Přejít k hlavnímu obsahu
Veronika Wildová -

Poopeek: Chceme smazat bariéry mezi kapelami a pořadateli

Tvůrci projektu Poopeek mají smělý plán. Vytvořili bookingovou platformu, která jednoduše a přehledně spojuje kapely a pořadatele. Dovedete si představit, že byste s pořadatelem vyjednali podmínky hraní a podepsali smlouvu online – pomocí několika kliků myši? Rádi v aplikacích hodnotíte ubytování a taxikáře, a přáli byste si takhle ohodnotit pořadatele, který nedodal, co slíbil? Nebo naopak kapelu, která nedodržela podmínky svého vystoupení? Projekt Poopeek slibuje nástroj, který spojí všechny organizační požadavky kapel i pořadatelů na jednom místě. A má ambice dostat se minimálně do Evropy. S jeho zakladateli, Jakubem Trčkou a Rosťou Steinerem, jsme se potkali u kávy.

O čem je projekt Poopeek?

ROSŤA: Naším cílem je smazat bariéry mezi kapelami a pořadateli. Poopeek (čteno „pupík“) je bookingová webová aplikace, do které pořadatelé vkládají koncerty, na které shání kapely, a uvedou u nich konkrétní podmínky vystoupení. Kapely mohou tyto podmínky přijmout, nebo navrhnout úpravu – je pak na obou stranách, zda si podmínky závazně odsouhlasí. Kapely zase mají možnost vytvářet nabídky hraní, ze kterých si pořadatelé vybírají.

Jaké bariéry byste chtěli odstranit?

JAKUB: Chceme kapelám i pořadatelům pomoci vyjasnit si podmínky ještě před podpisem smlouvy. Aby kapela po příjezdu na místo a nezjistila, že nemá kde bydlet, nedostane najíst. Každý, kdo s kapelou jezdí, tohle někdy zažil. My jsme to poznali z obou stran, jak s kapelou, tak i jako pořadatelé koncertů a festivalu. Všechny ty chyby, které se v Poopeeku snažíme odstranit, jsme si sami zažili, a snažili jsme se z nich poučit. Když jsme je dali všechny na papír, a zjistili jsme, že je možné je pomocí moderních technologií odstranit, řekli jsme si: Jdeme do toho!

Co všechno Poopeek dovede?

R: Každá kapela, případně ten, kdo jí řídí booking, se potýká s těmi samými problémy. Musíte udržovat databázi. Potkávat se s lidmi. Posílat emaily a telefonovat, a pracovat s širokosáhlými excelovými tabulkami, abyste měli přehled, komu už jste napsali. Někdo to dokáže řídit sám a rychle, ale většina lidí tím stráví zbytečně spoustu času. Chceme kapelám ušetřit čas. V Poopeeku budete mít všechno na jednom místě.
J: Pak to jsou nějaké standardy. Každá kapela či pořadatel mají občas očekávání, která si předem nevyjasní. S jakou nástrojovkou přijedete. Co bude na místě. Jaký bude line-up. Bohužel nikde neexistuje univerzální návod, jak do toho jít, či jak má vypadat profesionální přístup na obou stranách. Poopeek je postaven tak, že kapely i pořadatelé musí předem vyplnit, s čím na místo přijdou – a ten samotný proces vyplňování jim ukáže, co všechno je k profesionálně odvedenému koncertu potřeba.
R: Kapely si občas domluví koncert, mají z něj radost, ale mnohokrát zapomenou dodat pořadateli rider nebo press kit, což je škoda. Nezabývají se smlouvami. U mnohých kapel není taková dokumentace nutná, ale chceme jim dát do ruky nástroj a příležitost, aby si je v případě potřeby dokázaly jednoduše sestavit.

To zní užitečně...

R: Znáš tu situaci, že jedete s kapelou autem na koncert a všichni se začnou ptát: Kolik piv tam máme? Dostaneme najíst? Kde budeme parkovat? A někdo může vytáhnout z kapsy mobil a v Poopeeku ukázat: Kluci, tolik. Každý člen kapely se k těm informacím dostane.


A chcete s Poopeekem do Evropy?

R: Ano. Chtěli bychom, aby se sem nebály přijet zahraniční kapely. Aby všichni předem věděli, do čeho jdou. Dát tuzemským klubům příležitost pozvat si kapely z ciziny ve chvíli, kdy plánují svá tour, by bylo skvělé.

Bavili jste se o svém projektu s lidmi z branže?

J: Bavili jsme se spoustou z nich. Poopeek a jeho záměr se vyvíjí s každou zpětnou vazbou. Reaguje na to, co pořadatelé a kapely skutečně potřebují. Ptáme se kapel, ptáme se pořadatelů, v podstatě každého, kdo s tím má zkušenost. Naším záměrem je jim tu organizaci co nejvíc usnadnit. Museli jsme postupně přidat několik detailů, a naopak slevit z věcí, kterých jsme se chtěli radikálně držet.

Bude Poopeek ve formě aplikace ke stažení?

J: Bude fungovat jako responzivní web. Do budoucna s mobilní aplikací počítáme, ale vzhledem k tomu, že webová aplikace bude velmi flexibilní každému zařízení, není to mezi prioritami v prvním soudku.

Co všechno kapelu čeká, když si založí profil?

R: Uživatel si může založit i více kapel. Vyplní základní údaje. Propojí svůj účet s dalšími platformami (Bandzone, YouTube, Facebook). Nešlo nám o to, abychom byli další portál, kam muzikanti nahrávají svoje fotky a videa – stačí základní informace a odkazy. Důležité jsou pak vaše soubory pro pořadatele. Kapela potom může vyhledávat mezi vypsanými nabídkami koncertů. U každé pořadatel uvádí podmínky hraní. Honorář, jídlo, cesťák a tak dále. Na vás je se rozhodnout, jestli podmínky přijmete, případně navrhnete další. Pošlete pořadateli zase svoje podmínky, a je na vás obou, abyste potvrdili, že souhlasíte. Obě strany musí podobu koncertu odsouhlasit, a pak je vaše hraní závazné. Vygeneruje se smlouva, a jedete. Kapely si mohou také vytvořit vlastní nabídku hraní. Uvedou, které termíny můžou, kam jsou ochotné jet, co požadují – a je opět na pořadateli, aby zvážil, co přijme. (Viz obrázky níže – pozn. red.)

Když jako manažer kapely chci ostatním členům dát vědět, kde a jak hrajeme, jak to vypadá?

J: V okamžiku odsouhlasení koncertu můžeš přes email poslat spoluhráčům pozvánku do kalendáře. Přijde jim i se všemi detaily koncertu.

A to je všechno zadarmo?

R: Chtěli jsme zamezit tomu, aby lidi spamovali web tisícovkami nabídek bez odpovídající kvality. Takže vytvoření nabídky je regulované, ovšem jen minimálně. Jedna nabídka bude hodnocena v desítkách haléřů. Budeme též inkasovat část z uskutečněného obchodu, ale bude to maximálně v jednotkách procent. Jde nám především o to, abychom do webu nemuseli vkládat hromady reklam, ale zároveň udrželi vysokou inovativnost a přinášeli uživatelům nové funkce, kterých máme v zásobě tucty.

Chcete se o Poopeeku dozvědět víc? Přijďte v neděli 8. září na Festiwall do areálu Kytary.cz v Praze. Oba pánové vám představí Poopeek do detailů v 17.15 na stagi HK Audio Truck. Nebo tentýž den už od 15.45 navštivte naši bookingovou panelovku Nástrahy bookingu a jak je zdolat, jíž jsou oba pánové součástí.

Tagy Festiwall Festiwall 2019 Poopeek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Veronika Wildová
Písničkářka, pianistka a frontwoman kapely Divoko. Přes den tradiční projektová řídící v IT.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY