Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 23/24: Fender Joe Strummer, sampler Chase Bliss, kit PDP a Moog Spectravox

Kytarář Fender Custom Shopu Paul Waller je autorem replik Telecasteru Joea Strummera, Epiphone se rozhodl vrátit ke kytarám s americkým rodokmenem řadou Coronet, řecký Tsakalis AW nabízí nový elektronkový preamp, firma Chase Bliss láká na pedálový sampler a Mick Thomson ze Slipknot je podepsán pod snímači Fishman PRF-HS6-MT2. Podle specifikací baskytaristy Alberta Rigoniho postavil italský bass-guru Gaetano Costanzo model VPR5, flexibilní distortion/fuzz Pet Yeti zařadila do svého katalogu značka Cosmodio, společnost Pacific Drums slaví výročí kitem 25th Anniversary Clear Acrylic, Moog nastartoval distribuci synthu Spectravox, a novinku s názvem Metal Fetishist představila firma Body Synths. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Epiphone Coronet: návrat k americké produkci

Model Coronet, poprvé představený v roce 1958, je jedním z prvních a nejúspěšnějších originálních designů el. kytar Epiphone s masivním tělem. Nyní se výroba této legendy vrací zpět do USA, přesněji do nashvillských dílen mateřského Gibsonu. Symetricky tvarovaný mahagonový korpus ve stylu double cut o tloušťce 3,5 cm je kombinován s mírně modifikovaným krkem, jenž dostal profil Slim Taper a lehce širší ořech Graph Tech 43 mm. Hmatník z indického palisandru nabízí 22 pražců medium jumbo, na hlavici s vintage logem „Bikini“ jsou upevněny strojky Vintage Deluxe, struny kotví ve struníku wraparound a zvuk přenáší kobylkový snímač P-90 Soapbar ovládaný hlasitostí a clonou s kondenzátorem Orange Drop. Coronet dorazí do obchodů v černém laku Ebony nebo v transparentní úpravě Vintage Cherry.

Fender Master Built Joe Strummer Telecaster

K uctění odkazu kytaristy kapely The Clash a jednoho z hlavních představitelů punkrocku vytvořil Paul Waller, senior Master Builder Fender Custom Shopu, limitovanou edici ve formě replik Strummerova oblíbeného Telecasteru z roku 1966. Dobře rezonující tělo z výběrové olše, patinovaný krk s dobovým C-profilem a palisandrový hmatník opatřený radiusem 7,25" a 21 pražci Jescar Vintage dávají hráči pocit, že drží v ruce kus rockové historie, odrážející všechny vlastnosti přítomné u vyhledávaných nástrojů Fender z 60. let. Výjimečnost této série potvrzuje také povrchová úprava Super Heavy Relic Aged Black přes tříbarevný lak Sunburst, dvojice ručně vinutých snímačů Josefina Campos '67 Tele, mosazný ořech nebo strojky Schaller M6 Mini. Pořídit lze i signovaný popruh, kabel, snímače a pouzdro.

Mothership: lampový preamp od Tsakalis AudioWorks

Pedálový předzesilovač a overdrive z produkce řecké značky využívá dvojici elektronek 12AX7 (ECC83) a disponuje také plně konfigurovatelným simulátorem kabinetu se sedmdesátkou slotů pro IR impulsy, navázanými na aplikace Tsakalis TAW Editor. Preamp má dva identické nezávislé kanály s duálními gainy i hlasitostmi a možností volby režimů Low, Medium a High Gain, pokrývajících spektrum počínaje krystalicky čistým zvukem, přes crunch až po agresivní moderně znějící rejstříky. Kromě klasického bypassu a přepínání kanálů je možno footswitchem A-B pohodlně měnit i mody Gain A/B + Volume A/B, což z tohoto analogového modelu dělá čtyřkanál. Nechybí sériová ef. smyčka, výstupy Amp/Cab Out, port USB-B a DIN konektor MIDI In. Cena: cca 550 eur.

Pedálový sampler Chase Bliss Onward

Nejnovější produkt renomované americké značky pracuje na bázi dynamického sampleru, reagujícího na způsob vaší hry.  Architektura efektu je rozdělena na nezávisle ovládané sekce Glitch a Freeze, které lze podle potřeby spojovat a vytvářet tak bohaté hudební plochy s vrstvením, sidechainingem, dynamickým duckingem apod. Onward nabízí kromě pokročilých možností připojení (MIDI, ovládání CV a Expression) či interní modulace také banku pro presety (standardně 2 místa, dalších 122 pozic prostřednictvím MIDI), tap tempo, funkci Trail, stereofonní vstupy/výstupy a bufferovaný nebo true bypass. Pro detailnější editaci je navíc na čelní straně šasi připraveno celkem 16 malých DIP přepínačů.

Fishman Fluence PRF-HS6-MT2: nový snímačový set Micka Thomsona

O dvojici šestistrunných humbuckerů Fishman Fluence PRF-HS6-MT2, navržených podle specifikací kytaristy kapely Slipknot, výrobce tvrdí, že „přináší tu nejlepší verzi Mickových signature tónů a zároveň vystihuje vše, co ze zvukového hlediska hledal během své kariéry“. Krkový snímač s magnetem Alnico V a decentnějším signálovým výstupem nabízí 3 mody: Voice1 – aktivní humbucker, Voice2 – pasivní humbucker a Voice 3 –  klasický vintage single-coil, zatímco stejně označené režimy u kobylkové keramické varianty poskytují Thomsonův typický hutný sound aktivního humbuckeru (V1), průrazný asertivní projev v pasivním zapojení (V2) a brilantní tón jednocívkového snímače (V3). Cena za sadu: cca 290 dolarů.

Gaetano Costanzo VPR5: signatura Alberta Rigoniho

Renomovaný italský kytarář Gaetano Costanzo navrhl pro baskytaristu Alberta Rigoniho (Vivaldi Metal Project, TwinSpirits atd.) signovaný pětistrunný model VPR5, který je vyroben kompletně ručně bez použití CNC či jiných strojů. Moderně koncipovaný nástroj, jehož olšové tělo a hlavice, krk i hmatník z amerického javoru jsou stříkány lakem ve sněhobílém odstínu, má instalován kobylkový Alnico humbucker Seymour Duncan ve stylu snímačů Music Man, napojený na pasivní elektroniku s potenciometry hlasitosti, tónové clony a přepínačem pro volbu sériového, paralelního nebo single-coil režimu. Hardware Gotoh dostal černou úpravu a hmatník nese 30 pražců. K dispozici by měla být i čtyřstrunná varianta.

Cosmodio Pet Yeti: distortion/fuzz pro basu i kytaru

Cosmodio Instruments, nová butiková značka z amerického Massachusetts, uvedla na trh svůj první pedál, kterým je flexibilní distortion/fuzz Pet Yeti postavený na originálním obvodu využívajícím kaskádovité zkreslení. Efekt, jenž je schopen si i při vyšších porcích gainu zachovat v signálu dostatek nízkých frekvencí, nabízí několik volitelných clippingových modů, funkci bit crusheru nebo přepínač Strenght (1. gain stage). Další ovládání sestává z potenciometrů Output, Tone, Gain, Clean a Shape, přičemž posledně jmenovaný parametr ovlivňuje míru basových pásem před zkreslovacím okruhem, což má výrazný vliv na výslednou čitelnost tónu. Cena: cca 220 dolarů.

Výroční kit PDP 25th Anniversary Clear Acrylic

Čtyřdílná bicí sada připomínající 25. výročí existence společnosti Pacific Drums využívá bezešvé akrylátové korpusy doplněné dřevěnými ráfky napuštěnými ořechovým mořidlem. Zvolená konstrukce nabízí pevný tón, jasný atak a kontrolovaný sustain, přičemž zmíněný typ obručí přidává zvuku hrdelní prvek a mírně zvyšuje výslednou rezonanci. Tu v případě tomů navíc umocňují patentované úchyty STM, přesnost a stabilitu ladění zajišťuje systém True-Pitch. Kit s produktovým označením PDLT221425TH má být k dispozici pouze v letošním roce a sestává z tomů 7"x10" / 8"x12", floor tomu 16"x16" a basového bubnu 16"x22". Přikoupit lze snare PDLT651425TH 6,5"x14" s mechanikou DW MAG.

Perkusivní syntezátor Body Synths Metal Fetishist

Metal Fetishist je modulární platforma pro tvorbu beatů, určená k objevování rytmů, podkresů či ploch perkusivního zvukového designu. Hlavní engine řídí jeden oscilátor, zdroj bílého šumu, rezonanční vícerežimový filtr a sekci digitálního zkreslení s funkcemi downsamplingu a overdrive. Syntezátor se sekvencerem, smyčkovačem a CV rozhraním kompatibilním s moduly typu Eurorack nabízí i dva generátory náhodnosti, které při každém kroku vytvářejí kromě jiného novou hodnotu modulace s trojicí proměnných parametrů, přičemž výraznost modulace lze zvolit ručně a při otáčení potenciometru Steps se nejprve uzamknou dříve vygenerované hodnoty náhodných kroků do opakovatelných sekvencí o délce 2, 4, 8, 10, 16 nebo 32 kroků. Novinka s cenovkou cca 360 eur dorazí na trh začátkem června.

Moog spustil výrobu semi-modulárního synth/vocoderu Spectravox

Spectravox je semi-modulární, analogový, spektrální procesor navržený tak, aby rozšířil obzory hudebního vyjadřování a zvukového designu, což by měly – oproti předchozí verzi z roku 2019 – podpořit  inovované funkce včetně jednotek vocoderu, spektrálního procesoru, banky filtrů, monofonního analogového syntezátoru a v neposlední řadě i rozšířená sekce patchovacích bodů. „Není to jen nástroj, je to portál do neprobádaných zvukových sfér, který nabízí živé drony a barevné zvukové výboje, jež vdechnou život jakékoli zvukové kompozici“, tvrdí o novince tradiční americká značka. Spectravox  lze používat zcela samostatně nebo jako součást systému Eurorack.

Tagy Fender epiphone Moog PDP Fishman Tsakalis AudioWorks Chase Bliss Gaetano Costanzo Cosmodio Instruments Body Synths

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY