Přejít k hlavnímu obsahu
Legendární studio Sun Records | Foto: Bill Badzo (Flickr)
Legendární studio Sun Records | Foto: Bill Badzo (Flickr)
Matěj Ptaszek -

Před sto lety se narodil producent rock'n'rollových es Sam Phillips

„Když objevím bělocha, který zní jako černoch a má stejný feeling, vydělám miliardu!“ Asi sotva něco charakterizuje zakladatele společností Sun Records a Sun Studio účelněji než jeho vlastní, pohříchu rasistický výrok. Objevitel Elvise Presleyho, Carla Perkinse, Howlin' Wolfa, Chucka Berryho nebo Johnyho Cashe toho pro světovou moderní hudbu nicméně udělal tolik jako málokdo.

Blues – láska na první poslech

Samuel Phillips se narodil jako osmé dítě 5. 1. 1923 na americkém jihu v Alabamě do rodiny farmářů. Už jako malý capart byl nucen sbírat bavlnu po boku afroamerických nádeníků. A právě na bavlníkových polích poprvé uslyšel pracovní písně a spirituály, které mu učarovaly natolik, že jeho budoucí osud byl v podstatě předurčen. V šestnácti letech na výletě v Memphisu poprvé slyšel blues na legendární Beale Street a jak později prohlásil: „Zkrátka jsem se zamiloval.“

Vysílá stanice WLAY

Na střední škole byl dirigentem studenstké kapely a měl jisté ambice stát se právníkem, avšak když mu bylo čerstvých osmnáct let, přišel o svého otce, který zemřel coby oběť hospodářské krize. Mladému Samuelovi nezbývalo nic jiného, než živit sebe a svou maminku. Dkonce chvíli pracoval i coby funebrák.

V roce 1942 se už coby hlasatel stanice WLAY zamiloval do zpěvačky a své budoucí ženy Becky Burns. Alabamská rádiová stanice v Muscle Shoals, ve které Phillips coby hlasatel, DJ a zvukař pracoval, byla na místní poměry jižanské rasové segregace liberální a vysílala hudbu bez ohledu na barvu pleti autorů a interpretů, což Phillipse velmi ovlivnilo do budoucna.

Elév géniů

Krátce před svými narozeninami roku 1950 otevřel tento muzikou posedlý a zákeřnou bipolární poruchou težce zkoušený workoholik v Memphisu nahrávací studio a coby podporovatel amatérských hudebníků začsl objevovat pro hudební svět budoucí legendy, jako jsou B. B. King či Howlin' Wolf. Povedl se mu husarský kousek, když nahrál prubířské album Rocket 88 Ikea Turnera, jež dalo vzniknout stylu zvanému rock'n'roll.

O dva roky později se Phillips rozhodl založit vlastní label. Světlo světa spatřilo vydavatelství Sun Records Company, které produkovalo jednu rock'n'rollovou desku za druhou. Phillips se stal nezpochybnitelným prodecentem-průkopníkem neokoukaného a novátorského stylu, který poprvé v dějinách USA dostal hudbu černošských interpretů a autorů do bělošských domácností, a to masovým způsobem.

Objevitel Presleyho

Ve středu 18. března 1953 se ve Phillipsově studiu objevil osmnáctiletý Elvis Presley – mladíček s kytarou, který chtěl z legrace nahrát vlastní hudební přání svojí milované mamince k narozeninám. Ta nahrávka Phillipse svou kvalitou natolik překvapila, že se rozhodl s oním mladým řidičem kamionu natočit a vydat desku. Presleyho předělávka Crudupova songu That's All Right záhy dobyla nejen Memphis, ale celé Spojené státy – a Phillips měl první eso v rukávě.

A esa začala brzy přibývat: Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, Johny Cash, B. B. King nebo Roy Orbison. Phillips byl mezi muzikanty oblíbený pro své hecování k lepším a větším úspěchům včetně legendární soutěže o automobil Cadillac pro toho, kdo prodá nejvíce nahrávek a získá tak zlatou desku. Onu soutěž tehdy vyhrál Carl Perkins.

Vše musí jednou skončit...

Nic netrvá věčně. Beatles začali postupně vytlačovat rock'n'roll z trhu, a tak Sam Phillips v polovině 60. let začal ubírat na tempu a na samém přelomu 60. a 70. let svou upadající firmu prodal Shelbymu Singletonovi. I nadále bojoval a zápolil s bipolární poruchou, jež mu komplikovala život a komunikaci s okolím. Zemřel roku 2003 ve věku osmdesáti let na selhání plic. Den po jeho smrti bylo studio Sun Records v Memphisu prohlášeno za národní památku.

Tagy Sam Phillips Sun Records elvis presley Johnyy Cash B. B. King Howlin' Wolf Roy Orbison výročí Glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola h…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY