Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Mobilní vintage studio Rolling Stones

Věděli jste, že Rolling Stones vlastnili vůbec první pojízdné nahrávací studio na světě? V mobilním studiu, které bylo zabudováno do korby náklaďáku značky BMC (později tahač DAF F1600 Turbo), vznikla nejen některá z největších alb skupiny (např. Sticky Fingers z roku 1971 nebo Exile On Main St z roku 1972), ale byla v něm nahrána i další známá alba z produkce Deep Purple, Led Zeppelin, Fleetwood Mac, The Who, Black Sabbath, Boba Marleyho, Dire Straits, Carlose Santany, Simple Minds, Level 42 nebo Iron Maiden.

Mobilní studio Rolling Stones, známé pod zkratkou RSM, je z pohledu historie rocku patrně nejslavnějším projektem svého druhu. Kapela vydala před časem minidokument, který připomíná odkaz RSM a vysvětluje, proč bylo postaveno a jaký mělo v daném období vliv na rockovou hudbu.

S nápadem pojízdného nahrávacího komplexu přišli producent Glyn Johns a klávesista Ian Stewart, kteří chtěli do kamionu umístit obdobné vybavení, jaké bylo v londýnských studiích Olympic. A na zařízení se nešetřilo. Příkladem je třeba řada zakázkových komponent, konzole Helios nebo špičkový páskový rekorder 3M M79 s tehdejší cenovkou 79 tisíc dolarů, což by dnes odpovídalo investici okolo půl milionu dolarů.

Rolling Stones se v devadesátých letech rozhodli studio prodat a poté kamion sloužil mimo jiné i k nahrávání živých alb Patti Smith či punkových ikon Ramones. RSM je nyní součástí expozic Národního hudebního centra v kanadském Calgary a díky rok a půl trvající citlivé rekonstrukci je nejen stále plně funkční, ale navíc si jej můžete jako hudebníci pronajmout.

Tagy The Rolling Stones

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY