modulační efekt, ale na rozdíl od nich se nezakládá na delay efektu. Sice podobně jako chorus či flanger rozdělí signál na dva (jeden čistý a jeden zefektovaný), ale druhý signál je následně prohnán několika filtry a následně nízkofrekvenčními oscilátory. Následným smícháním obou signálů vzniká phase efekt.

Dnes už naštěstí nemáte na výběr jen ze Small Stone od Electro Harmonix a MXR Phase 90. Posuďte sami.

MXR Phase 90

MXR Phase 90

U druhého zmíněného modelu nicméně začněme, protože firma MXR svůj oranžový phaser jen s pár menšími změnami vyrábí dodnes. Pokud milujete vintage zvuk a jednoduchost, je to ten správný efekt pro vás. A ti největší nerdi můžou zkusit ulovit i Script logo verzi, která má obvod v podstatě stejný jako původní model ze 70. let.

EQD Grand Orbital

Earthquaker Devices Grand Orbiter

Pokud milujete vintage zvuk, ale Phase 90 je pro vás až moc jednoduchý, můžete zkusit druhý extrém – Grand Orbiter. Možností je zde opravdu hodně: od krásného vintage phaseru až po absolutní chaos. Na výběr máte tři módy: Fakt, Slow a LFO Kill. V posledním módu pracuje Grand Orbiter jako fixní resonantní filtr. Dále máte možnost různého nastavení čtyř parametrů: Sweep (frekvenční pásmo, ve kterém bude pedál operovat), Rate (rychlost modulace LFO), Depth (intenzita modulace) a potenciometr upravující rezonanci. Super vychytávkou je možnost přepnout pedál do režimu vibrata, takže pokud máte rádi mořskou nemoc, směle do toho!

Walrus Audio Lillian

Walrus Audio Lillian Analog Phaser

O něco méně šílený, ale stejně velmi komplexní pedál. Lillian vlastně stojí někde mezi klasickým vintage phaserem a modernějším pojetím, jako je například Grand Orbiter. I když, co se možností týče, za výše zmíneným pedálem rozhodně nezaostává. Kromě standardních potenciometrů se zde nachází stage switch a potenciometr s názvem D-P-V. Kdo už má nějakou zkušenost s modulacemi od Walrusu, v tuhle chvíli už ví. Pro ostatní: jedná se v podstatě o potenciometr mix – na minimu prochází pedálem jen čistý signál a čím více budete otáčet knobem doprava, tím víc se efekt přidává.

Ale co je to V? Lillian není totiž jen phaser. Pedál umí i velmi zajímavé vibrato a ještě zajímavější je cesta, jak ho lze docílit. Jakmile se octnete čárkou knobu na dvanácti hodinách, docílíte vrcholu mixu phaseru. Odteď budete při otáčení knobem dál doprava ovládat mix vibrata – ano, můžete mít vlastně phaser i vibrato najednou! Potenciometr s tímhle názvem najdete i na dalších modulacích od Walrus Audio, ale o těch až příště.

Maestro Phaser

Maestro Orbit Phaser

A na závěr se vraťme znovu na začátek, k prvnímu phaseru, který kdy vznikl. Gibson se před pár lety rozhodl oživit svou legendární značku Maestro. Orbit Phaser přináší přímý odkaz na ikonický PS-1, jen v o něco praktičtějším balení. Orbit Phaser vám nabízí přesně to, co vintage puristi chtějí – krásně teple znějící phaser, který vás přenese přímo do sedmdesátých let.

Tagy Průvodce kytarovými efekty phaser phase shifter

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY