Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v říjnu 2021 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Série Music Man StingRay Tim Commerford – čtveřice čtyřstrunných modelů basisty kapel Rage Against The Machine, Audioslave nebo Prophets of Rage. Kolekce sestává z verzí s pasivní nebo aktivní elektronikou s krátkou či standardní menzurou o délce 30 respektive 34 palců. Korpus je vyroben z jasanu, pro stvavbu krku byl vybrán „pečený“ javor a podle typu nástroje lze volit mezi hmatníky z palisandru, javoru a ebenu.

StingRaye využívají kobylkový humbucker s neodymovými magnety, pasivní varianty disponují hlasitostí s push/pull boostem, clonou a switchem přepínajícím sériový, paralelní nebo singlový režim. Aktivní basy disponují hlasitostí a třípásmovým ekvalizerem. Nástroje jsou zařazeny do limitované edice čítající 50 kusů od každého modelu.

Gibson Non-Reverse Thunderbird 2021 – baskytara ve stylovém retro designu, čemuž kromě mahagonového těla s liniemi lehce zmenšeného Thunderbirdu a krku opatřeného kulatějším vintage profilem odpovídají také dva firemní humbuckery Thunderbird Rhythm/Lead se silným výstupem, společnou tónovou clonou a samostatnými hlasitostmi.

Standardně řešená hlavice nese kvalitní odlehčené strojky Ultralite od firmy Hipshot, struny sedí v kobylce typu top-load a na výběr jsou odstíny Inverness Green, Faded Pelham Blue nebo Sparkling Burgundy. Non-Reverse Thunderbird 2021 vyjde na cca 1800 dolarů včetně pevného pouzdra.

Struny Ernie Ball Regular Slinky Medium Scale Bass – oblíbená klasika, založená na osvědčené konstrukci s niklovým vinutím a ocelovým jádrem, ovšem tentokrát optimalizovaná pro basy se středně dlouhou menzurou do délky cca 32.5 palců, stejně jako pro modely s ještě kratší menzurou, ale ukotvením strun skrz tělo, jako je např. Fender Mustang. Nabízen je čtyřstrunný set s produktovým číslem 2856 a tloušťkami 45/65/85/105.

Nástrojové kabely MXR Stealth Series –  šňůry s nízkou kapacitou cca 80 pF / 1 m a integrovaným automatickým „tichým“ přepínačem eliminujícím nepříjemný hluk při zapojování a odpojování nástroje. Výrobce slibuje čistý a dynamický signál a doporučuje kabely použít při nahrávání do DAW nebo přímém propojení se zesilovačem.

Použity byly poměrně silné vodiče (20 AWG) z bezkyslíkaté mědi, k odolnosti přispívá vnější nylonové opletení a vnitřní části robustních celokovových rovných jacků jsou izolovány zahřívaným plastovým tubusem. Firma prozatím inzeruje modely DCIR10 / DCIR20 o délkách 10 a 20 stop (cca 3 / 6 m) za ceny okolo 46 a 60 dolarů.

Bicí

Snare Gretsch BNS 5x14“ – ocelový bubínek s plným označením Gretsch 5x14" Black Nickel over Steel S1-0514-BNS patří do série Full Range. Stěny těla o tloušťce 1.2 mm jsou stříkány speciální vrstvou černého niklu s finální zrcadlovou úpravou a osazen trojitě ohýbanými ráfky Imperial silnými 2.3 mm, mechanikou throw-off a struněním s dvacítkou pružin.

Vlastnosti snare okomentoval Andrew Shreve, manažer značky Gretsch, slovy: „Jedná se o nadstandardně univerzální buben, ideální pro živé i studiové hraní, vyznačující se ostrou projekcí a brilantním tónem, schopným pokrýt celou paletu hudebních stylů a žánrů.“

Ridy Meinl 22“ Byzance Big Apple Dark – dva ručně tepané modely ve verzích Traditional B22BADTR a Light B22BADTLR, které kombinují povrchovou úpravu a styl edice Byzance Big Apple Dark Ride s profilem a zakřivením činelů řady Byzance Jazz Tradition Ride. Ceny obou profesionálních ridů byly nastaveny shodně okolo 520 dolarů.

Klávesy, sekvencery atd.

Sampler Roland SP404MKII – nástupce oblíbených modelů SP-404, SP-404SX a SP-404A, který disponuje 32hlasou polyfonií, 16 GB paměti, knihovnou obsahující 144 samplů a patternů, efektovou sekcí, sekvencerem s patterny o délce až 64 taktů, funkcí Skip Back Sampling (20 sekund) a úložištěm pro 2560 samplů a stejný počet patternů (16 samplů/patternů x 10 bank x 16 projektů).

Nechybí slot pro SD/SDHC kartu, stereofonní vstupy a výstupy, USB-C, MIDI, mikrofonní/kytarový vstup atd. Editační aplikace SP-404MKIIAPP (Mac i PC) je schopna pracovat i s projekty vytvořenými na starších verzích SP-404SX a SP-404A, maximální samplingový čas je dán limitem 16 minut a pro jeden vzorek je vyhrazeno 176 MB. Mobilní zařízení je možno napájet adapterem, 6 tužkovými bateriemi nebo přes USB port, včetně využití energie ze smartphonu.

Synthový software Korg Collection 3 – nástupce paketu Collection 2, který k virtuálním synthům Wavestation, M1, Polysix, Triton, MS-20 či ARP Odyssey přidává modely miniKORG 700S, Prophecy a Triton Extreme. Balíček může být používán jako standalone aplikace nebo ve formě AU, VST, AAX plug-inů (64-bit) na platformách Mac i Windows. V plné verzi za cenu 399 dolarů je k dispozici celkem 11 syntezátorů, cenovky samostatných modulů se pohybují od cca 50 do 250 dolarů.

Studio

Audio-Technica AT2040 – dynamický podcastingový mikrofon s klasickým XLR konektorem a zvukem blízkým kondenzátorovým modelům. Frekvenční odezva se pohybuje v rozmezí 80 Hz až 16 kHz, použita byla velkomembránová kapsle s hyperkadioidní směrovou charakteristikou a velmi nízkým šumem, ochranu tvoří vnitřní shock mount společně s vícestupňovým windscreenem z pěnové síťoviny.

Boss RC-505mkII – desktopový looper nabízející pět současně použitelných tracků a sekce Input FX / Track FX, každou se čtyřmi simultánními efekty a stejným počtem rychle přístupných presetových bank. Nově je instalováno tlačítko Mark Back přinášející větší flexibilitu funkcí undo/redo a samozřejmostí je kompatibilita s firemními softwary Boss Tone Studio a RC Rhythm Converter. Využít lze úložiště pro 99 presetů, více než 200 vestavěných rytmických patternů a 16 bicích setů.

KRK KNS 6402 a KNS 8402 – flexibilní studiová sluchátka zvládající poslech ve všech fázích nahrávacího procesu. Oba dynamické modely s uzavřenou konstrukcí využívají circumaurální systém a mohou se pochlubit vysokou úrovní izolace ANI (Ambient Noise Isolation), která u verze KNS 6402 činí 26 dBA a v případě varianty KNS 8402 dokonce 30 dBA. Sluchátka jsou osazena neodymovými drivery o průměru 40 mm a impedanci 36 ohmů, maximální hladina SPL je dána hodnotou 122 dB (6402), respektive 124 dB (8402).

Tagy gear alert boss Roland KRK Audio-Technica Gibson Ernie Ball Music Man korg meinl Gretsch MXR

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY