Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 30/23: Epiphone LP Custom Alexe Lifesona, multiefekt Boss ME-90, basový zesilovač Warwick a comeback špičkového ridu Sabian

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Fender oznámil novou limitovanou kolekci Suona Thinline, Boss posílil nabídku svých multiefektů o model ME-90, Sabian uvedl reedici činelu Todda Suchermana, na český trh dorazil signovaný set Blackstar Toby Lee a Korg přichystal výroční designovou edici synthu microKorg. Tip přinášíme také na plugin Cherry Audio Octave Cat, na modernizovaný looper od Mooeru nebo na kondenzátorový boundary mikrofon z produkce sE Electronics.

Epiphone Alex Lifeson Les Paul Custom Axcess 2023 s vibratem Floyd Rose

Dva roky po modelu Axcess Standard přichází dceřiná firma Gibsonu s dalším signovaným nástrojem postaveným podle specifikací kytaristy kanadských Rush. Varianta Axcess Custom v elegantním transparentním odstínu Ruby je podobně jako předchůdce určena hráčům, kteří upřednostňují nadčasovou celomahagonovou konstrukci kytar typu LP, ovšem tentokrát obohacenou o moderní prvky jako je např ergonomicky tvarovaný spoj krku a těla nebo uzamykatelné vibrato Floyd Rose. Signatura s ebenovým hmatníkem a javorovým topem (dýha) v kvalitě AAAA využívá humbuckery Epiphone Ceramic Pro / ProBucker 3 s rozepínatelnými cívkami a otáčením fáze. K dispozici má být také levoruká verze.

Boss ME-90: nejvýkonnější multiefekt řady ME

Oproti řadě jiných, složitěji koncipovaných digitálních multiefektů, může série ME, která je v portfoliu japonské značky už více než tři desetiletí, nabídnout skutečně intuitivní ovládání prostřednictvím klasických potenciometrů a rotačních přepínačů, umožňujících vytvořit použitelný preset během několika sekund. ME-90 je dosud nejpokročilejší model dané edice, který boduje kvalitou zvuků převzatých z vlajkové lodi GT-1000, pokročilou modelingovou technologií AIRD, sekcí pro načítání IR impulsů a v neposlední řadě i přívětivou cenovkou. Kompaktní multiefekt typu „all-in-one“ lze napájet i bateriemi, cena se pohybuje okolo 350 dolarů.

Mooer Micro Looper II: oblíbenému pedálu narostla nejen kapacita

Do evropských obchodů se dostává pokročilejší provedení populárního looperu s úložištěm pro celkem 480 minut záznamu, nekonečným vrstvením a novými funkcemi. Pedál disponuje celkem 48 presetovými sloty rozdělenými do tří bank, přičemž každá předvolba umožňuje využití až 10 minut audia. Kromě spínače bank (A, B, C), rotačního přepínače volícího zmíněné presety a potenciometrů s parametry Level a Threshold je looper vybaven také funkcí Auto Rec, která poté, co na vstupu efektu detekuje signál, automaticky aktivuje nahrávací obvod.

St. James 6L6 Toby Lee: signovaný set od Blackstaru

Podpisová sestava navržená podle specifikací mladého bluesrockového kytaristy, který se už v deseti letech stal nejen v muzikantské komunitě senzací, o několik let později ho na pódiu v Royal Albert Hall přivítal Joe Bonamassa a na natáčení sólového alba jej přizval také Peter Frampton. Celolampový zesilovač St. James TL50 6L6 s výkonem 50 W, doplněný kabinetem TL212VOC v identickém červeném tolexu, je vybaven dvoukanálovým preampem se společným třípásmovým EQ, samostatnými hlasitostmi, gainem, voicingem, reverbem, masterem a přepínáním koncové sekce s reaktivním loadboxem. Instalována je efektová smyčka, USB, XLR výstup s DSP emulací CabRig atd. Cena sestavy: cca 46300 Kč.

Fendery Jazz Bass, Tele a Strat z limitované kolekce Suona Thinline

Exkluzivní nástrojová řada sdílí polodutou konstrukci těla s jasanovým základem a čelní deskou z italského alpského smrku zahrnující „F“ otvor. Zvolená koncepce tak poskytuje nosný asertivní zvuk s měkčím atakem a dostatkem vyšších frekvencí, což je dáno i krkem z praženého javoru a ebenovým hmatníkem opatřeným proměnlivým radiusem. Všechny modely dostaly identickou nitrocelulózovou úpravu Violin Burst, kterou je stříkána i hlavice. V závislosti na typu nástroje byly použity single coily Suona, Fender Custom Shop Twisted Tele, Strat Custom Shop ‘69s nebo Suona Jazz Bass.

Fender Suona Thinline Collection

Kompaktní basový zesilovač Warwick Gnome i Pro 600

Nejnovější zástupce řady Warwick Gnome nabízí baskytaristům čistý, jasně definovaný zvuk a působivý výkon 600 W při impedanci 4 ohmů (380 W / 8 Ohm), to vše v mimořádně kompaktním a lehkém provedení s hmotností cca 3 kg. Analogový jednokanálový preamp kombinovaný s koncovým Class D stupněm doplňuje čtyřpásmový aktivní EQ a poměrně bohatá konektivita včetně XLR DI výstupu, ef. smyčky, Aux In, sluchátkového konektoru nebo integrované zvukové USB karty bez nutnosti stahování proprietárních ovladačů. Díky zmíněné výbavě lze Gnome i Pro 600 využít jak pro koncertní či studiovou činnost, tak i pro domácí cvičení.

Reedice Sabian Todd Sucherman 22’’ HH Sessions Ride

V evropské distribuci se objevila reedice luxusního signovaného ridu firmy Sabian z řady HH Sessions, vyrobeného ve spolupráci s vyhledávaným studiovým bubeníkem, jenž téměř 30 let působil v legendárních Styx. Ručně tepaný činel o průměru 22 palců je opracován tak, aby se na jeho těle ze slitiny B20 vytvořilo několik různých tlouštěk. Výsledkem je přesná artikulace, příjemná odezva s komplexním rozptylem tónu a v případě potřeby i masivní odezva. Zvon je naladěn výš než ostatní plocha ridu, což tomuto flexibilnímu modelu umožňuje výrazně rozšířit zvukovou paletu soupravy, a to jak ve studiových tak i koncertních podmínkách.

Cherry Audio Octave Cat: virtuální replika vintage syntezátoru

Plugin Octave Cat, který vychází z klasického duofonního syntezátoru The CAT společnosti Octave Electronics, uvedeného na trh v roce 1976, naplno využívá svůj digitální formát, umožňující jít nad rámec původních funkcí obsažených u originálu. Novinka nabízí integrovanou efektovou sekci, rozšířenou polyfonii (až 16 hlasů), sampling, MIDI synchronizaci, dvoukrokový sekvencer, banku pro více než 300 presetů, přesnou kopii jednotky Transient Generators, 2x VOC, čtyřpóĺovou filtraci, DAW automatizaci parametrů atd. Univerzálnost a zvukové možnosti virtuální repliky pochválil i Carmine Bonanno, konstruktér letitého synthu The CAT, použitého na albech kapel Prodigy, Chemical Brothers, Devo apod.

Korg microKorg Crystal: speciální designová verze synth/vocoderu

V brzké době by se měla na trhu objevit unikátní edice populárního synthu microKorg z roku 2002 s čtyřhlasou polyfonií, která v rámci výroční série Crystal, poprvé představené na akci Superbooth 2023, dostala inovovaný design zahrnující poloprůhledné šasi odkrývající elektroniku nástroje, hlavní panel z leštěného nerezového plechu, hliníkové bočnice a další exkluzivní prvky. Kromě osmihlasého vocoderu a klaviatury s 37 mini klávesami nabízí Crystal pokročilý arpeggiator, oscilátory, obálkové a šumové generátory, multifunkční filtraci, efektovou sekci, MIDI a také možnost napájení pomocí baterií. Model bude dodáván včetně průhledného převozního obalu, adapteru a odnímatelného kondenzátorového mikrofonu s husím krkem.

Plochý kondenzátorový mikrofon sE Electronics BL8

Robustní konstrukce, nízký šum, nadstandardní mechanická odolnost, ručně vyráběná kondenzátorová kapsle sE8 s polokardioidní směrovou charakteristikou, která je kompatibilní s typem použitým v modelu sE8 Omni, integrovaný low-pass filtr, možnost volit ze tří voicingových režimů nebo vysoká úroveň SPL – to jsou hlavní charakteristiky tzv. boundary mikrofonu BL8, chlubícího se kromě všestrannosti také přesnou reprodukcí nízkých pásem. Výrobce doporučuje BL8 pro různé aplikace, jako je např. snímání basového bubnu, akustického klavíru, cajonu, mluveného slova, ambientu apod.

Tagy epiphone Fender boss Mooer blackstar warwick sabian Cherry Audio korg sE Electronics

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY