Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Norman Encore B20 Folk: takhle hraje Kanada

Akustická kytara Norman Encore B20 Folk spatřila světlo světa ve vesnici La Patrie v kanadském Quebecu. Historie této vesnice se datuje od roku 1875, a tak je více než pravděpodobné, že někteří ze zaměstnanců firmy Norman, vzniklé v roce 1972, pochází z přímé rodové linie původních osadníků. Pro někoho poněkud skličující prostředí hustých lesů, hor a extra tuhých zim je hotovým rájem pro stavitele kytar Norman, které se výběrem dřeva a zpracováním řadí mezi světovou špičku. A jejich kytara Folk? Rozhodně není určena jen pro příznivce tohoto žánru.

Jak to vypadá?

Od první chvíle, kdy tento nástroj vezmete do ruky, je jasné, že byl vyroben s maximální péčí, jako vesměs všechny nástroje ostatních značek, spadajících pod křídla jejich otce Roberta Godina. Tenhle pán si totiž kvalitu nástrojů bedlivě hlídá, ať už pochází z továrny Godin, Seagull, La Patrie, Simon & Patrick, Art & Lutherie či právě Norman. Snad i proto žádnou svou továrnu zatím nepřesunul pod Velkou čínskou zeď, jako velká část konkurence. A že je to moudré rozhodnutí, je znát i na této krasavici.

Kytara vychází tvarově z typu Jumbo, ale je poněkud útlejšího těla i tvarů. Přední deska je z masivního výběrového smrku, luby a zadní deska pak z třívrstvé divoké třešně. Lepený javorový krk profilu mělkého C nese palisandrový hmatník, s 21 dokonale zasazenými a začištěnými pražci. Z palisandru je vyrobena i kobylka a tenká dýha na poměrně subtilní hlavě kytary, na které nalezneme chromované die-cast ladící mechaniky (14:1).

Kytara je celkově v provedení Natural, lakována saténovým matným lakem a je bez zbytečných kudrlinek a ozdob. Orientační značky jsou klasické, ve formě teček a rozeta okolo ozvučného otvoru je ve formě stylizovaných javorových lístků. Vše pečlivě dotažené téměř k dokonalosti.

Takhle zní bratříček Norman Encore B20 Presys

Jak to hraje?

Po chvilce hraní je jasné, že tahle kytara v sobě ukrývá ohromný potenciál. Okamžitě se rozplynuly obavy z tenkého či zavřenějšího zvuku, který je obvykle daní za menší korpus. Kytara hraje dostatečně nahlas, což je při absenci snímače jednoznačné plus. Krásně čitelné basy a dynamické výšky se projevují jak při prstové hře, tak i při pořádném hrábnutí trsátkem do strun. Trochu slabší středy jsou přirozeně dané tvarem a velikostí těla, ale po řádném vyhrání může i tento drobný nedostatek vymizet. Celomasivní kytara chce prostě čas a s léty se její zvuk může jedině vylepšovat.

Kytara je skvěle seřízena, ladí v oktávách a snad není potřeba dodávat, že i ve všech polohách. Nikde žádné drnčení, neznělé tóny... prostě radost hrát i poslouchat. Sustain je slušně dlouhý a přirozeně doznívající. Na kytaru se díky jejím rozměrům hraje velmi pohodlně a saténový lak na krku je příjemný do ruky. Ladicí mechaniky fungují na jedničku, mají plynulý chod a spolehlivě drží ladění i při razantnějším opření do strun.

Závěr

Prošla mi rukama již slušná řádka kytar z továren a filiálek pana Godina a snad žádná mě dosud vyloženě nezklamala. Jsem rád, že ani tato nebude výjimkou... A slovíčka Folk v jejím názvu si klidně nevšímejte, tahle kytara vám prokáže dobrou službu, ať už hrajete folk, country, bluegrass, blues, nebo cokoliv jiného. Ostatně zvuk tvoří především vaše hlava a ruce a nástroj je jen prostředkem k jeho realizaci. A tahle kytara k tomu má ty nejlepší dispozice. A perlička na závěr – cena této kanaďanky jen lehce převyšuje 12 tisíc korun. Tak takhle mistrovsky, přátelé, hraje Kanada... a nemluvíme tu o hokeji.

Tagy Norman akustické kytary

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY