Přejít k hlavnímu obsahu
„Bavili jsme se o tom, jak všechny trendy a estetika začínají působit vyčpěle, jak se z mnoha lidí na základě jejich zájmů stali elitářští snobové a jak jsme příliš mladí na to, abychom se uchýlili k nostalgii,“ přibližuje Ben T Kadar inspirační zdroje k písni Eastern Boytoy. | Foto: press kit umělce
„Bavili jsme se o tom, jak všechny trendy a estetika začínají působit vyčpěle, jak se z mnoha lidí na základě jejich zájmů stali elitářští snobové a jak jsme příliš mladí na to, abychom se uchýlili k nostalgii,“ přibližuje Ben T Kadar inspirační zdroje k písni Eastern Boytoy. | Foto: press kit umělce
Anna Marie Hradecká -

Premiéra: Ben T Kadar jako groteskní loutka v osidlech lidství

Maďarský zpěvák a skladatel Ben T Kadar vydává nový videoklip k singlu Eastern Boytoy z chystaného EP, v němž zachytil znechucení z vyčpělosti estetických trendů i existenciální krizi a pocity společenského vyčlenění. Ve groteskně-dekadentním videu se z umělce tvořícího hudbu na pomezí R'n'B, hip-hopu a trapu stane postava jokerovského typu, kterou v závěru dostihne jeho vlastní hra. V magazínu Frontman klip uvádíme v české premiéře.

Budapešťský rezident Ben T Kadar se ve své hudební tvorbě pohybuje na pomezí elektronického popu a R'n'B s mnoha vlivy hip-hopu, lo-fi hip-hopu a trapu. Jeho texty jsou sebezpytné, většinou zachycují proces sebepoznání a vztahy s ostatními lidmi. Zatím poslední Benovo album Brute dle jeho vlastních slov zachycuje „těžkosti horkokrevného mladého muže v dnešním světě“. Album toto téma reprezentuje popovým/hiphopovým zvukem spojeným s ostrými zkreslenými syntezátory. Ve vizuálech pak lze najít vtipné, šokující a někdy i obskurní trashové prvky.

„Eastern Boytoy je výsledkem dlouhých nočních rozhovorů s přáteli o každodenním životě ve městě,“ říká Ben o svém nejnovějším singlu. “Bavili jsme se o tom, jak všechny trendy a estetika začínají působit vyčpěle, jak se z mnoha lidí na základě jejich zájmů stali elitářští snobové a jak jsme příliš mladí na to, abychom se uchýlili k nostalgii. Tak jsem se rozhodl napsat drsnější texty než obvykle a trochu rozvířit vzduch.“

Ústřední postava písně se dle jeho slov na jednu stranu cítí vyloučeně z okolního světa a má potřebu zapadnout, zároveň ale tutéž společnost. „Nakonec by mu nevadilo, kdyby ho z téhle reality vysvobodila nějaká 'sugar mommy'. I to by bylo lepší než to, v čem žije teď," nastiňuje Ben vyústění celé tématiky písně. Jeho cílem bylo kontroverzními prostředky zprostředkovat toto myšlenkové rozpoložení publiku, které by se s ním mohlo ztotožnit.

Ben T Kadar | Foto: press kit umělce

Kdo tahá za nitky

Ve videoklipu k písni vytvořili autoři Botond Balogh (režisér), Gábor Kővári (kameraman) a Adrienn Mész (choreograf) ve spolupráci s Benem T Kadarem šokující groteskní vizuál. Videoklip zachycuje loutkáře a jeho loutkářské výtvory, které se setkávají s lidmi a „užívají“ si jejich nekonečných vzájemných konfliktů a problémů až do okamžiku, kdy se sám loutkář do jednoho z takových konfliktů zaplete a stane se jeho obětí.

Od vydání debutového alba v roce 2020 už má Ben za sebou úspěšné spolupráce s umělci z Německa, Švýcarska, Slovinska, Spojených států a nejnověji s francouzským producentem Tryt0nem. Svůj osobitý zvuk našel především na albu Brute, které vyšlo v únoru 2023. S písněmi z tohoto alba získal na základě konkurzu místo v mentorském programu Národního kulturního fondu. Díky tomu dostal příležitost vystoupit na velkých domácích festivalech jako Campus, Valley Of Arts a Kerekdomb Fesztivál. Píseň Eastern Boytoy je pak první vlaštovkou z chystaného nového EP.

Tagy Premiéra videa Ben T Kadar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY